Ухвала від 23.05.2017 по справі 815/7485/16

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/7485/16

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- ОСОБА_1

при секретарі - Лавришині А.С.

з участю: представника Головного управління ДФС в Одеській області - ОСОБА_2, представника підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом підприємства "Тирас" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування наказів,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2016 року підприємство "Тирас" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (далі підприємство "Тирас" у вигляді ТОВ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління (далі Роздільнянська ОДПІ ГУ) ДФС в Одеській області, Головного управління (далі ГУ) ДФС в Одеській області про:

- визнання незаконними дій ГУ ДФС в Одеській області та Біляївського відділення Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, які виразилися у проведенні документальної виїзної планової перевірки підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ;

- скасування наказу №2028 від 30 листопада 2016 року про поновлення терміну проведення планової виїзної перевірки у зв'язку з наданням доступу до вилучених документів СВ СБУ в Одеській області;

- скасування наказу №2158 від 14 грудня 2016 року про продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки з 20 грудня на 5 робочих днів.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що від ГУ ДФС в Одеській області на адресу позивача надійшов наказ №1730 від 26 жовтня 2016 року про проведення документальної виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року. Одночасно до позивача надійшло повідомлення за №235/15-32 від 26 жовтня 2016 року про проведення документальної виїзної планової перевірки з 14 листопада 2016 року та про надання необхідних документів, що підтверджують данні податкових декларацій (розрахунків), зокрема фінансову статистичну та іншу звітність, регістри податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, а також первинні та інші документи, які використовувались в бухгалтерському і податковому обліку, які пов'язані з нарахуванням та сплатою податків та зборів, виконання вимог іншого законодавства.

Разом з тим, позивач надав лист - відповідь про неможливість надання первинних документів фінансово-бухгалтерської документації для проведення планової виїзної документальної перевірки у зв'язку з тим, що усі бухгалтерські документи буди вилучені під час проведення обшуку за досудовим розслідуванням кримінального провадження, внесеного до ЄРДР під №42014000000000802 від 05 серпня 2014 року за місцем знаходження підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ по вул. Маяцька буд. 2-г та 2-В, с. В. Дальник, Біляївського району, Одеської області. В подальшому, наказом ГУ ДФС в Одеській області №1880 від 14 листопада 2016 року термін документальної планової виїзної перевірки був перенесений з 14 листопада 2016 року до надання вилучених СВ УСБУ в Одеській області документів. В свою чергу, на підставі клопотань про скасування арешту майна позивача, ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 25 листопада 2016 року арешт майна, накладений ухвалами слідчого судді від 15 листопада 2016 року, був скасований та зобов'язано слідчого Дунай Д.О., відділу УСБУ в Одеській області та прокуратуру Одеської області повернути власникам вилучене 10 листопада 2016 року під час обшуків майно, речі та документи в строк 7 днів з моменту отримання ухвали.

ОСОБА_4 того, 19 грудня 2016 року слідчим суддею Приморського районного суду м. Одеси Івановим В.В. була винесена ухвала, якою зобов'язано посадових осіб органу досудового розслідування кримінального провадження №22016160000000386 від 28 листопада 2016 року та прокуратури Одеської області негайно виконати ухвалу слідчого судді Приморського райсуду м. Одеси Деруса А.В. від 25 листопада 2016 року, щодо повернення позивачу вилучених під час проведення обшуків майна та документів. Як зазначив позивач, не зважаючи на отримання ухвали слідчого судді для виконання, прокуратурою та слідчими СБУ вилучене майно власникам на момент звернення до суду з даним позовом повернуто не було, тобто у керівництва підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ були відсутні всі фінансово-господарські та бухгалтерські документи. Незважаючи на порушення з боку прокуратури та слідчого СБУ у належному виконанні рішення суду, яке набрало законної сили 25 листопада 2016 року від ГУ ДФС в Одеській області на адресу позивача надійшов новий наказ №2028 від 30 листопада 2016 року про поновлення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки у зв'язку з наданням доступу до вилучених документів СВ СБУ в Одеській області. Одночасно листами №8215/10/13-02 від 08 грудня 2016 року, №8340/10/13-02 від 12 грудня 2016 року з Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області на адресу позивача направлено запити про надання документів для планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року згідно наказів №1730 від 26 жовтня 2016 року, №1880 від 14 листопада 2016 року на підставі п.85.4 ст. 85 ПК України.

Таким чином ГУ ДФС в Одеській області в порушення діючого законодавства почало проводити відносно позивача документальну планову виїзну перевірку, помилково посилаючись на п.85.9 ст. 85 ПК України, про що свідчить останній наказ, який надійшов на адресу позивача за №2158 від 14 грудня 2016 року про продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки з 20 грудня на 5 робочих днів.

Позивач вважає, що відповідач - ГУ ДФС в Одеській області безпідставно використав своє право на перевірку згідно п.85.9 ст. 85 ПК України та прийняв наказ №2028 від 30 листопада 2016 року про поновлення терміну документальної планової виїзної перевірки у зв'язку з наданням вилучених СВ СБУ України вилучених документів та наказ №2158 від 14 грудня 2016 року про продовження терміну перевірки, у зв'язку з тим що на той момент судом була встановлена протиправність вилучення, арешту та утримання документів позивача, та правоохоронні органи не вправі утримувати майно та документи, не вправі робити з них копії та забезпечувати доступ до них.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові та в письмових поясненнях до позову.

Представник відповідача ГУ ДФС в Одеській області відносно задоволення позовних вимог у судовому засіданні заперечував в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях на позов, які в цілому обґрунтовані тим, що наказом ГУ ДФС в Одеській області від 26 жовтня 2016 року №1730 було призначено проведення планової виїзної перевірки товариства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року з 14 листопада 2016 року тривалістю 10 робочих днів. 14 листопада 2016 року ревізорам було надано протокол виїмки від 10 листопада 2016 року СВ УСБУ в Одеській області, згідно якого були вилучені копії документів та інше майно підприємства згідно ухвали слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси. 15 листопада 2016 року ухвалою Приморського районного суду було накладено арешт на вилучене майно (справа №522/1894/16-к). Керуючись приписами п.85.9 ст. 85 ПК України, у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів. Наказом ГУ ДФС в Одеській області від 14 листопада 2016 року №1880 термін проведення перевірки було перенесено до надання доступу до вилучених документів. Відповідно до даної статті, ревізорам було надано СБУ доступ до документів, вилучених у підприємство "Тирас" у вигляді ТОВ. Під час дослідження вилучених документів було з'ясовано, що вилучені були копії (згідно як протоколу виїмки, так і ухвал Приморського районного суду щодо повернення документів), а значної частини копій та оригіналів не було. Виконавши вимоги п.85.9 ст. 85 ПК України, ГУ ДФС в Одеській області було прийнято наказ від 30 листопада 2016 року №2028 про поновлення терміну проведення перевірки, який було отримано посадовими особами товариства.

Після поновлення проведення перевірки, було надано численні запити підприємству щодо надання відсутніх оригіналів документів, які не були вилучені СБУ. На усі запити ГУ ДФС в Одеській області була надана відповідь з посиланням на вилучення усіх документів СВ СБУ. ОСОБА_4 того, посадових осіб було запрошено до приміщення СБУ та допитано, в тому числі було пропоновано надати відсутні первинні документи, та надати доступ до бухгалтерії підприємства на вилучених комп'ютерах в присутності як представників СБУ, так і ГУ ДФС в Одеській області. На усі питання посадові особи товариства відмовлялись відповідати згідно до ст. 63 Конституції України. Відповідно до вимог пп.44.6 ст. 44 ПК України, документи, які не були надані під час проведення перевірки вважаються відсутніми.

Представник відповідача - Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2017 року адміністративний позов підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ до ГУ ДФС в Одеській області, Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про визнання незаконними дій, скасування наказів №2028 від 30 листопада 2016 року, №2158 від 14 грудня 2016 року задоволений частково.

Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ ДФС в Одеській області №2028 від 30 листопада 2016 року "Про поновлення терміну проведення документальної виїзної планової перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 22457496".

Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ ДФС в Одеській області №2158 від 14 грудня 2016 року "Про продовження терміну проведення документальної планової перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 22457496".

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ГУ ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2017 року ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУ ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2017 року, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

На підставі п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.77.1 ст. 77 ПК України та відповідно до плану-графіка на ІУ квартал 2016 року проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання наказом ГУ ДФС в Одеській області від 26 жовтня 2016 року №1730 було призначено проведення документальної виїзної планової перевірки ТОВ "Тирас" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року з 14 листопада 2016 року тривалістю 10 робочих днів (а.с.137 Т.1).

Відповідно до вимог п.85.9 ст. 85 ПК України та доповідної записки виконуючого обов'язки заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_5 від 14 листопада 2016 року №729/11/15-32-14-01-04 наказом ГУ ДФС в Одеській області №1880 від 14 листопада 2016 року перенесено термін проведення документальної виїзної планової перевірки ТОВ "Тирас" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року з 14 листопада 2016 року до надання вилучених документів слідчим відділом УСБУ в Одеській області (а.с.147 Т.1).

Наказом ГУ ДФС в Одеській області №2028 від 30 листопада 2016 року відповідно до вимог п. 85.9 ст. 85 ПК України, на підставі доповідної записки заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_6 від 29 листопада 2016 року №778/11/15-32-14-01 та у зв'язку з наданням доступу до вилучених документів СВ УСБУ в Одеській області поновлено термін проведення документальної виїзної планової перевірки ТОВ "Тирас" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року з 07 грудня 2016 року терміном на 9 робочих днів (а.с.148 Т.1).

Наказом ГУ ДФС в Одеській області №2158 від 14 грудня 2016 року відповідно до вимог п.82.1 ст. 82 ПК України, з урахуванням доповідної записки начальника ОСОБА_5, продовжено термін проведення документальної виїзної планової перевірки ТОВ "Тирас" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року з 20 грудня 2016 рок на 5 робочих днів (а.с.149 Т.1).

Вирішуючи справу, в частині позовних вимог про визнання незаконними дії відповідачів, які виразилися у проведенні документальної виїзної планової перевірки підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову в цій частині та виходив з того, що позивач отримав направлення на перевірку (від одного ревізора-інспектора ОСОБА_7 за відсутністю інших ревізорів-інспекторів, зазначених в направленнях та якою безпосередньо було вчинено запис у журналі перевірок), отже, позивач надав згоду на проведення перевірки. ОСОБА_4 того, оскільки позивач не оскаржував наказ ГУ ДФС в Одеській області від 26 жовтня 2016 року №1730 "Про проведення документальної виїзної планової перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 22457496", зазначений наказ є чинним, а тому дії відповідача щодо проведення перевірки відповідно до зазначеного наказу є такими, що вчинені у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Судове рішення в цій частині позовних вимог підприємством "Тирас" у вигляді ТОВ не оскаржується.

Вирішуючи справу в частині позовних вимог про скасування наказів відповідача, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки наказ №2028 від 30 листопада 2016 року "Про поновлення проведення документальної виїзної перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 2457496" у зв'язку з наданням доступу до вилучених документів СВ УСБУ в Одеській області та наказ №2158 від 14 грудня 2016 року "Про продовження терміну проведення документальної планової перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 2457496" (які приймалися ГУ ДФС в Одеській області вже після 25 листопада 2016 року, незважаючи на те, що відповідач знав про незаконність та протиправність дій правоохоронних органів), є протиправними та такими, що порушують права позивача.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 19, 41 Конституції України, ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ст. 316, ч.1 ст. 317, ст. 391 ЦК України, ст. 85 ПК України, ч.ч. 2, 7 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус судів".

В апеляційній скарзі ГУ ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2017 року вказується, що позивач допустив посадових осіб до проведення перевірки, отже фактично реалізував надані йому спірними наказами компетенцію на проведення перевірок, за результатами яких складено акти, отже правові наслідки наказів є вичерпаними. ОСОБА_4 того, позивач не надав жодних доказів оскарження дій посадових осіб СБУ щодо повернення вилучених документів на підставі двох ухвал суду щодо їх повернення. ОСОБА_4 того, апелянт зазначає, що за протиправні дії СБУ не повинні відповідати органи ДФС, оскільки юридична відповідальність в Україні є індивідуальною.

Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус судів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання (ч.7 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус судів").

Таким чином, встановлений судом факт щодо незаконності утримання майна та документів товариства стосується не лише правоохоронних органів а й інших осіб, та поширюється, у тому числі, й на ГУ ДФС в Одеській області.

Відповідно до п.85.1 ст. 85 ПК України забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом.

Оскільки зазначені наказ №2028 від 30 листопада 2016 року "Про поновлення проведення документальної виїзної перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 2457496" у зв'язку з наданням доступу до вилучених документів СВ УСБУ в Одеській області та наказ №2158 від 14 грудня 2016 року "Про продовження терміну проведення документальної планової перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 2457496" були прийняті вже після скасування арешту ухвалою суду та прийняття рішення про повернення майна у тому числі документів.

Отже, на момент прийняття оскаржуваних наказів, судом була встановлена протиправність вилучення, арешту та утримання документів позивача.

Таким чином, у контролюючого органу не було законних підстав здійснювати контролі заходи відносно майна яке незаконно утримується іншою особою, а саме - СВ УСБУ в Одеській області.

В свою чергу ПК України не встановлюється обов'язок бути присутнім при наданні доступу до вилучених документів правоохоронними органами та надавати документи для податкової перевірки не за місцезнаходженням платника податків.

За таких підстав, судова колегія вважає, що ГУ ДФС України в Одеській області при прийнятті вищевказаних наказів неправомірно керувався вимогами п.85.9 ст. 85 ПК України,

В свою чергу, факт ознайомлення перевіряючими відповідача з документами позивача в приміщенні СВ УСБУ в Одеській області всупереч прийнятому рішенню суду про негайне повернення вилученого майна, свідчить про фактичне позбавлення законних прав позивача та ігнорування приписів судового рішення, яке є обов'язковим для невизначеного кола осіб.

Так, з матеріалів справи вбачається, що на підставі протоколу виїмки від 10 листопада 2016 року СВ УСБУ в Одеській області у підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ були вилучені усі документи бухгалтерського, касового, банківського та податкового обліку, а також чекові книжки, чорнові записки, а також системні блоки від персональних комп'ютерів, флеш-носії та електронні носії інформації, що містять дані бухгалтерського обліку.

Ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2016 року накладено арешт на документи, предмети і грошові кошти, тимчасово вилучені у кримінальному провадженні № 42014000000000802 від 05 серпня 2014 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 258-5 ч. 1, ч.2, ст. 109 ч.3, ст. 27 ч.3, ст. 205 ч. 1, ст. 358 ч. 1 КК України, в ході проведення обшуку 10 листопада 2016 року за адресами: Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, вул. Маяцька, буд. 2-г, буд. 2В, буд. 2, тобто за місцем фактичного знаходження підприємство "Тирас" у вигляді ТОВ (код 22457496).

У зв'язку з чим, 14 листопада 2016 року посадовими особами позивача ревізору-інспектору ОСОБА_7 було зазначено про наявність протоколу виїмки від 10 листопада 2016 року СВ УСБУ в Одеській області, згідно якого у підприємства були вилучені документи бухгалтерського, касового, банківського та податкового обліку та інше майно підприємства відповідно до зазначеної ухвали слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2016 року.

Наказом ГУ ДФС в Одеській області від 14 листопада 2016 року №1880 термін проведення перевірки було перенесено до надання доступу до вилучених документів. Зазначений наказ був пред'явлений посадовим особам позивача одразу після пред'явлення направлень на перевірку.

В свою чергу, за результатом розгляду клопотань про скасування арешту майна підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ, ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 25 листопада 2016 року по справі №522/1894/16-к скасовано арешт з майна накладеного на підставі ухвал слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 15 листопада 2016 року (справа № 522/1894/16-к) в рамках кримінального провадження № 42014000000000802, внесеного в ЄРДР 05 серпня 2014 року, а саме з грошових коштів, речей та документів, вилучених 10 листопада 2016 року під час обшуків.

Вказаною ухвалою, зокрема, було зобов'язано слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_8, СВ УСБУ в Одеській області та прокуратуру Одеської області, за виключенням майна арешт якого не скасований, повернути підприємству, вилучені 10 листопада 2016 року під час обшуків в рамках кримінального провадження №42014000000000802, внесеного до ЄРДР 05 серпня 2014 року грошові кошти, речі та документи (майно), вилучене згідно протоколу обшуку від 10 листопада 2016 року. Зазначена ухвала оскарженню не підлягала, набрала законної сили 25 листопада 2016 року (а.с. 33-40 Т.1).

Таким чином, після 25 листопада 2016 року у органу досудового розслідування були відсутні передбачені законом підстави для утримання речей та документів належних ТОВ "Тирас", відповідно до п.п.2, 3 ст. 169 КПК України, у зв'язку із скасуванням арешту з даного майна ухвалою суду.

ОСОБА_4 того, у справі №522/123082/16-к ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси Іванова В.В. від 19 грудня 2016 року було зобов'язано посадових осіб органу досудового розслідування кримінального провадження №22016160000000386 від 28 листопада 2016 року прокуратури Одеської області негайно виконати ухвалу слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси Деруса А.В. від 25 листопада 2016 року, прийнятої під час досудового розслідування кримінального провадження №42014000000000802 від 05 серпня 2014 року, щодо повернення, зокрема, підприємству "Тирас" у вигляді ТОВ вилучених під час обшуків грошових коштів, речей та документів (майна). Зазначена ухвала оскарженню не підлягала та набрала законної сили 19 грудня 2016 року (а.с. 41-44 Т. 1).

Разом з тим, не зважаючи на отримання вищезазначеної ухвали слідчого судді для виконання, прокуратурою Одеської області та СВ УСБУ в Одеській області вилучене майно та документи позивачу як на час звернення до суду, так і на момент розгляду справи повернуто не було, що підтверджується листом СВ УСБУ в Одеській області № 65/16/240нт від 17 січня 2017 року (а.с. 45 Т.2).

Тобто, на момент проведення перевірки у позивача були відсутні всі фінансово-господарські та бухгалтерські документи.

При цьому, незважаючи на порушення з боку прокуратури Одеської області та СВ УСБУ в Одеській області щодо належного виконання рішення суду, яке набрало законної сили 25 листопада 2016 року в частині повернення позивачу вилучених документів фінансової та бухгалтерської звітності, як встановлено судом, ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ № 2028 від 30 листопада 2016 року "Про поновлення проведення документальної виїзної перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 2457496" у зв'язку з наданням доступу до вилучених документів СВ УСБУ в Одеській області (а.с. 148 Т.).

Одночасно позивачем від контролюючих органів були отримані запити про надання документів. Від Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області на адресу позивача були направлені наступні запити про надання документів для проведення планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року: №8215/10/13-02 від 08 грудня 2016 року, №8340/10/13-02 від 12 грудня 2016 року, а також від ГУ ДФС в Одеській області на адресу позивача були направлені запити про надання оригіналів первинних документів підтверджуючих фінансово-господарську діяльність підприємства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року від 13 грудня 2016 року, від 19 грудня 2016 року, від 23 грудня 2016 року.

На зазначені запити позивач повідомляв контролюючі органи листами, що не може надати інформацію та її документальне підтвердження для проведення планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року внаслідок вилучення документів та комп'ютерного обладнання СВ УСБУ в Одеській області.

Таким чином, з огляду на п.п.85.5, 85.6, 85.7, 85.8 ст. 85 ПК України та встановлені обставини, судова колегія приходить до висновку, що за наявності факту відсутності у товариства усіх документів підтверджуючих фінансово-господарську діяльність підприємства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2016 року, внаслідок їх вилучення СВ УСБУ в Одеській області під час обшуку та не виконання останнім рішення суду, яке набрало законної сили 25 листопада 2016 року в частині повернення позивачу вилучених документів фінансової та бухгалтерської звітності, про що відповідачу - ГУ ДФС в Одеській області було достеменно відомо.

Таким чином, ГУ ДФС в Одеській області було неправомірно видано наказ №2028 від 30 листопада 2016 року та наказ №2158 від 14 грудня 2016 року, оскільки відповідно до вимог п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України, документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Отже, документальна планова виїзна перевірка повинна проводитись у присутності платника податків, а саме підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ.

Так, враховуючи вимоги п.85.9 ст. 85 ПК України, у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів. Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.

У разі якщо документи, зазначені в абз.1 п. 85.9 ст. 85 ПК України, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.

ГУ ДФС в Одеській області, зазначає, що, в обґрунтування правомірності винесення оскаржуваних наказів, відповідно до вимог ст. 85 ПК України, ревізорам було надано УСБУ в Одеській області доступ до документів, вилучених у позивача, що підтверджується копіями листування з УСБУ в Одеській області (а.с. 169-175 Т.1).

Під час дослідження вилучених документів було з'ясовано, що вилучені були копії (згідно як протоколу виїмки, так і ухвал Приморського районного суду щодо повернення документів), а значної частини копій та оригіналів не було.

Виконавши вимоги п. 85.9 ст. 85 ПК України, ГУ ДФС в Одеській області було прийнято наказ від 30 листопада 2016 року №2028 про поновлення терміну проведення перевірки, який було отримано посадовими особами підприємства "Тирас" у вигляді ОСОБА_4 того, посадових осіб позивача було запрошено до приміщення УСБУ в Одеській області та допитано, в тому числі було пропоновано надати відсутні первинні документи, та надати доступ до бухгалтерії підприємства на вилучених комп'ютерах в присутності як представників УСБУ в Одеській області, так і ГУ ДФС в Одеській області, на усі питання посадові особи ТОВ "Тирас" відмовлялись відповідати, куруючись ст. 63 Конституції України.

Однак, вже з 25 листопада 2016 року ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси було визнано неправомірним вилучення СВ УСБУ в Одеській області документів та майна підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ та зобов'язано повернути майно та документи власнику, про що було повідомлено ГУ ДФС в Одеській області.

Тобто, в даному випадку, після 25 листопада 2016 року у органа досудового розслідування були відсутні передбачені законом підстави для утримання речей та документів належних підприємства "Тирас" у вигляді ТОВ, відповідно до ч.2 та ч. 3 ст. 169 КПК України, у зв'язку із скасуванням арешту з даного майна ухвалою суду.

Товариство звернулося зі скаргою до суду та 19 грудня 2016 року слідчим суддею Приморського районного суду м. Одеси Івановим В.В. була винесена ухвала, якою зобов'язано посадових осіб органу досудового розслідування кримінального провадження №22016160000000386 від 28 листопада 2016 року та прокуратури Одеської області негайно виконати ухвалу слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси Деруса А.В. від 25 листопада 2016 року щодо повернення товариству вилучених під час проведення обшуків майна та документів.

Однак, станом на момент розгляду даної справи, ухвали суду щодо повернення майна та документів не виконані, незважаючи на чисельні скарги та вимоги про повернення від позивача.

Таким чином, наказ №2028 від 30 листопада 2016 року "Про поновлення проведення документальної виїзної перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 2457496" у зв'язку з наданням доступу до вилучених документів СВ УСБУ в Одеській області та наказ №2158 від 14 грудня 2016 року "Про продовження терміну проведення документальної планової перевірки ТОВ "Тирас", код ЄДРПОУ 2457496", які приймалися ГУ ДФС в Одеській області вже після 25 листопада 2016 року, незважаючи на те, що апелянт знав про незаконність та протиправність дій правоохоронних органів, є протиправними та такими, що порушують права позивача.

За таких підстав, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про задоволення в цій частині позовних вимог підприємство "Тирас" у вигляді ТОВ.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2017 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 30 травня 2017 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук В.О.

Суддя: Ступакова І.Г.