Ухвала від 26.05.2017 по справі 154/3087/16

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

26 травня 2017 року Київ К/800/17426/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Горбатюк С.А., перевіривши касаційну скаргу Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області про виплату недоплаченої грошової допомоги

встановив:

Постановою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 08 грудня 2016 року позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області про виплату недоплаченої грошової допомоги задоволено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області на постанову Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 08 грудня 2016 року.

На ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області подана касаційна скарга.

У касаційній скарзі Управління просить скасувати ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року та зобов'язати апеляційний суд відкрити провадження у справі.

У відкритті касаційного провадження слід відмовити з огляду на таке.

Пунктом п'ятим частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Як видно з ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від

26 квітня 2017 року, ухвалою судді від 03 березня 2017 року апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області на постанову Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 08 грудня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області про виплату недоплаченої грошової допомоги залишено без руху та апелянту запропоновано подати клопотання та вказати поважні причини пропущення строку на подання апеляційної скарги.

Водночас, пропущення строку на подання апеляційної скарги з причин не можливості сплатити судовий збір за її подання цією ж ухвалою визнано не поважним.

Обґрунтовуючи поважність пропущення строку на подання апеляційної скарги, Управління повторно послалося на ці ж причини.

Суддя суду апеляційної інстанції, відмовляючи у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області, в своїй ухвалі вказав на те, що наведені Управлінням причини пропущення строку на подання апеляційної скарги внаслідок відсутності коштів для сплати судового збору на момент подання до суду первинної апеляційної скарги не є поважними.

Така правова позиція є правильною.

Правильно в оскарженому рішенні суддею зроблено посилання на судову практику Європейського Суду з прав людини, яка згідно з частиною другою статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України повинні застосовуватись під час розгляду адміністративних справ в Україні з урахуванням принципу верховенства права.

Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні "Рябих проти Росії" зазначив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами.

Також у рішенні "Пономарьов проти України" цей Суд звернув увагу на те, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється із збігом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є необмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип правової визначеності, особливо коли

національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків.

Отже, суддя суду апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про те, що невмотивоване задоволення клопотання апелянта про поновлення пропущеного строку звернення до суду суб'єкта владних повноважень з апеляційною скаргою утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб'єктів звернення за судовим захистом, в тому числі фізичних та юридичних осіб.

Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваного судового рішення, вона є необґрунтованою, а викладені в касаційній скарзі доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Волинської області про виплату недоплаченої грошової допомоги.

Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.

Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Суддя Вищого

адміністративного суду України С.А. Горбатюк