24 травня 2017 року м. Київ К/800/45180/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів Рецебуринського Ю.Й. (судді-доповідача),
Стародуба О.П.,
Штульман І.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» (далі - ПАТ «Українське Дунайське пароплавство») до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одеси ( далі - СДПІ ) про застосування штрафних санкцій,
за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року,
У грудні 2014 року ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» звернулося до суду з позовом про скасування рішення СДПІ від 9 вересня 2014 року № 0000203800.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року, відмовлено у задоволенні позову.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та прийняти нове судове рішення про задоволення позову.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судами встановлено, що ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» зареєстровано як юридична особа та перебуває на обліку у СДПІ з обслуговування ВПП у м.Одеси.
9 вересня 2014 року СДПІ було прийняте рішення №0000303800 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого до ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» застосовано штраф у розмірі 147463,24 грн. та пеню у розмірі 160370,73 грн. за період з 21 лютого 2014 року по 23 червня 2014 року.
Не погодившись із вказаним рішенням, ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» звернулось до Центрального офісу з обслуговування великих платників Міжрегіонального управління Міндоходів зі скаргою від 5 листопада 2014 року № ЮС-1681.
Рішенням Центрального офісу з обслуговування великих платників Міжрегіонального управління Міндоходів від 9 грудня 2014 року №22369/10/281010-4-33, в задоволенні скарги ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» відмовлено, рішення СДПІ від 9 вересня 2014 року №0000303800 - залишено без змін.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 5 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того чи виплачені такі суми фактично після їх зарахування до сплати.
Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Частинами 10 та 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску нараховує на суму недоїмки пеню з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та застосовує штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до частини 14 статті 25 Закону №2464-VI, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
На виконання положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України №455 від 9 вересня 2013 року (далі Інструкція № 455).
Пунктом 7.2 Розділу VII Інструкції №455 передбачено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Також на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 7.5 Розділу VII).
Враховуючи те, що позивачем сплачено єдиний соціальний внесок за січень 2014 року лише 23 червня 2014 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку, відповідачем на підставі норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято рішення № 0000203800 від 9 вересня 2014 року про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Судами попередніх інстанцій правильно не прийнято до уваги доводи позивача, як на підставу для скасування спірного рішення, те, що податковим органом рішення про результати розгляду скарги прийнято з перевищенням 20-денного строку для розгляду скарг, встановленого статтею 56 Податкового кодексу України, з наступних підстав.
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску. (абз.6 п.4 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Згідно наявних в матеріалах справи доказів, орган доходів і зборів, який розглядав скаргу позивача, виконав свій обов'язок щодо прийняття вмотивованого рішення за результатами розгляду скарги та надіслав його платнику протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу позивача поштою з повідомленням про вручення.
З урахуванням викладеного, Вищий адміністративний суд України вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позовних вимог.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді Ю.Й. Рецебуринський
О.П. Стародуб
І.В. Штульман