Ухвала від 24.05.2017 по справі 536/1515/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2017 р.Справа № 536/1515/16-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Кононенко З.О. , Калитки О. М.

за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Кременчуцького районного суду Полтавської області від 13.04.2017р. по справі № 536/1515/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області треті особи Бондарівський сільський голова Бондар В'ячеслав Миколайович , Новогалещинська селищна рада Козельщинського району Полтавської області

про скасування рішення сільської ради,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Кременчуцького районного суду Полтавської області з позовом до Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа: Бондарівський сільський голова Бондар В'ячеслав Миколайович, в якому, після уточнення позовних вимог, просила суд: визнати протиправними дії Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, які пов'язані з розглядом пропозиції Новогалещинського селищного голови щодо об'єднання територіальних громад сіл Бондарі, Остапці, Василенки, Ревівка, Заруддя Бондарівської сільської ради, селища Нова Галещина, сіл Горбані, В. Безуглівка Новогалещинської селищної ради в Новогалещинську територіальну громаду з центром у селищі Нова Галещина; скасувати рішення 8 (позачергової) сесії сьомого скликання Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 06 вересня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи»; судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішенням 8 (позачергової) сесії сьомого скликання Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 06 вересня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», про яке вона дізналася з інформаційного ресурсу Бондарівської сільської ради в мережі Інтернет, надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Бондарі, Остапці, Василенки, Ревівка, Заруддя Бондарівської сільської ради, селища Нова Галещина, сіл Горбані, В.Безуглівка Новогалещинської селищної ради в Новогалещинську територіальну громаду з центром у селищі Нова Галещина та вирішено делегувати Бондарівського сільського голову Бондар В.М., секретаря сільської ради ОСОБА_6, спеціаліста землевпорядника сільської ради ОСОБА_20., головного бухгалтера сільської ради ОСОБА_7 та депутатів сільської ради ОСОБА_8, ОСОБА_9 до складу робочої групи з підготовки рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад. Не погоджуючись із зазначеним рішенням громада сіл Бондарі, Остапці, Василенки, Ревівка, Заруддя 11вересня 2016 року зібралися на Народне Віче, де одноголосно вирішили відмовити Новогалещинській селищній раді Козельщинського району на пропозицію приєднатися до її складу та залишитися самостійною Бондарівською сільською радою у складі Кременчуцького району.

Вважає рішення 8 (позачергової) Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 06 вересня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки, всупереч вимогам ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», сільський голова Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області Бондар В.М. не забезпечив вивчення та обговорення пропозиції Новогалещинської селищної ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції, як того вимагає Закон та позбавив її, як члена територіальної громади с.Бондарі права на участь в громадському обговоренні пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Ухвалою суду від 01 листопада 2016 року Новогалещинська селищна рада Козельщинського району Полтавської області залучена у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Постановою Кременчуцького районного суду Полтавської області від 13.04.2017 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій вона просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: ч. 4 ст. 5, ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 7 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", ст. 70 КАС України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

В судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, справа розглядається за відсутності сторін.

Згідно ст. 41 КАС України, колегія суддів, враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Новогалещинська селищна рада Козельщинського району Полтавської області 15 серпня 2016 року звернулася до Бондарівської сільської ради з листом - зверненням, в якому зазначено, що на планерному засіданні сесії повторно прийнято рішення «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад», де погоджено пропозицію Новогалещинського селищного голови ОСОБА_11 виступити ініціатором створення нової територіальної громади з адміністративним центром в селищі Нова Галещина та запропоновано до нової територіальної громади приєднатися Бондарівській сільській раді: села Заруддя, Василенки, Остапці, Ревівка, та просили вивчити їх пропозицію і прийняти рішення /а.с. 79/.

Сільський голова Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області Бондар В.М. 15 серпня 2016 року за №35 видав розпорядження про проведення вивчення звернення (пропозиції) Новогалещинського сільського голови про добровільне об'єднання територіальних громад та подання відповідних пропозицій, громадського обговорення щодо можливого добровільного об'єднання територіальних громад протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження, включення до порядку денного сесії Бондарівської сільської ради питання про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Бондарі, Остапці, Василенки, Ревівка, Заруддя Бондарівської сільської ради, селища Нова Галещина, сіл Горбані, В.Безуглівка Новогалещинської селищної ради в Новогалещинську територіальну громаду з центром у селищі Нова Галещина /а.с. 80/.

Розпорядженням Бондарівського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області Бондар В.М. №36 від 15 серпня 2016 року було визначено форму громадського обговорення - анкетування, доручено провести анкетування депутату Кременчуцької районної ради жительці с.Заруддя ОСОБА_12 та дозволено їй в разі необхідності залучити до проведення анкетування представників Новогалещинської селищної ради та надати результати анкетування до Бондрівської сільської ради /а.с. 81/.

Також установлено, що рішенням, позачергової, 45 сесії 6 скликання від 18 травня 2015 року «Про подання Новогалещинської селищної та Омельницької сільської рад» вирішено взяти до відому пропозиції Новогалещинської селищної та Омельницької сільської рад щодо утворення відповідних об'єднаних територіальних громад та затверджено Порядок проведення громадських обговорень щодо приєднання до об'єднаних територіальних громад серед жителів Бондарівської сільської ради /а.с. 82/.

Відповідно до п.3 Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад, організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, анкетування, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіо дебати, інтернет-конференція, електронна консультація, тощо) виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей /а.с. 83/.

Із протоколу анкетування мешканців сіл Бондарі, Заруддя, Ревівка, Остапці та Василенки Бондарівської сільської ради щодо добровільного об'єднання громад селище Нова Галещина, сіл Велика Безуглівка, Горбані Новогалещинської селищної ради та сіл Бондарі, Остапці, Заруддя, Ревівка, Василенки Бондарівської сільської ради в територіальну громаду з центром в селищі Нова Галещина Полтавської області від 22 серпня 2016 року вбачається, що в період 18,19,20 серпня 2016 року комісією у складі: голови ОСОБА_12, членів комісії ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 було здійснено опитування жителів сіл Бондарі, Остапці, Ревівка, Заруддя, Василенки (52% всіх зареєстрованих громадян) щодо підтримки об'єднання територіальних громад сіл Бондарівської сільської ради та Новогалещинської селищної ради, за результатам якого згідно підрахунку заповнених анкет «за» доровільне об'єднання територіальних громад з центром смт. Нова Галещина сіл Бондарі, Остапці, Заруддя, Ревівка, Василенки Бондарівської сільської ради та сіл Горбані, Велика Безуглівка, смт. Нова Галещинна висловилось 432 особи, «проти» - 3 особи, «утрималось» - 6 осіб /а.с. 85/.

Згідно акту лічильної комісії від 22 серпня 2016 року було затверджено результати анкетування: 432 респонденти виступають «за» проведення об'єднання, 3 - «проти», 6 - «утрималось» /а.с. 86/.

В пункті 2 порядку денного Протоколу восьмої сесії сьомого скликання (позачергової) Бондарівської сільської ради зазначено вирішення питання про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи та про прийняття рішення «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи».

Рішенням восьмої (позачергової) сесії сьомого скликання Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 06 вересня 2016 року вирішено дати згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Бондарі, Остапці, Василенки, Ревівка, Заруддя Бондарівської сільської ради, селища Нова Галещина, сіл Горбані, В.Безуглівка Новогалещинської селищної ради в Новогалещинську територіальну громаду з центром у селищі Нова Галещина та вирішено делегувати Бондарівського сільського голову Бондар В.М., секретаря сільської ради ОСОБА_6, спеціаліста землевпорядника сільської ради ОСОБА_20., головного бухгалтера сільської ради ОСОБА_7 та депутатів сільської ради ОСОБА_8, ОСОБА_9 до складу робочої групи з підготовки рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад /а.с. 62/.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 398 від 15 вересня 2016 року затверджено висновок щодо відповідності Конституції та Законам України проектів рішень Новогалещинської селищної ради Козельщинського району та Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», в якому визначено, що проекти рішень «Про добровільне об'єднання територіальних громад» щодо об'єднання Новогалещинсьокї селищної ради Козельщинського району та Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області в Новогалещинську селищну територіальну громаду з визначенням центру у селищі Нова Галещина підготовлено відповідно до ст.140 Конституції України, ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.2,4,6,7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 №214 відповідають вимогам Конституції, законам та іншим нормативно-правовими актами, що мають таку саму юридичну силу /а.с. 88-89/.

Позивач, не погодившись з рішенням 8 (позачергової) Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 06 вересня 2016 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернулась з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що при прийнятті відповідачем оскаржуваного рішення останнім були дотримані визначені Законом принципи об'єднання територіальних громад: економічної ефективності, добровільності, відкритості, прозорості, конституційності та законності не порушено. Зазначене рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і Законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.

Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.

Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст регулює Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Відповідно до приписів вказаного Закону добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності; добровільності; економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад" ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: сільський, селищний, міський голова; не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити:

1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів;

2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Статтею 6 зазначеного Закону, передбачено, що сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.

Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.

Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.

Як свідчать матеріали справи, Новогалещинська селищна рада Козельщинського району Полтавської області 15 серпня 2016 року звернулася до Бондарівської сільської ради з листом - зверненням, в якому зазначано, що на планерному засіданні сесії повторно прийнято рішення «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад», де погоджено пропозицію Новогалещинського селищного голови ОСОБА_11 виступити ініціатором створення нової територіальної громади з адміністративним центром в селищі Нова Галещина та запропоновано до нової територіальної громади приєднатися Бондарівській сільській раді: села Заруддя, Василенки, Остапці, Ревівка, та просили вивчити їх пропозицію і прийняти рішення.

Сільський голова Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області Бондар В.М. 15 серпня 2016 року за №35 видав розпорядження про проведення вивчення звернення (пропозиції) Новогалещинського сільського голови про добровільне об'єднання територіальних громад та подання відповідних пропозицій, громадського обговорення щодо можливого добровільного об'єднання територіальних громад протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження, включення до порядку денного сесії Бондарівської сільської ради питання про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Бондарі, Остапці, Василенки, Ревівка, Заруддя Бондарівської сільської ради, селища Нова Галещина, сіл Горбані, В.Безуглівка Новогалещинської селищної ради в Новогалещинську територіальну громаду з центром у селищі Нова Галещина.

Розпорядженням Бондарівського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області Бондар В.М. №36 від 15 серпня 2016 року було визначено форму громадського обговорення - анкетування, доручено провести анкетування депутату Кременчуцької районної ради жительці с.Заруддя ОСОБА_12 та дозволено їй в разі необхідності залучити до проведення анкетування представників Новогалещинської селищної ради та надати результати анкетування до Бондрівської сільської ради.

Рішенням, позачергової, 45 сесії 6 скликання від 18 травня 2015 року «Про подання Новогалещинської селищної та Омельницької сільської рад» вирішено взяти до відому пропозиції Новогалещинської селищної та Омельницької сільської рад щодо утворення відповідних об'єднаних територіальних громад та затверджено Порядок проведення громадських обговорень щодо приєднання до об'єднаних територіальних громад серед жителів Бондарівської сільської ради.

Відповідно до п.3 Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад, організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, анкетування, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіо дебати, інтернет-конференція, електронна консультація, тощо) виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей.

Із протоколу анкетування мешканців сіл Бондарі, Заруддя, Ревівка, Остапці та Василенки Бондарівської сільської ради щодо добровільного об'єднання громад селище Нова Галещина, сіл Велика Безуглівка, Горбані Новогалещинської селищної ради та сіл Бондарі, Остапці, Заруддя, Ревівка, Василенки Бондарівської сільської ради в територіальну громаду з центром в селищі Нова Галещина Полтавської області від 22 серпня 2016 року вбачається, що в період 18,19,20 серпня 2016 року комісією у складі: голови ОСОБА_12, членів комісії ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 було здійснено опитування жителів сіл Бондарі, Остапці, Ревівка, Заруддя, Василенки (52% всіх зареєстрованих громадян) щодо підтримки об'єднання територіальних громад сіл Бондарівської сільської ради та Новогалещинської селищної ради, за результатам якого згідно підрахунку заповнених анкет «за» доровільне об'єднання територіальних громад з центром смт. Нова Галещина сіл Бондарі, Остапці, Заруддя, Ревівка, Василенки Бондарівської сільської ради та сіл Горбані, Велика Безуглівка, смт Нова Галещинна висловилось 432 особи, «проти» - 3 особи, «утрималось» - 6 осіб.

Згідно акту лічильної комісії від 22 серпня 2016 року було затверджено результати анкетування: 432 респонденти виступають «за» проведення об'єднання, 3 - «проти», 6 - «утрималось».

В пункті 2 порядку денного Протоколу восьмої сесії сьомого скликання (позачергової) Бондарівської сільської ради зазначено вирішення питання про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи та про прийняття рішення «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи».

Рішенням восьмої (позачергової) сесії сьомого скликання Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 06 вересня 2016 року вирішено дати згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Бондарі, Остапці, Василенки, Ревівка, Заруддя Бондарівської сільської ради, селища Нова Галещина, сіл Горбані, В.Безуглівка Новогалещинської селищної ради в Новогалещинську територіальну громаду з центром у селищі Нова Галещина та вирішено делегувати Бондарівського сільського голову Бондар В.М., секретаря сільської ради ОСОБА_6, спеціаліста землевпорядника сільської ради ОСОБА_20., головного бухгалтера сільської ради ОСОБА_7 та депутатів сільської ради ОСОБА_8, ОСОБА_9 до складу робочої групи з підготовки рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 398 від 15 вересня 2016 року затверджено висновок щодо відповідності Конституції та Законам України проектів рішень Новогалещинської селищної ради Козельщинського району та Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», в якому визначено, що проекти рішень «Про добровільне об'єднання територіальних громад» щодо об'єднання Новогалещинсьокї селищної ради Козельщинського району та Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області в Новогалещинську селищну територіальну громаду з визначенням центру у селищі Нова Галещина підготовлено відповідно до ст.140 Конституції України, ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.2,4,6,7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 №214 відповідають вимогам Конституції, законам та іншим нормативно-правовими актами, що мають таку саму юридичну силу.

Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні суду першої інстанції показала, що їй, як депутату Кременчуцької районної ради, і так як вона раніше проживала в с.Заруддя та опікувалася проблемами його жителів, відомо, що в червні 2015 року надходило до Бондарівської сільської ради дві пропозиції про об'єднання громад: від Омельницької сільської ради і Новогалещинської селищної ради і більшість жителів Бондарівської сільської ради були за об'єднання з Новогалещинською селищною радою, яка територіально наближена до території Бондарівської сільської ради. Але захворів сільський голова і справа не була доведена до кінця, а розмови про об'єднання продовжувались, і в серпні 2016 року вдруге надійшла пропозиція від Новогалещинського селищного голови про об'єднання. Було вирішено провести опитування жителів шляхом анкетування і їй довірити бути головою комісії. Об'яв про анкетування не розвішували по селах, а вона і члени комісії, а також громадські діячі, депутати і представники Новогалещинської територіальної громади ходили по дворах, роз'яснювали людям переваги об'єднання, вислуховували їх побажання, відповідали їх на питання, і пропонували в анкеті висловити свою думку щодо об'єднання. Обійшли кожен двір, анкети підписали всі, хто був вдома, підрахували голоси, склали протокол та передали сільському голові, До ОСОБА_1 вона не ходила, до неї ходила ОСОБА_11. Більшість жителів були «за» об'єднання.

Свідок ОСОБА_17 в судовому засіданні суду першої інстанції показала, що вона як член комісії по анкетуванню жителів Бондарівської сільської ради щодо об'єднання з Новогалещинською селищною радою 18 серпня 2016 року ходила по дворах в с.Останці, пропонувала заповнити анкету, всі хто були вдома ставили підписи та заповнювали анкету особисто, списку жителів не було, але вона всіх жителів знала особисто.

Свідок ОСОБА_18 в судовому засіданні суду першої інстанції показав, що до нього додому приходила ОСОБА_12, він і його жінка заповнили анкету та розписалися особисто за об'єднання з Новою Галещиною, оскільки до міста Кременчука їм далеко, а вони проживають на межі з Новогалещинською селищною радою.

З анкет члена територіальної громади Бондарівської сільської ради щодо підтримки ініціативи добровільного об'єднання з територіальною громадою смт. Нова Галещина, долучених до матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_19, який мешкає за тією ж адресою, що і позивачка була надана можливість прийняти участь в обговоренні вказаного питання, про що свідчить заповнена ним анкета з особистим підписом. Також в матеріалах справи міститься анкета від імені ОСОБА_1 /а.с. 90-91/.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто, для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що у зв'язку з прийняттям рішення чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача. Тому суд вирішуючи спір повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом відповідного права або охоронюваного законом інтересу, а також встановити чи є відповідне право або інтерес порушеним.

Отже, встановлення факту наявності порушення права, свободи чи інтересу особи, яка звертається до суду за її захистом є обов'язковим під час судового розгляду.

Обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась за їх судовим захистом.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способом визначеним законодавством встановленим при розгляді справи по суті є підставою для відмови в задоволенні позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає обгрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що жодна з обставин, на які посилається позивач, не свідчать про порушення з боку відповідача права позивача на участь у місцевому самоврядуванні Бондарівської сільської ради, адже ініціатива Новогалещинського селищного голови про добровільне об'єднання територіальних громад Бондарівської сільської ради та Новогалещинської селищної ради з центром об'єднаної територіальної громади в селищі Нова Галещина до відома населення Бондарівської сільської ради доведена у визначений законом спосіб під час проведення анкетування. За результатами проведеного громадського обговорення у формі анкетування членів територіальної громади Бондарівської сільської ради, було складено відповідний протокол, акт лічильної комісії та звіт про проведення громадського обговорення, згідно яких, участь в обговоренні питання добровільного об'єднання територіальних громад з центром смт. Нова Галещина сіл Бондарі, Остапці, Заруддя, Ревівка, Василенки Бондарівської сільської ради та сіл Горбані, Велика Безуглівка, смт Нова Галещина прийняли 441 чоловік, з яких «за» висловилось 432, «проти» - 3чол., утримались 6 чоловік. Результати обговорення питання громадського об'єднання розглянуті на сесії Бондарівської сільської ради. Будь-яких перешкод для позивача та інших членів громади взяти участь в анкетуванні з приводу економічної доцільності, необхідності, обґрунтованості такого об'єднання відповідач не чинив. Оскаржуване рішення відповідача не призвело до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних інтересів позивача, адже а ні позивач, а ні інші члени територіальної громади не висловили заперечень щодо об'єднання територіальних громад.

Крім того, судом вивчено анкети всіх осіб, що приймали участь в обговоренні пропозиції щодо об'єднання територіальних громад. Жодна з анкет не визнана недійсною, належність підписів особам, що приймали участь у анкетуванні, ніяким чином не спростовано.

При цьому, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правомірно відхилив як доказ Протокол Народного Віче громади Бондарівської сільської ради проведеного 11 вересня 2016 року з питання добровільності об'єднання із селищем міського типу Нова Галещина (Козельщинського район) або самостійності у складі Кременчуцького району, оскільки судом розглядається порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акту прав та охоронюваних законом інтересів лише позивача у справі в межах заявлених нею позовних вимог.

Таким чином, колегія суддів вважає правомірним та обгрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем, при прийнятті оскаржуваного рішення, не порушено визначені Законом принципи об'єднання територіальних громад: економічної ефективності, добровільності, відкритості, прозорості, конституційності та законності, оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже позовні вимоги є незаконними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Колегія суддів вважає хибними доводи апелента про незаконність проведення анкетування, а саме про те, що така форма громадського обговорення не передбачена законом, оскільки згідно приписів ст.ст. 8, 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» громадське обговорення може проводитись в різних формах. Застережень щодо такої форми як анкетування і щодо кількості представників громади, які беруть участь в обговоренні пропозиції щодо добровільного об'єднання Закон не містить.

Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» N 157-VIII від 05 лютого 2015 року, сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

В ч. 4 ст. 5 наведеного Закону зазначається, що порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою. Однак, вище вказаним законом, а також іншими нормативно-правовими актами не визначено порядок проведення такого громадського обговорення. Крім того, даний Закон не дає визначення «громадське обговорення», не визначає умов щодо кількості членів територіальних громад, які залучаються до обов'язкового громадського обговорення, як взагалі-то й інші чинні нормативно-правові акти. Водночас в ч. 2 ст. 7 України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» зазначається, що громадське обговорення може проводитися у формі громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю.

Відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року №996, зокрема, однією із формою консультацій із громадськістю є вивчення громадської думки, що здійснюється шляхом проведення опитування та анкетування громадян.

Таким чином, Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», передбачена можливість проведення громадського обговорення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад шляхом проведення опитування та анкетування членів територіальної громади.

Так, Порядком проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад (затверджений рішенням 45-ої 6 скликання від 18.05.2015 року), визначено наступні форми громадського обговорення: конференція, форум, анкетування, засідання за круглим столом, зустрічі, електронна консультація, теле- або радіо дебати тощо). Відповідно до п. 3. Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад (затвердженого рішенням 45-ої 6 скликання від 18.05.2015 року), Бондарівська сільська рада самостійно визначає форми його проведення.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовано зібраним по справі доказами та встановленими обставинами, висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Кременчуцького районного суду Полтавської області від 13.04.2017 року по справі № 536/1515/16-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Кременчуцького районного суду Полтавської області від 13.04.2017р. по справі № 536/1515/16-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.

Судді(підпис) (підпис) Кононенко З.О. Калитка О.М.

Повний текст ухвали виготовлений 29.05.2017 р.