Справа № 761/14469/16-а
Провадження № 2-адр/761/7/17
24 травня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого: судді - Притули Н.Г.
при секретарі: Припутневич В.І.,
за участі представника позивача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві заяву ОСОБА_2 про ухвалення додаткової постанови у справі за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
05 квітня 2017 року до суду надійшла заява ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення в якій вона просила: ухвалити додаткове рішення по справі №761/14469/16-а за позовом ОСОБА_2 до Цетрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, яким зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі м.Києва здійснити з 01.04.2016 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (і.н. НОМЕР_1), у відповідності до Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії) у розмірі 80% від суми заробітної плати згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 04.03.2106 року №08-136-16. Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 40376133) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір, сплачений при поданні адміністративного позову.
Свою заяву заявниця обґрунтовує тим, що постановою Шевченківського районного суду м.Києва від 10.06.2016 року позов ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (правонаступником якого є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві) від 30.03.2016 №М-121/09 про відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця. Зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва здійснити з 01 квітня 2016 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 у відповідності до Закону України "Про державну службу" згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 04.03.2016 року №08-136-16.
Заявниця вказує, що винесення додаткового рішення необхідно для вірного виконання судового рішення, оскільки на неодноразові звернення до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м.Києві щодо виконання постанови Шевченківського районного суду м.Києва від 10.06.2016 року по справі №761/14469/16-а ОСОБА_2 було отримано відповідь, що при виконанні судового рішення буде застосовано норму чинного законодавства на визначену судовим рішенням дату проведення перерахунку, тобто в розмірі 60% від суми заробітної плати. В свою чергу, оскільки пенсія позивачу була призначена згідно положень ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії) у розмірі 80% від суми заробітної плати з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на думку ОСОБА_2, при виконанні судового рішення відповідачем повинен бути застосований саме вказаний розмір.
Представник заявниці в судовому засіданні заяву підтримала та просила її задовольнити.
Представник Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києвів судове засідання не з'явилась, проте надала до суду додаткові пояснення, в яких зазначає, що заявниця є внутрішньо переміщеною особою, первинне призначення пенсії відбулося в управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області і управлінню точно не відомо дату призначення пенсії, а також відсоток розрахунку пенсії, оскільки паперова пенсійна справа не надходила. З 01.03.2016 року позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». В своїх поясненнях представник Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві просила розглядати заяву без її участі.
Так як неявка сторін не є перешкодою для вирішення питання про ухвалення додаткового рішення, суд продовжив судове засідання у відсутність представника Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.
Вивчивши заяву, матеріали справи, вислухавши представника заявника, суд приходить до висновку про можливість задоволення заяви з наступних підстав.
Відповідно до ст.168 КАС України суд, що ухвалив рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Як встановлено в судовому засіданні, 14.04.2016 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В позовних вимогах позивачка просила: визнати протиправною дії, відмову Управління Пенсійного фонду України в Шевченківського районі м.Києва №М-121/09 від 30.03.2016 року щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва здійснити перерахунок ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, як непрацюючому державному службовцю у розмірі 80% із заробітної плати в сумі 13300 грн. 00 коп. державного службовця на відповідній посаді з 01.04.2016 року.
Ухвалою суду від 15.04.2016 року відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії.
Постановою Шевченківського районного суду м.Києва від 10.06.2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволено: визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (правонаступником якого є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві) від 30.03.2016 №М-121/09 про відмову у проведенні розрахунку пенсії державного службовця та зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва здійснити з 01 квітня 2016 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 у відповідності до Закону України "Про державну службу" згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 04.03.2016 року №08-136-16.
Постанова суду від 10.06.2017 року набрала законної сили та пред'явлена до виконання.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Лозовою А.І. від 26.08.2016 року відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа №761/14469/16-а, виданого 23.08.2016 року.
Листом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 10.01.2017 року ОСОБА_2 роз'яснено спосіб обчислення нарахування розміру пенсії з урахуванням постанови суду від 10.06.2016 року, в якому управління вказує на те, що в постанові суду не зазначено який відсоток від заробітної плати при перерахунку необхідно застосувати, керуючись ст.37 Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з постанови, суд не зазначив розмір відсотків, які мають обраховуватись із заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 04.03.2016 року №08-136-16.
Як встановлено судом, позивачу призначена пенсія як державному службовцю з 2009 року. Відповідач доказів на спростування цієї інформації суду не надав.
Оскільки судом не було встановлено порядок виконання рішення суду, а ОСОБА_2 призначена пенсія як державному службовцю у 2009 році відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, суд вважає за необхідне задовольнити вимогу заявниці щодо визначення відсоткової частки нарахування пенсії в розмірі 80 % із заробітної плати державного службовця на відповідній посаді згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 04.03.2016 року №08-136-16.
Разом з тим, судом не було вирішено розподіл судових витрат під час розгляду адміністративної справи, тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача сплачений позивачкою судовий збір.
Частина 1 статті 94 КАС України визначає, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, вивчивши заяву ОСОБА_2 та виходячи з чіткого переліку підстав, викладених в статті 168 КАС України, у випадку наявності яких суд може ухвалювати додаткове рішення, суд вважає за можливе задовольнити вимоги, викладені заявником у заяві.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 94, 168 КАС України суд, -
постановив:
Заяву ОСОБА_2 про винесення додаткової постанови у справі за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
В резолютивній частині постанови від 10.06.2016 року додатково вказати:
«Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва здійснити з 01 квітня 2016 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 у відповідності до Закону України "Про державну службу" (який діяв на момент призначення пенсії) як непрацюючому державному службовцю у розмірі 80% із заробітної плати згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області від 04.03.2016 року №08-136-16.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 551 гривна 21 копійка ".
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: Н.Г.Притула