23 травня 2017 р.Справа № 816/160/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська житлова компанія" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2017р. по справі № 816/160/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська житлова компанія"
до Головного управління Держпродспоживслужба в Полтавській області
про визнання нечинним та скасування рішення,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Управлінська житлова компанія", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якому просив суд:
- визнати нечинним та скасувати рішення від 26.12.2016 № 9 про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 25 711,19 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2017р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення по справі.
Відповідач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача вважав рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим та просив залишити його без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що юридичну особу ТОВ "УЖК" (ЄДРПОУ 036274828; місцезнаходження: 36000, м. Полтава, вул. Фрунзе, 5) зареєстровано 08.12.2008, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 15.11.2010 за номером 1 588 145 0000 009483 (а.с.83-84).
У жовтні 2016 року мешканець будинку по вул. Пилипа Орлика (вул. Паризької Комуни перейменовано згідно розпорядження голови Полтавської ОДА від 20.05.2016 № 207), 28, кв. 7, м. Полтава звернувся до голови Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Верховної Ради України ОСОБА_3 з приводу необґрунтованого підвищення тарифів на проживання директором ТОВ "УЖК", який надає житлово-комунальні послуги мешканцям будинку (а.с. 75-77).
Комітетом з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Верховної Ради України вказана скарга направлена до Полтавської міської ради листом від 28.10.2016 № 04-12/15-1139 (а.с. 79), а виконавчим комітетом Полтавської міської ради скаргу направлено за належністю до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області згідно листа від 18.11.2016 № Х041-01/8503 (а.с. 78).
14.12.2016 Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надано згоду на проведення позапланових заходів зі здійснення державного контролю щодо ТОВ "УЖК" (місцезнаходження юридичної особи: м. Полтава, вул. Європейська, 5, оф. 306) з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (а.с. 80).
У період з 22.12.2016 по 23.12.2016 головним спеціалістом сектору контролю за регульованими цінами ОСОБА_4 у відповідності до ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 21.12.2016 № 161 (а.с. 81) проведено позапланову перевірку ТОВ "УЖК" (м. Полтава, вул. Європейська, 5, оф. 306) з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, результати якої набрали форму акту від 23.12.2016 № 9 (а.с. 150-152).
За висновками перевірки виявлено, що в порушення статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" - застосовано вільні ціни і тарифи на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження до них режиму державного регулювання; в порушення п. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 - відсутнє рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради про встановлення з 01.09.2015 тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розмірі 1,708 грн / кв.м. Договори про надання послуг заключені не з усіма мешканцями будинку. В договорі відсутня копія рішення виконавчого комітету про встановлення тарифу, яка є невід'ємною частиною договору про надання послуг. В результаті порушення порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін необґрунтовано одержана виручка склала 25 711,19 грн (а.с. 150-152).
Згідно акту, на початок перевірки директор ОСОБА_1 був присутнім, здійснював участь у перевірці. При закінченні перевірки, на момент підписання акта відсутній на робочому місці. Як зазначено в акті, директор ОСОБА_1 та головний бухгалтер ТОВ "УЖК" від підпису відмовилися.
На усунення виявлених перевіркою порушень вимог законодавства про ціни та ціноутворення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області винесено припис від 23.12.2016 № 6 (а.с. 153) про виконання законних вимог щодо усунення поркушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін - ТОВ "УЖК", яким вимагалось в місячний термін усунути порушення порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін шляхом приведення тарифу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою м. Полтава, вул. П. Орлика, 28 до розміру 0,818 грн/кв.м., який затверджено рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради № 361 від 16.12.2009. З власниками квартир укласти договори про надання послуг та долучити до них копію рішення органу місцевого самоврядування про встановлення тарифу, його структуру, періодичність та строки надання послуг. В триденний термін з моменту виконання припису повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи.
При цьому повідомлено, що невиконання припису Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо усунення порушень порядку формування та застосування цін і тарифів тягне за собою відповідальність згідно з п. 4 ст. 20 Закону України "Про ціни та ціноутворення" або згідно ст. 188-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
27.12.2016 позивачу рекомендованим листом були направлені примірники акту перевірки та припис, що підтверджується листом та чеком відділення зв'язку (а.с. 154-155). Акт перевірки та припис отримані позивачем 12.01.2017, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та роздруківкою з сайта Укрпошти (а.с. 156-157).
26.12.2016 в зв'язку з вищевикладеними обставинами рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області № 9 до ТОВ "УЖК" застосовано адміністративно-господарські санкції за порушення державної дисципліни цін в розмірі суми необґрунтовано отриманої виручки 25 711,19 грн., які повернути споживачам, стягнуто в дохід державного бюджету штраф в сумі 25 711,19 грн. (а.с. 158).
Позивачу рекомендованим листом було направлено рішення, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та роздруківкою з сайта Укрпошти (а.с. 174-175). Не погоджуючись з винесеним рішенням органу нагляду та контролю позивач оскаржив його до суду.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з п.п. 1 п. 10 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, що затверджено наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016 № 27 відповідач здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формулювання, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" від 01.06.2011 № 869 тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.
Тариф на послуги враховує вартість отриманих послуг з централізованого постачання холодної води (з урахуванням втрат та витрат води у внутрішньобудинкових системах), водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) в обсягах, визначених за приладами обліку або відповідно до ОСОБА_1 розроблення технологічних нормативів використання питної води житлово-експлуатаційними підприємствами та організаціями, затвердженої в установленому порядку.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг).
Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.
Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
Відповідно до акту приймання-передачі в експлуатацію житлового будинку від 01.02.2009 комісія, що створена відповідно до наказу № 1 від 05.01.2009 у складі директора ТОВ "ЖКВ-Полтавтрансбуд" ОСОБА_5, головного бухгалтера ОСОБА_6, паспортиста ОСОБА_7 та директора ПП "Житлове управління-С" ОСОБА_8, головного бухгалтера ОСОБА_9 01.02.2009 провела обстеження та прийняла в експлуатацію житловий будинок за адресою за адресою: м. Полтава, вул. П. Комуни, 28 (а.с. 93-95).
Рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.12.2009 № 361 (а.с.177-179) погоджено тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій (їх структуру, періодичність та строки надання послуг) приватному підприємству "Житлове управління-С" (додатки № 1, 2), для населення, що мешкає у будинках, розташованих у м. Полтава за адресами, зокрема, вул. Паризької Комуни, 28, в т.ч. прибирання прибудинкових територій - 0,416 грн/м2, вивезення побутових відходів - 0,023 грн/м2, технічне обслуговування ліфтів - 0,168 грн/м2, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та водовідведення - 0,088 грн/м2, обслуговування димовентиляційних каналів - 0,027 грн/м2, освітлення місць загального користування і підвалів - 0,058 грн/м2, енергопостачання ліфтів - 0,038 грн/м2, всього на рівні 0,818 грн/м2 , з урахуванням ПДВ (а.с. 177-179).
Згідно протоколу засідання комісії з перетворення Відкритого акціонерного товариства "Полтавтрансбуд" від 28.02.2011 вирішено визначити послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в будинках, забудовником яких є Відкрите акціонерне товариство "Полтавтрансбуд", Товариство з обмеженою відповідальністю "Управлінська житлова компанія" (а.с. 92).
З 01.09.2015 позивачем встановлено вартість послуг з утримання будинку та прибудинкової території за адресою: м. Полтава, вул. П. Орлика (П. Комуни), 28, у розмірі 1,708 грн/м2 , чим порушено статтю 13 Закону України "Ціни та ціноутворення" та рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.12.2009 № 361.
В ході перевірки відповідачем встановлено порушення позивачем вимог чинного законодавства, а саме: застосування вільних цін і тарифів на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання. Встановлено відсутність рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради про встановлення з 01.09.2015 тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розмірі 1,708 грн. / кв.м. Договори про надання послуг укладені не з усіма мешканцями будинку. В договорі відсутня копія рішення виконавчого комітету про встановлення тарифу, яка є невід'ємною частиною договору про надання послуг. В результаті порушення порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін необґрунтовано одержана виручка склала 25 711,19 грн.
До теперішнього часу тарифи на послуги позивача не затвердженні відповідним органом місцевого самоврядування, а також дії (бездіяльність) органів місцевого самоврядування щодо відмови у погодженні тарифів, які утворились після 2009р. не оскаржувались ТОВ "Управлінська житлова компанія"
Отже, позивачем порушено ст.13 Закону України "Про ціни та ціноутворення", п. 2 частини першої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869. Розмір необґрунтовано одержаної виручки позивачем склав 25 711,19 грн.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи позивача, що на ТОВ "УЖК" вже накладено Полтавським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України адміністративно-господарські санкції в сумі 17 000,00 грн. згідно рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01/67-рш від 08.12.2015 (а.с. 140-146) та за невиконання цього рішення накладено штраф в розмірі 68 000,00 грн. рішенням Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01/67-рш від 12.07.2016, з наступних підстав.
Адміністративно-господарські санкції рішеннями Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України накладено за порушення Закону України "Про захист економічної конкуренції" за монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в межах м. Полтава, натомість оскаржуване рішення винесено відповідачем в рамках інших правовідносин за порушення законодавства про ціни та ціноутворення, оскільки відповідачем протиправно, в порушення Закону України "Про ціни та ціноутворення" встановлено вільні ціни на житлово-комунальні послуги в будинку по вул. П. Орлика, 28 у м. Полтаві.
Також, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги щодо необхідності отримання погодження на проведення позапланової перевірки Державною регуляторною службою згідно Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 03.11.2016 № 1728-VIII, з огляду на те, що цей закон набрав чинності з 01.01.2017, а перевірку проведено 22.12.2016 - 23.12.2016, тому станом на момент проведення перевірки його вимоги на правовідносини, що виникли не поширювалися.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач виконав обов'язок покладений на нього відповідно до ч. 2 ст. 72 КАС України та довів суду правомірність прийнятого ним рішення, доказів спростування цього до суд апеляційної інстанції не надано.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 16.03.2017р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська житлова компанія" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2017р. по справі № 816/160/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_10
Судді ОСОБА_11 ОСОБА_12
Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2017 р.