Ухвала від 23.05.2017 по справі 826/25405/15

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2017 року м. Київ К/800/8800/17

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Калашнікової О.В.,

Кравцова О.В.,

Єрьоміна А.В.

розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу комунального підприємства „Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 січня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року по справі №826/25405/15 за позовом публічного акціонерного товариства „Вторес" до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), комунального підприємства „Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій та скасування припису, доручення, -

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2015р. публічне акціонерне товариство „Вторес"(далі ПАТ - „Вторес") звернулося в суд з позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)(Далі -Департамент міського благоустрою), комунального підприємства „Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)(далі - КП „Київблагоустрій"), в якому просило визнати протиправними та скасувати:

- припис № 1511329 від 09.10.2015р., виданий головним спеціалістом вдділу контролю за благоустроєм Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кожуховим С.В.;

- доручення №388/10-15, видане заступником директора-начальником управління контролю за благоустроєм Департаменту міського благоустрою та захисту природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Я. Медвєдєвим від 16.10.2015р. про вжиття заходів шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою в частині, що стосується демонтажу споруди публічного акціонерного товариства „ВТОРЕС" на підставі припису №1511329 від 09.10.2015р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що КП „Київблагоустрій" на підставі доручення від 16.10.2015 №388/10-15 була протиправно демонтована нежила споруда-стимул (літера „А") площею 134,5 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Петропавлівська, 2, яка не є малою архітектурною формою(тимчасовою спорудою) та має статус нерухомого майна та на праві колективної власності належить позивачу.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 6 лютого 2017 року позовні вимоги задоволені частково. Визнане протиправним та скасоване Доручення №388/10-15, видане заступником директора-начальником управління контролю за благоустроєм Департаменту міського благоустрою та захисту природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Я. Медвєдєвим від 16.10.2015 про вжиття заходів шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою в частині, що стосується демонтажу споруди публічного акціонерного товариства „Вторес" на підставі припису №1511329 від 09.10.2015р. Визнані протиправними дії КП „Київблагоустрій" щодо знесення нежилої споруди-стимулу (літера „А") площею 134,5 кв. м за адресою: м. Київ, вул. Петропавлівська, 2. В решті позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням КП „Київблагоустрій" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про залишення позовних вимог без задоволення, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

В запереченнях на касаційну скаргу ПАТ „Вторес" просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції - без змін.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Головним інспектором відділу контролю за благоустроєм Департаменту міського благоустрою Кожуховим С.В. винесений припис від 09.10.2015р. №1511329, яким встановлене порушення підпункту 20.1.1 пункту Правил благоустрою м.Києва (самовільне заняття території). Порушення вчинене ПАТ „Вторес" у Подільському районі, по вул. Петропавліська, 2. На підставі Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051(далі - Правила №1051/1051) запропоновано усунути порушення шляхом надання до 12.10.2015р. до Департаменту (вул. Дехтярівська, 31, корп.2) дозвільну документацію на розміщення. У разі відсутності - демонтувати власними силами.

У зв'язку з невиконанням вимог вказаного припису, 16 жовтня 2015р. Департаментом міського благоустрою видане Доручення №388/10-15 КП „Київблагоустрій" щодо вжиття заходів шляхом демонтажу відповідно до вимог чинного законодавства самовільно встановлених елементів благоустрою у разі відсутності проектно-дозвільної документації на розміщення, зокрема, павільйону у Подільському районі, вул. Петропавліська, 2/ Фрунзе, 111, які належать ПАТ „Вторес".

Комунальним підприємством „Київблагоустрій" 16-17 жовтня 2015р. проведений демонтаж споруди, розміщеної за адресою: Подільський район, вул. Петропавліська, 2/ Фрунзе, 111, за результатами якого складені акти проведення демонтажу від 16.10.2015р. №337 та від 17.10.2015р. №340.

Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги в частині виходив з того, що відповідачами не доведено того, що нежитлова споруда - стимул (літера „А") за адресою м.Київ, вул. Петропавлівська, будинок 2, яка зареєстрована за позивачем на праві колективної власності та об'єкт за адресою: вул. Петропавлівська, 2/Фрунзе, 111, щодо якого було видане Доручення від 15.10.2016р. №388/10-15 на демонтаж є різними об'єктами нерухомого майна та/або, що позивачем експлуатується інша будівля, ніж та що належить йому на праві колективної власності, по вул. Петропавлівській, 2.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

На підставі ч.2 ст.220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

За змістом вимог касаційної скарги КП „Київблагоустрій" просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Рішеннями судів першої та апеляційної інстанції було відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування припису № 1511329 від 09.10.2015 р., виданого головним спеціалістом відділу контролю за благоустроєм Департаменту міського благоустрою Кожуховим С.В.

Оскільки касаційна скарга не містить доводів щодо оскарження рішень в цій частині, колегія суддів вважає, що рішення судів у вказаній частині заявником касаційної скарги не ставляться під сумнів.

Згідно ч.3 ст.28 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України „Про благоустрій населених пунктів".

Згідно ч.3 ст.21 Закону України „Про благоустрій населених пунктів" розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст. 20 Закону України „Про благоустрій населених пункті" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Рішенням Київської міської ради ІІ сесії VI скликання від 25 грудня 2008 року №1051/1051 затверджені Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила №1051), які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Згідно п.13.2.3 Правил №1051 самовільно встановлені (розміщені) малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, підлягають демонтажу власником об'єкта (особою, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) за власні кошти у строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

У разі якщо власник малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (особа, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) не провів демонтажу відповідно до абзацу першого цього пункту, демонтаж об'єкта здійснюється в порядку, встановленому пунктом 13.3 цих Правил.

У відповідності до пункту 13.3.1 Правил №1051 у разі виявлення самовільно встановлених малих архітектурних форм, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вноситься припис його власнику (особі, яка здійснила встановлення) з вимогою усунення порушень шляхом демонтажу об'єкта протягом семи робочих днів, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, на демонтаж яких надається один робочий день. Власник (особа, яка здійснила встановлення) проводить демонтаж з обов'язковим відновленням благоустрою території.

Згідно пункту 13.3.2 Правил №1051 якщо власники (особи, які здійснили встановлення) об'єктів, зазначених у пункті 13.3.1 цих Правил, ухиляються від демонтажу в строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), демонтаж, перевезення, зберігання таких об'єктів здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та районними в місті Києві державними адміністраціями на підставі рішень, зазначених в пункті 13.3.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з подальшим відшкодуванням усіх витрат власником (особою, яка здійснила встановлення) тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчика для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства або малої архітектурної форми, винним у порушенні благоустрою.

За змістом пункту 13.3.3 Правил №1051 рішення про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за поданням районних в місті Києві державних адміністрацій.

Згідно п. 13.3.4 правил №1051 за фактом демонтажу складається акт зовнішнього огляду (акт демонтажу) малої архітектурної форми або тимчасової споруди.

Відповідно абз.2 п.19.2.1 Правил №1051 уповноважені працівники районних управлінь (відділів) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій) мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України „Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За змістом п.20.2.10 Правил №1051 Головне управління контролю за благоустроєм здійснює заходи щодо проведення демонтажу самовільно розміщених тимчасових споруд (малих архітектурних форм) та елементів благоустрою на території міста Києва на підставі заявок балансоутримувачів об'єктів благоустрою, рішень комісії з питань впорядкування розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) на території міста Києва, створеної розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також приписів прокурора та рішень суду за рахунок коштів міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником тимчасової споруди, винним у порушенні благоустрою. Демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм) та елементів благоустрою на підставі заявок власника цієї споруди здійснюється за рахунок останнього.

Відповідно п. 6 Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) N 94 від 27.01.2011, Департамент має право, зокрема, здійснювати у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою, рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо; надавати відповідні доручення профільним структурним підрозділам районних в місті Києві державних адміністрацій і підпорядкованим комунальним підприємствам та контролювати їх виконання.

Судами встановлено, що Департаментом міського благоустрою був винесений припис №1511329 від 09.10.2015р.

На виконання вказаного припису позивачем 09.10.2015р. наданий лист із поясненнями, що споруда є капітальною, а не тимчасовою та додані копії правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності ПАТ „ВТОРЕС" на нерухоме майно.

Згідно свідоцтва про право власності серії НС № 010005405, виданого 15.08.2002р. Київською міською державною адміністрацією на підставі наказу „Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна" від 01.08.2002р. №559-В позивачу належить на праві колективної власності нежила споруда - стимул, площею 134,50 кв.м. розташована в м.Києві за адресою вул.Петропавлівська, будинок № 2, літера А. Зазначене свідоцтво зареєстроване в Київському міському БТІ 17 вересня 2002р. за реєстровим номером 5354-п та записане у реєстрову книгу №61-п-223.

Відповідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 14.07.2015р. на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень(з відкриттям розділу), індексний номер 22835214 від 14.07.2015р. до реєстру ЄДР внесений запис №10398416 про колективну форму власності ПАТ „Вторес" на нежилу споруду-стимул (літера „А"), розмір частки 1/1, за адресою: м.Київ, вул.Петропавлівська, будинок 2, загальною площею 134.5 кв.м.

Згідно п. 1.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за №57/6445, чинного станом на 15.08.2002 року(далі - Тимчасове положення) реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів, за рахунок коштів особи, що звернулася до БТІ.

У відповідності до п. 1.5 Тимчасового положення обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.

Згідно п. 1.6 Тимчасового положення реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено, та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди, а також споруди, не пов'язані фундаментом із землею.

На підставі ч.1 ст.182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно ст.2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

З аналізу наведених положень законодавства та встановлених судами обставин вбачається, що позивач є власником нерухомого майна, яке зареєстроване за ним у встановленому законом порядку на праві колективної власності нежила споруда - стимул, площею 134,50 кв.м. розташована в місті Києві за адресою вул. Петропавлівська, будинок № 2, літера А.

Судами встановлено, що Департаментом міського благоустрою 16.10.2015р., за наслідком невиконання припису № 1511329 від 09.10.2015 р., видане Доручення від 15.10.2016 року №388/10-15, яким КП „Київблагоустрій" доручено вжити заходи щодо демонтажу відповідно вимог чинного законодавства самовільно встановлених елементів благоустрою у разі відсутності проектно-дозвільної документації на розміщення, а саме: павільйону ПАТ „Вторес" за адресою: вул. Петропавлівська, 2/Фрунзе, 111.

Колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій щодо неправомірності оскаржуваного доручення з огляду на таке.

Судами встановлено, що Київською міською радою надано дозвіл №ДОЗ-0452 ПАТ „Вторес" на підставі висновку постійної комісії Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування (протокол від 22.09.2015р. №22) на розроблення документації земельної ділянки за адресою: м.Київ, р-н Подільський, вул. Петропавлівська, 2, цільове призначення: для обслуговування та експлуатації нежитлової споруди - „Стимул" по заготівлі вторинної сировини, орієнтовний розмір 0,03 га, обліковий код земельної ділянки 85:253:004.

За змістом листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києві №104 від 25.05.1998р. відповідно до відомостей інвентаризації до статутного фонду ВАТ „Вторес" передане нерухоме майно у кількості 46 одиниць, зокрема, за №7 зазначено: інвентарний номер 1060, 10007 Стимул, вул. Петропавлівська, 2, дата введення в експлуатацію 05/1981, балансова вартість 1015098480 крб., нарахований знос 936132277 крб., залишкова вартість 78966203 крб.

Крім того, планом технічної інвентаризації будівлі із схематичним планом земельної ділянки по вул. Петропавлівська, 2 літера „А" можливо встановити розташування будівлі на місцевості.

Вказані у плані будівельні матеріали співпадають з будівельними матеріалами, описаними в актах демонтажу.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, відповідачами, які є суб'єктами владних повноважень не доведено, що нежитлова споруда - стимул (літера „А") за адресою м.Київ, вул. Петропавлівська, будинок 2, яка зареєстрована за позивачем на праві колективної власності та об'єкт за адресою: вул. Петропавлівська, 2/Фрунзе, 111 щодо якого було видане спірне Доручення є різними об'єктами нерухомого майна, як і не надано доказів, того, що позивачем експлуатується інша будівля, ніж та що належить йому на праві колективної власності, по вул. Петропавлівській, 2.

Доводи касаційної скарги щодо відсутності у м. Києві об'єктів нерухомого майна з адресою: м. Київ, пул. Петропавлівська. 2. Літ. „А", у містобудівному кадастрі м. Києва не є переконливими і підлягають відхиленню з огляду на її наявність у свідоцтві на право власності серія НС №010005405 від 15.08.02р., а також на те, що Департамент містобудування та архітектури не присвоював та не погоджував об'єктам нерухомого майна адреси: вул. Петропавлівська, 2, оскільки такі повноваження йому делеговані рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 р. №337/9394. Натомість об'єкт, введений в експлуатацію у 1981 році.

Враховуючи викладене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу комунального підприємства „Київблагоустрій" відхилити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 січня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: