Постанова від 29.05.2017 по справі 712/14696/16-а

Справа № 712/14696/16

Провадження № 2-а/712/177/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - Пересунька Я.В.,

при секретарі - Сагун Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року позивач звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси, як місцевого адміністративного суду, з указаним адміністративним позовом, просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (далі - УПФ України в м. Черкасах Черкаської області) та зобов'язати останнє здійснити їй перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, за попередні 6 місяців, відповідно до довідки Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати, без зміни визначення індексації пенсії (базового місяця для проведення індексації пенсії) в результаті перерахунку, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та повної суми індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування, забезпечити виплату пенсії в подальшому у розмірі 90 % заробітної плати, з урахуванням вказаної допомоги та індексації відповідно до наданої довідки, без обмеження її максимального розміру, а також провести нарахування та виплатити різницю пенсії за минулий час.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вона перебуває на обліку в УПФ України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % заробітної плати. Останнім її місцем роботи була посада начальника відділу фінансування апарату управління бюджетного управління департаменту бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради.

Відповідачу було надано необхідні документи для призначення пенсії, проте відповідач призначив пенсію без включення в розрахунок суми виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та повної суми індексації заробітної плати, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

13 лютого 2017 року вона звернулась до відповідача із заявою про включення при розрахунку її пенсії державного службовця інших виплат, які входили до структури її заробітної плати та які відображені в довідці № 1869/18-02 Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 8 грудня 2017 року, а також просила перерахувати нараховану їй пенсію.

Листом від 27 грудня 2016 року за № 1048/к-10 їй повідомлено, що дані довідки із колонки «Інші виплати», серед яких є матеріальна допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів населення, та компенсація не враховуються для обчислення пенсії.

Така відмова є неправомірною, оскільки при визначенні розміру пенсії державного службовця до заробітної плати включаються виплати, які відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» входять до структури заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До дня звільнення із державної служби у зв'язку з виходом на пенсію їй нараховувалась і виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів населення; такі допомоги мали систематичний характер і їх було нараховано всім або більшості працівникам; із цих допомог було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Справа перебувала в провадженні судді Соснівського районного суду м.Черкаси Кузьменка В.А., якого було звільнено з посади судді у зв'язку з відставкою.

26 квітня 2017 року вказану справу прийнято до провадження суддею Пересуньком Я.В.

У судовому засіданні 29 травня 2017 року ОСОБА_1 доводи позовної заяви підтримала.

Представник відповідача Зінник К.Г. у судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні. Пояснила, що матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Крім того, в результаті перевірки достовірності довідки про заробітку плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 8 грудня 2016 року № 1869/18-02 за період роботи з 2004 по 2009 року УПФУ в м. Черкасах Черкаської області виявлено відхилення в нарахуваннях, в зв'язку з чим Департаментом фінансової політики Черкаської міської ради довідка від 8 грудня 2016 року № 1869/18-02 відкликана та надана нова довідка № 241/18-02 від 17 лютого 2017 року.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, судом установлено наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Із матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 установлено, що вона перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком у розмірі 90 % від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».

13 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в м.Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії із урахуванням інших виплат, які входили до структури її заробітної плати та які відображені в довідці № 1869/18-02 Департаменту фінансової політики від 8 грудня 2016 року про складові заробітної плати.

Із відповіді УПФ України в м.Черкасах Черкаської області від 27 грудня 2016 року № 1048/к-10 випливає, що у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація мають разовий характер та не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, а сам факт утримання із сум матеріальної допомоги та індексації збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця.

Такі висновки УПФ України в м. Черкасах Черкаської області є вочевидь незаконними з огляду на наступне.

Згідно із ч. ч. 2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (в редакції, чинній на час виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічну правову позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно), а також постанові від 16 вересня 2014 року (справа № 21-314а14).

З огляду на викладене, вимоги позивача про перерахунок пенсії, із урахуванням довідки № 241/18-02 від 17 лютого 2017 року, підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки ОСОБА_1 звернулась до суду із цим адміністративним позовом 29 грудня 2016 року, то необхідно зобов'язати відповідача здійснити з 29 червня 2016 року перерахунок розміру її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства, та які вказані у довідці Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради № 241/18-02 від 17 лютого 2017 року, з розрахунку 90 відсотків від її заробітної плати, а також зобов'язати відповідача виплатити позивачу заборгованість (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 29 червня 2016 року до часу здійснення перерахунку пенсії.

Крім того, постанову суду в частині стягнення суми платежу за один місяць необхідно допустити до негайного виконання.

Водночас, вимоги позивача про зобов'язання відповідача сплачувати пенсію у розмірі 90 % від заробітної плати у подальшому - не підлягають задоволенню, оскільки судовим рішенням не можна зобов'язати особу вчинити дії на майбутнє. Крім того, пенсія має бути виплачена та виплачуватись органами Пенсійного фонду України в порядку та розмірі відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Не підлягають задоволенню і вимоги позивача про зобов'язання відповідача нараховувати пенсію без обмеження її максимального розміру, оскільки судом не здобуто доказів про те, що відповідач вчинив такі дії.

Згідно ч.3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи часткове задоволення позову, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 400 грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області.

Керуючись ст. ст. 12, 17, 19, 72, 159-162 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця - задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які вказані в довідці Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 17 лютого 2017 року № 241/18-02, в заробітну плату для нарахування пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради від 17 лютого 2017 року № 241/18-02, з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ 37930126) виплатити ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) заборгованість за пенсією (різницю між виплаченим та перерахованим розмірами), починаючи з 29 червня 2016 року і до перерахунку пенсії.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанову в частині стягнення суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, код ЄДРПОУ) на користь ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 400 (чотириста) грн.

Постанова може бути оскаржена позивачем до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а відповідачем - у строк, визначений в п. 2 ч. 2 ст. 186 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Соснівський районний суд м. Черкаси, із одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Я.В. Пересунько