про відмову у відкритті провадження
справа № 285/1854/17
провадження у справі № 2-о/0285/81/17
26 травня 2017 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград - Волинського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1, розглянувши заяву ОСОБА_2, заінтересовані особи: ОСОБА_3, відділ державної реєстрації актів цивільного стану Ємільчинського районного управління юстиції у Житомирській області, відділ державної реєстрації актів цивільного стану м. Новоград-Волинський Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, про зобов'язання внесення змін до актового запису про народження та встановлення факту, -
25.05.2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду із зазначеною заявою, у якій просила зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Ємільчинського РУЮ у Житомирській області внести зміни до актового запису про її народження, а саме: в графу «національність» батька заявниці зазначити «німець»; в графу «національність» матері заявниці зазначити «німка»; встановити юридичний факт, що заявниця за національністю є німка.
В обґрунтування вимог заяви ОСОБА_2 зазначала, що на даний час вона прагне відновити та зберегти своє етнічне німецьке походження відповідно до положень Закону України «Про національні меншини в Україні» для того, щоб отримати статус пізньої переселенки в Німеччині.
Порядок державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулювання та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI (далі Закон № 2398-VI) від 01 липня 2010 року та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року (далі - Правила).
Згідно з ч.ч. 1 - 4 ст. 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису.
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно з пунктом 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок звернення осіб до органів державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану
Статтею 15 ЦПК України передбачено, що у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто суб'єкт владних повноважень.
Як визначено п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану є державним органом - суб'єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану. Оскільки державна реєстрація актів цивільного стану має публічно-правову природу -, звертаючись із заявою (вимогою) до такого органу, особа вступає у публічно-правові відносини з державою в особі уповноваженого державного органу. Внаслідок цього при користуванні будь-яким із правил відмежування адміністративної юрисдикції від інших видів юрисдикції, спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи слід кваліфікувати як публічно-правовий спір, що належить до адміністративної юрисдикції.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану є державним органом - суб'єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану. Оскільки державна реєстрація актів цивільного стану має публічно-правову природу -, звертаючись із заявою (вимогою) до такого органу, особа вступає у публічно-правові відносини з державою в особі уповноваженого державного органу. Внаслідок цього при користуванні будь-яким із правил відмежування адміністративної юрисдикції від інших видів юрисдикції, спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи слід кваліфікувати як публічно-правовий спір, що належить до адміністративної юрисдикції (п. 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану»№ 12 від 29.09.2016 року).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин суд приходить до висновку, що правовідносини з приводу внесення змін до актового запису про народження є публічно-правовими, а тому зазначений спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Такий спір віднесений до юрисдикції адміністративних судів.
Окрім того, зі змісту заяви та доданих до неї матеріалів взагалі не вбачається, що ОСОБА_2 зверталась до органів державної реєстрації актів цивільного стану з приводу внесення змін до актового запису про своє народження.
Також не підлягають розгляду вимоги заяви ОСОБА_2 про встановлення юридичного факту, що вона за національністю є німкою, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Однак як встановлено судом, чинним законодавством України (Закон № 2398-VI, Правила№ 96/5 від 12.01.2011 року) передбачено порядок внесення змін до актових записів цивільного стану, які проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав, а тому питання про внесення змін до актового запису про народження, зокрема щодо внесення змін у графу «національність» вирішується у позасудовому порядку.
За таких обставин, враховуючи що у даному випадку має місце публічно-правовий спір, а тому у відкритті провадження у зазначеній справі слід відмовити.
Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, ст.ст. 208-210, 294 ЦПК України, суддя,
Відмовити у відкритті провадження в справі за заявою ОСОБА_2, заінтересовані особи: ОСОБА_3, відділ державної реєстрації актів цивільного стану Ємільчинського районного управління юстиції у Житомирській області, відділ державної реєстрації актів цивільного стану м. Новоград-Волинський Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області, про зобов'язання внесення змін до актового запису про народження та встановлення факту.
Повернути сплачений ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять)грн. згідно квитанції № 24 від 24.052017 року.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі невідкладно надіслати заявнику разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області через Новоград-Волинський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі, якщо ухвалу суду було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Т.Б. Сташків