Справа № 599/706/17
н.п.2-а/599/37/2017
29 травня 2017 року Зборівський районний суд Тернопільської області в складі:
судді Снігурського В. В.
при секретарі Куриляк О. Г.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Лужняк О. Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Зборові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації в Тернопільській області про визнання бездіяльності відповідача протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, -
позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Зборівської РДА з вимогами визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі встановленого статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2016 рік; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок нарахувати і виплатити 4730 грн. щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до ст. 12 закону України " Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту " у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та ст.7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік " на момент проведених виплат з урахуванням раніше виплачених сум.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, мотивуючи їх тим, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України. Зокрема, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Однак, вказана допомога йому виплачена у значно меншому розмірі, між передбачено законом, у розмірі 920 грн. Зазначив, що Постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою встановлено розмір такої допомоги, не відповідає Конституції України, оскільки звужує встановлене законом його право на соціальний захист.
Представник відповідача проти позову заперечила з тих мотивів, що Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що до 5 травня щорічно учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України. У 2016 році порядок виплати такої допомоги та її розміри визначено постановами Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» та від 29.04.2016 № 320 «Про збільшення розмірів щорічної разової допомоги до 5 травня деяким категоріям громадян». Управлінню для виплати даного виду допомоги були виділені бюджетні призначення виходячи з затверджених постановами Кабінету Міністрів України № 141 та № 320 розмірів. Відповідно до вказаних вище постанов у 2016 році розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій встановлено в сумі 920 гривень.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази по справі суд встановив:
позивач є учасником бойових дій, що стверджується його посвідченням НОМЕР_1 і має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
До 05 травня 2016 р. позивач одержав щорічну одноразову грошову допомогу, встановлену ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2016 рік у розмірі 920 грн.
10 березня 2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням нарахувати та виплатити йому невиплачену частину одноразової грошової допомоги як учаснику бойових дій у сумі 4730 грн.
Листом №М-7 від 11.04.2017 р. відповідач відмовив позивачу у такій виплаті з мотивів зазначених вищу у запереченнях представника відповідача.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, встановлено виплату учасникам бойових дій щорічної до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Однак, з 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ, яким розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, згідно якого норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах, зокрема, учасникам бойових дій - 920 гривень.
Вказані положення Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ неконституційними не визнавались, положення постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №141 є також чинними.
Також, Конституційний Суд України в рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 визначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою ст.17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
У Рішенні № 3-рп від 25.01.2012 р. Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, виплативши позивачу допомогу у розмірі 920 грн., відповідно до Постанов КМ від 02.03.2016 № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» та від 29.04.2016 № 320 «Про збільшення розмірів щорічної разової допомоги до 5 травня деяким категоріям громадян» і відмовивши йому нарахувати та доплатити одноразову грошову допомогу як учаснику бойових дій у сумі 4730 грн., відповідач правомірно діяв в межах наданих йому повноважень та відповідно до діючого законодавства України.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуюче вказане вище позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2,11,71,86,94,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2016 рік в сумі 4730 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження, а у разі подання апеляційної скарги, якщо постанову не скасовано, після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Зборівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя підпис З оригіналом згідно:
Суддя Зборівського
районного суду В. В. Снігурський