23 травня 2017 р.Справа № 527/2391/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Григорова А.М.
Суддів: Подобайло З.Г. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В. Г ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 31.03.2017р. по справі № 527/2391/16-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому прохає: визнати протиправними дії УПФУ в Глобинському районі Полтавської області щодо переведення пенсії ОСОБА_2 за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2005 рік та скасувати розпорядження УПФУ в Глобинському районі Полтавської області в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2005 р.; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 18.11.2016 р. згідно вимог статей 26,27,40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з 1988 р. працювала в Святилівській середній школі Глобинського району на посаді учителя української мови та літератури. 30.10.2006 року була звільнена в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років згідно наказу райво № 181 п.1 від 30.10.2006 року.
07.11.2006 року була призначена на посаду учителя української мови та літератури Святилівської ОСОБА_3 ст. з 08.11.2006, згідно п. 4 наказу № 194 від 07.11.2006 року, при цьому виплата їй пенсії за вислугою років була припинена і більше не поновлювалася у зв'язку із прийняттям на роботу та відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
02.07.2012 року маючи 37 років 8 місяців 19 днів страхового стажу вона звернулася до УПФУ в Глобинському районі для призначення пенсії за віком як працівникові освіти відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте, відповідач не призначив пенсію за віком, а провів переведення із пенсії за вислугою років на пенсію за віком і провів перерахунок пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати по Україні за 2005 р.
28.10.2016 року вона звернулася до УПФ у Глобинському районі із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 02.07.2012 року, але відповідач у задоволенні вимог відмовив.
Постановою Глобинського районного суду Полтавської області позов ОСОБА_2 - задоволено . Визнано протиправними дії УПФУ в Глобинському районі Полтавської області щодо переведення пенсії ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2005 рік та скасувати розпорядження УПФУ в Глобинському районі Полтавської області в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2005 р. Зобов'язано УПФУ в Глобинському районі Полтавської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 18.11.2016 року згідно вимог ст.26,27,40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Глобинське об'єднанане управління Пенсійного фонду України Полтавської області подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення суду є незаконним, необгрунтованим та підлягає скасуванню з підстав винесення судом рішення з порушенням норм матеріального прав що призвело до неправильного вирішення справи. Вказують, що пунктом 8 ч.1 ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення передбачено право на пенсію за вислугу років працівникам освіти, охороні здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55. Працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення прі наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку - мають право на пенсію за вислугу років (п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"). Зазначають, що відповідно до абзацу 1 пункту 16 розділу XV "Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІУ, положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. 07.11.2006р. виплата пенсії ОСОБА_2 була припинена в зв'язку з тим, що наказом Глобинського районного відділу освіти №194 п.4 від 07.11.2006р. її було призначено на посаду вчителя української мови і літератури Святилівської ОСОБА_3 ступенів. Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. Відповідно до п.2.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи. Вказують, що 02.07.2012р. ОСОБА_2, зі її заявою, було переведено на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" по досягненню 55 річного віку, маючи при цьому 37 років безперервного трудового стажу, як працівника освіти. 28.10.2016р. ОСОБА_2 звернулась до Управління ПФУ в Глобинському районі із заявою про перерахунок їй пенсії за віком, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передували року звернення з заявою про призначенням пенсії. 07.1 1.2016р. (вих.№63/П-02) Управлінням ГІФУ в Глобинському районі ОСОБА_2 було надане роз'яснення, в якому зазначалося, що розглядати як первинне призначення пенсії підстав немає, так як позивачу вже була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При переведенні особи з пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосовується показник середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в році, в якому особа вперше звернулася за призначенням пенсії, тобто в даному випадку перше призначення пенсії у ОСОБА_2 було в 2006 році, а тому, враховуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту населення" від 23.04.2012р. №327, пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.05.2012р. перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік. Посилаються на те, що згідно з розпорядженням Управління ПФУ в Глобинському районі від 02.07.2012 року, ОСОБА_2 було призначено пенсію за віком в розмірі 844грн., а саме: 469,07 грн. - розмір пенсії за віком, 294,93 грн- доплата до прожиткового мінімуму, 32,83 грн. доплата за понаднормовий стаж. 47,17 грн. - державна адресна доплата. Вказана пенсія була розрахована при страховому стажі 37 років (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0,37667) та заробітної плати 01.01.1992р. по 31.12.1996р. за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000р по 31.05.2012 року. Вказують, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Відповідно до пункту 15 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії. У цьому разі заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який враховується при призначенні (перерахунку) пенсії, виплата якої відновлюється. У такому самому порядку за бажанням пенсіонера здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший. Переведення з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії. При цьому, пенсійне законодавство не містить застереження щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону. Що стосується показника заробітної плати при переході з одного виду пенсії на інший, то, враховуючи правила п. З ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту населення" Управлінням ПФУ в Глобинському районі правомірно застосована середня заробітна плата працівників зайнятих у галузях економіки України, з якої сплачено страхові внески за 2005 рік, оскільки первинне призначення пенсії ОСОБА_2 відбулося у 2006 році. Таким чином, вказують, що ОСОБА_2 правомірно призначена пенсія за віком, відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначають, що правова позиція управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі підтверджується судовою практикою, а саме ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.10.2013 року по справі № К/800/26470/13, постановою ВАСУ від 11.06.2014 року по справі № К/800/35451/13, якими позивачам відмовлено в задоволенні позовних вимог. На підставі вищевикладеного просять прийняти до провадження апеляційну скаргу Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 31.03.2017 р. у справі №527/2391/16- а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України Глобинському районі Полтавської області щодо визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії. Скасувати постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 31.03.2017 р. у справі №527/2391/16-а за позовом ОСОБА_2 ді управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавсько області щодо визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії. Прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.
Від позивача, ОСОБА_2, та відповідача, Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, а тому підлягають задоволенню.
Положеннями ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно п. п. 4 п. 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління пенсійного фонду України 30.04.2002 № 8-2 зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.05.2002р за № 442/6730, основним завданням управління є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України № 11-2 від 27.06.2002 року, якою затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр - міністра України,та на них покладаються завдання: забезпечення у відповідному регіоні збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів відповідно до законодавства, призначених для пенсійного забезпечення; забезпечення призначення (перерахунку) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; ) забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Положеннями ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що з 03.11.2006 року ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугу років як працівнику освіти, відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно наказу № 194 п.4 від 07.11.2006 року по відділу освіти ОСОБА_2 з 08.11.2006 року призначено на посаду учителя української мови та літератури Святилівської ОСОБА_3 ступенів. Виплата пенсії за вислугою років, в зв»язку з цим, була призупинена, адже даний вид пенсії виплачується лише за умови звільнення з роботи, що дає право на пенсію за вислугу років.
Згідно з розпорядженням УПФУ в Глобинському районі від 02.07.2012 року позивачу призначено пенсію за віком в розмірі 844 грн.. Пенсія була розрахована при страховому стажі 37 років 8 місяців 19 днів та заробітної плати з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року та даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.05.2012 року.
28.10.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Відповідач відмовив позивачу в проведенні такого перерахунку, мотивувавши тим, що проведений перехід з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, та розмір пенсії відповідає вимогам чинного законодавства.
Позивач не погодившись із вказаними діями відповідача, звернулася до суду з даним позовом.
Як передбачено ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до ст. 58 зазначеного Закону, на Пенсійний фонд покладено керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як передбачено ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право вибору пенсійних виплат і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до частини 2 цієї статті, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 45 вищезгаданого Закону. Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно ст. 45 зазначеного Закону встановлено, що перед переведенням пенсіонера з одного виду пенсії на іншій, пенсіонер повинен отримувати один із видів пенсії, проте, позивачу виплата пенсії була припинена ще у 2006 році, а рішення територіального органу Пенсійного про її поновлення відсутнє.
Аналіз норм ст. 9, ст. 40, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить про те, що частиною третьою ст. 45 Закону регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Таким чином, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак у випадку із заявою ОСОБА_2 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, позивачу було призначено пенсію за вислугу років, котра передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона звернувся вперше.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена в постановах Верховного Суду України від 19 березня 2013 року (справа №21-31а13), від 02 грудня 2015 року та від 31 березня 2015 року (справа № 21-612а14).
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія на момент звернення позивачки за цим законом розраховується із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки що передує зверненню, тобто 2013, 2014 та 2015 роки, а саме (2979,46+3149,95+3661,41)/3=3263,6066 грн.
Відповідно до ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України Висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
За таких обставин, позивачу пенсія згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена вперше, а тому, виникає право на застосування формул визначення розміру пенсії, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.
Враховуючи те, що на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було призначено пенсію вперше, тому при визначенні розміру пенсійних виплат слід застосовувати ст. 40 даного Закону.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів зазначає, що при визначенні розміру пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір середньої заробітної плати (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії слід застосовувати, виходячи із розміру заробітної плати за 2013-2015 роки, а не застосовувати показники заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2005 рік .
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Позивачем постанова не оскаржена. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Посилання Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на рішення Вищого адміністративного суду України від 03.10.2013 року по справі № К/800/26470/13, постанову ВАСУ від 11.06.2014 року по справі № К/800/35451/13 є не обґрунтованим. Дані судові рішення не є рішеннями які підпадають під застосування статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства, та таким що мають преюдиційне значення для вирішення справи.
При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що суд першої інстанції та позивач помилково посилається на те, що ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині застосування показника середньої заробітної плати (доходу) який враховано під час призначення (попереднього перерахунку виду пенсії ) виключно за згодою пенсіонера. Наведене стосується лише стажу роботи, а показник при переведенні з одного виду пенсії на інший в межах цього закону залишається не змінним, в незалежності від наявності чи відсутності заяви.
Але суд апеляційної інстанції зазначає, що наведене не призвело до неправильності вирішення справи по суті.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Глобинського районного суду Полтавської області від 31.03.2017 року по справі № 527/2391/16-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - Глобинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 31.03.2017р. по справі № 527/2391/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_5
Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_6
Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2017 р.