Постанова від 23.05.2017 по справі 601/274/17

Справа №601/274/17

Провадження № 2-а/601/18/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2017 року Кременецький районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Мочальської В.М.,

при секретарі Коляді О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Ковальчука О.А.,

представника третьої особи Борковської Г.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, де третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виступає Управління Державної казначейської служби в Кременецькому районі Тернопільської області про повернення безпідставно сплаченого збору, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Державної казначейської служби в Кременецькому районі Тернопільської області в якому просить зобов'язати відповідача сформувати та подати Управлінню Державної казначейської служби в Кременецькому районі Тернопільської області подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 12 710, 41 грн.

Свої вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона є дружиною загиблого військовослужбовця, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції. 31 жовтня 2016 року Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради прийнято рішення про призначення та виплату їй грошової компенсації на будівництво (придбання) житла та визнано розмір компенсації в сумі 533 362,51 грн.. Після укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна на рахунок відповідача була здійснена подвійна сплата збору на обов'язкове пенсійне страхування в розмірі 1% - 5 210,41 грн. нею та Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради. Крім того, нею було зайво сплачено 7500 грн. збору з операцій придбання нерухомого майна 20.12.2016 року, оскільки операція не була проведена. Однак, після звернення із відповідною заявою, відповідач відмовив в поверненні їй зайво сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів, викладених в позовній заяві та просила їх задовольнити.

Представник відповідача Ковальчук О.А. в судовому засіданні проти позову заперечив, просив в задоволенні позову відмовити з підстав наведених у запереченні та пояснив, що Кременецьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно.

Представник третьої особи Борковська Г.П. в судовому засіданні пояснила, що у разі якщо суд встановить факт надмірно зарахованих до бюджету зборів, платежів, він має право зобов'язати відповідача сформувати відповідне подання про повернення коштів.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.

З листа № 04/342, виданого 18.11.2016 року Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради вбачається, що згідно протоколу засідання комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації на будівництво (придбання) житла № 1 від 31.10.2016 року ОСОБА_1 - дружині загиблого військовослужбовця, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції встановлено розмір компенсації у сумі 533 362,51 грн. (а.с.6).

З листа № 04/409, виданого 26.12.2016 року Управлінням соціального захисту населення Кременецької міської ради про надання дозволу вбачається, що УСЗ Кременецької міської ради дає згоду на переказ коштів грошової компенсації із спеціального рахунка ОСОБА_1: 521 041,68 грн. - кошти на придбання житла; 7110,42 грн. - кошти на витрати нотаріуса Фаїз Н.П.; 5210,41 - 1% збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (а.с.8).

З квитанції № 16911794 від 20.12.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 сплатила 7500 гривень збору з операцій придбання купівлі-продажу нерухомого майна. Отримувач: держбюджет (а.с.7).

З виписки з рахунків в національній валюті від 27.01.2017 року ОСОБА_1 вбачається, що 27.12.2016 року зараховано на рахунок кошти на придбання житла згідно договору купівлі-продажу в сумі 521 041,68 грн., кошти на витрати нотаріуса Фаїз Н.П. - 7110,42 грн., 1% збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна - 5210,41 грн. (а.с.10).

Судом встановлено, що 22 грудня 2016 року між позивачем - ОСОБА_1 та ОСОБА_5 було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна - квартири номер АДРЕСА_1, який посвідчений приватним нотаріусом Кременецького районного нотаріального округу Фаїз Н.П. (а.с.11).

Перед укладенням договору купівлі - продажу позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна у розмірі 1% від його вартості, що складає 5210,41 грн. згідно квитанції № 66 від 22.12.2016 року (а.с.14).

З листа приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу Фаїз Н.П. від 16.01.2017 року № 01/01-16 вбачається, що ОСОБА_1 зайво сплачено 1% збір на обов'язкове пенсійне страхування в сумі 5210,41 грн. так, як Управління соціального захисту населення Кременецької міської ради, сплатив податок на обов'язкове пенсійне страхування (а.с.13).

Вважаючи, що зазначений збір сплачено нею помилково, позивач звернулася із заявою до відповідача про повернення суми сплаченого збору.

Листами від 27.12.2016 року та від 20.01.2017 року Кременецьким об'єднаним Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовило позивачу в повернені сплачених коштів (а.с.16-17).

Відповідно до п.9 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Приписами п.15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.

Згідно витягу із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.12.2016 року позивач є власником лише квартири під АДРЕСА_1 (а.с.12).

Статтею 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платники збору, визначені пунктами 5-7,9 і 10 статті1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно із Додатком до постанови Кабінету міністрів України від 16.02.2011 року №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладено на Пенсійний фонд України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що на рахунок відповідача була здійснена подвійна сплата збору на обов'язкове пенсійне страхування в розмірі 1% - 5210,41 грн. позивачем ОСОБА_1 та Управлінням соціального захисту, що підтверджується квитанціями. Крім того 20.12.2016 року позивач безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 7500 грн., оскільки операція з придбання нерухомого майна не була проведена.

Тому, суд вважає, що Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області безпідставно відмовило позивачеві у поверненні збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 12 710,41 грн., сплаченого при придбані житла на підставі договору купівлі-продажу.

Згідно ч.2 ст.45 Бюджетного кодексу України, Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, всупереч вимогам зазначеної норми, відповідачем не надано жодного доказу, який відповідає вимогам ст.70 КАС України та свідчить про правомірність відмови в поверненні сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За наведених обставин суд приходить до переконання, що позивачем належними та допустимими доказами доведено здійснення подвійної сплати збору на обов'язкове пенсійне страхування в розмірі 1% - 5210,41 та зайво сплаченого збору з операцій придбання нерухомого майна 20.12.2016 року в сумі 7500 грн., яка не була укладена, що не спростовано відповідачем по справі.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а отже позивачу необхідно повернути з Державного бюджету України сплачений нею судовий збір в розмірі 640 гривень.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України в Кременецькому районі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 12 710 (дванадцять тисяч сімсот десять) гривень 41 (сорок одну) копійку.

Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір в сумі 640 гривень сплачений відповідно до квитанції від 17.02.2017 року № 142.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Головуючий: