Ухвала від 24.05.2017 по справі 592/10918/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2017 р.Справа № 592/10918/16-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Курило Л.В.,

Суддів: Русанової В.Б. , Бартош Н.С. ,

за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.03.2017р. по справі № 592/10918/16-а

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2016 р. ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якому просив суд:

- визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у перерахунку пенсії від 23.11.2016 р. №601/ІІІ-11 ОСОБА_3 згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки 12 Державної пожежно - рятувальної частини управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 20.10.2016 р. №470-/ш-3;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії, яку отримує ОСОБА_3, починаючи з 01.01.2016 р. відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки 12 Державної пожежно - рятувальної частини управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.03.2017 р. відмовлено в задоволенні позову.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.05.2017 р. доручено Ковпаківському районному суду м.Суми забезпечити проведення відеоконференції.

Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції в режимі відеоконференції вимоги апеляційної скарги підтримала в повному обсязі, просила постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції в режимі відеоконференції просила постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Згідно з ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_3 проходив службу в Державній пожежній охороні МНС України (а.с.11).

Після звільнення зі служби позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

Із матеріалів справи вбачається, що на звернення ОСОБА_3 вх. №ш-3 від 11.11.2016 р., 12 державна пожежно-рятувальна частина Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області листом від 20.10.2016 р. №470/ш-3 повідомила заявника, що до основних видів грошового забезпечення при призначенні пенсії входить: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, всі інші доплати та надбавки входять до додаткових видів доплат. Наказом ДСНС від 31.12.2016 р. №670 "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2016 році" передбачено, що здійснення у 2016 році преміювання осіб рядового і начальницького складу (крім осіб, розмір щомісячного грошового забезпечення яких менше 3000 грн.) відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у таких розмірах посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавка за вислугу років і доплат постійного характеру: старшого і середнього начальницького складу 100%; рядового і молодшого начальницького складу 150%. Грошове забезпечення командира відділення станом на 18.10.2016 р. складає: посадовий оклад - 645,00 грн., оклад за спеціальним званням (прапорщик) - 60,00 грн. , вислуга років при стажі 21 рік 09 місяців 14 днів (35%) - 246,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 475,86 грн., надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя - 352,50 грн., премія на 2016 рік (150%) - 2670,17 грн. (а.с. 52-53).

Під час розгляду справи встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 20.10.2016 року №470/ш-3, виданої 12 Державною пожежно-рятувальною частиною управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області.

Листом від 23.11.2016 р. № 601/ІІІ-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило заявника, що 01.01.2008 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" проведено перерахунок його пенсії. Оскільки після 01.01.2008 р. рішень Кабінетом Міністрів України про зміну розмірів жодної складової грошового забезпечення військовослужбовців не приймалось, то підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. Водночас повідомлено заявника, що лист 12 державної пожежно-рятувальної частини Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 20.10.2016 р. №470/ш-3 носить інформаційний характер та не є підставою для перерахунку розміру його пенсії (а.с.13).

Вважаючи незаконними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з необгрунтованості позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За цією нормою підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (далі - Порядок №45).

За правилами пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій (далі - Порядок №1294).

Відповідно до п. 2 Порядку №1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

За приписами п. 5 Порядку №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати, зокрема преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної постанови наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій №670 від 31.12.2016 р. "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2016 році" встановлено розміри премій рядовому і начальницькому складу служби цивільного захисту у 2016 році.

Позивач, як на підставу для здійснення йому перерахунку пенсії посилається, зокрема, на наказ ДСНС України №670 від 31.12.2015 р. "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2016 році".

Наказом ДСНС України №670 від 31.12.2015 р. "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2016 році" встановлено преміювання осіб рядового і начальницького складу (крім осіб, розмір щомісячного грошового забезпечення яких менше 3000 грн.) відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у таких розмірах посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавок і доплат постійного характеру, зокрема, молодшого начальницького складу в розмірі 150 відсотків. Також забезпечено, починаючи з січня 2016 р., за рахунок збільшення розміру щомісячної премії місячне нарахування грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу у розмірі не менше 3000 грн. (з урахуванням індексації та без урахування компенсації прибуткового податку).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія носить індивідуальний характері не може бути розповсюджена на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 4 листопада 2014 р. у справі № 21-248а14, від 17.03.2015 у справі №21-641а14 та від 21.04.2015 у справі №21-145а15.

Відповідно до частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи, що премія, яку встановлено наказом № 670, носить індивідуальний характер і не може бути розповсюджена на осіб, що працювали на цій посаді в попередні роки, тому встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, посилання позивача на наказ ДСНС України від 31.12.2015 р. №670 не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки не передбачає фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Щодо посилання апелянта на постанову Верховного Суду України від 16.01.2013 р. по справі №21-416а12, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що правовідносини, які розглядав Верховний Суд України, не є тотожними правовідносинам, що склалися по цій справі.

Згідно з п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Однак, відповідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 15.03.2017р. по справі № 592/10918/16-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_4

Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6

Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2017 р.