Рішення від 25.05.2017 по справі 909/322/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2017 р. Справа № 909/322/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., секретар судового засідання Вакалюк А. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону

вул. Чорновола, 9, м. Івано-Франківськ, 76018

в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області

вул. Сахарова, 23 а, м. Івано-Франківськ, 76014

до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"

вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014

про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 122 265,87 грн.

за участю:

від прокуратури: ОСОБА_1 - прокурор військової прокуратури, (службове посвідчення №046431 від 29.03.2017 р.); ОСОБА_2 - заступник військового прокурора, (службове посвідчення №036341 від 19.11.2015 р.);

від позивача: ОСОБА_3 - представник, (довіреність №02-17/16 від 03.01.2017 р.);

від відповідача: ОСОБА_4 - представник, (довіреність №350 від 10.05.2017 р.).

ВСТАНОВИВ:

Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону подав позов в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 122 265,87 грн.

В судовому засіданні 25.05.2017 року позивач падав суду заяву про уточнення позовних вимог №02/01-1943 вих.17 від 22.05.2017 року (вх.№8444/17 від 25.05.2017) відповідно до якої просить суд стягнути з державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" 121 280, 36 грн. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Майданської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області та 985, 51 грн. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.

Ухвалою суду від 31.03.2017 року прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі і призначено розгляд справи на 11.04.2017 року. Ухвалою суду від 11.04.2017 року відкладено розгляд справи на 16.05.2017 року. В судовому засіданні 16.05.2017 року судом оголошено перерву у розгляді справи до 25.05.2017 року, про що представники сторін були повідомлені.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Представник відповідача подав суду клопотання №365 від 16.05.2017 року (вх.№7729/17 від 16.05.2017) відповідно до якого шкоду заподіяну природоохоронному законодавству частково сплачено відповідачем в сумі 6 477, 16 грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив таке.

Позивач вказує на те, що в ході перевірки, проведеної Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області встановлено таке:

1) за межами лісосіки відведеної в рубку у кварталі №29, виділах №14, №15, №16 Луквицького військового лісництва проведено незаконну рубку 8 дерев граба звичайного, 1 дерева ялиці білої, 1 дерева бука лісового та 1 дерева явора, внаслідок чого навколишньому природному середовищу заподіяна шкода в розмірі 115 788, 11 грн.;

2) у кварталі 30 виділі 13 Луквицького військового лісництва проведено незаконну рубку 1 дерева граба звичайного та пошкоджено до ступеня не припинення росту 1 дерево граба та 1 дерево берези - 2 169, 09 грн.;

3) у кварталі №15 виділі №2 Майданського військового лісництва проведено незаконну рубку 1 дерева берези - 602, 08 грн.;

4) в кварталі №20 виділі 16 Майданського військового лісництва проведено незаконну рубку 1 дерева дуба звичайного - 1085, 34 грн.;

5) в кварталі №23 виділі 3 Майданського військового лісництва пошкоджено до ступеня не припинення росту 2 дерева берези - 798, 56 грн.;

6) в кварталі №62 виділі 5 Майданського військового лісництва пошкоджено до ступеня не припинення росту 2 дерева дуба звичайного - 836, 58 грн.;

7) в кварталі №72 виділі 7 Делятинського військового лісництва проведено незаконну рубку 1 дерева бука звичайного та пошкоджено до ступеня не припинення росту дерева бука звичайного - 985, 51 грн.

За словами позивача, всього внаслідок незаконної рубки дерев та їх пошкодження у військових лісництвах Прикарпатського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", навколишньому природному середовищу заподіяна шкода в розмірі 122 265, 87 грн., яку було розраховано відповідно до вимог Постанови КМУ №665 від 23.07.2008 року "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу".

Позивач стверджує, що ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", як постійний лісокористувач не забезпечило охорону і збереження лісів, що перебували у його постійному користуванні, допустило їх незаконну рубку, а тому несе відповідальність за шкоду, заподіяну лісу внаслідок порушення лісового та природоохоронного законодавства.

Відповідач в судовому засіданні вказав на те, що ним частково сплачено шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства в сумі 6477, 16 грн. Письмового відзиву та інших письмових пояснень стосовно обставин справи відповідач суду не подав.

Виходячи з матеріалів справи та керуючись вимогами діючого законодавства, суд дійшов в спірному випадку наступних висновків.

Відповідно до ст.1 Лісового кодексу України (надалі за текстом - ЛК України) ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Статтею 17 ЛК України встановлено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Статтею 19 ЛК України передбачено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Відповідно до п.2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. № 761 -підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів (далі - лісокористувачі), зобов'язані забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.

Як вбачається з матеріалів справи, в результаті перевірки, яка була здійснена Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області складено Акт №80 від 24.03.2017 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Відповідно до вказаного акту встановлено незаконне вирубування та пошкодження дерев на території лісового фонду Прикарпатського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський ліспромкомбінат", а саме: 1) за межами лісосіки відведеної в рубку у кварталі №29, виділах №14, №15, №16 Луквицького військового лісництва проведено незаконну рубку 8 дерев граба звичайного, 1 дерева ялиці білої, 1 дерева бука лісового та 1 дерева явора, внаслідок чого навколишньому природному середовищу заподіяна шкода в розмірі 115 788, 11 грн.; 2) у кварталі 30 виділі 13 Луквицького військового лісництва проведено незаконну рубку 1 дерева граба звичайного та пошкоджено до ступеня не припинення росту 1 дерево граба та 1 дерево берези - 2 169, 09 грн.; 3) у кварталі №15 виділі №2 Майданського військового лісництва проведено незаконну рубку 1 дерева берези - 602, 08 грн.; 4) в кварталі №20 виділі 16 Майданського військового лісництва проведено незаконну рубку 1 дерева дуба звичайного - 1085, 34 грн.; 5) в кварталі №23 виділі 3 Майданського військового лісництва пошкоджено до ступеня не припинення росту 2 дерева берези - 798, 56 грн.; 6) в кварталі №62 виділі 5 Майданського військового лісництва пошкоджено до ступеня не припинення росту 2 дерева дуба звичайного - 836, 58 грн.; 7) в кварталі №72 виділі 7 Делятинського військового лісництва проведено незаконну рубку 1 дерева бука звичайного та пошкоджено до ступеня не припинення росту дерева бука звичайного - 985, 51 грн.

Відповідно до Акту №80 від 24.03.2017 року встановлено порушення ст.ст. 69, 105 Лісового кодексу України.

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст.105 ЛК України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Згідно ст.107 ЛК України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Враховуючи подані докази, в суду є всі підстави вважати, що відповідачем порушено вимоги чинного природоохоронного законодавства, внаслідок чого мала місце незаконна вирубка дерев, внаслідок чого навколишньому природному середовищу заподіяна шкода в розмірі 122 265, 87 грн.

Відповідно до заяви про уточнення позовних вимог №02/01-1943 вих.17 від 22.05.2017 року (вх.№8444/17 від 25.05.2017) позивач просить суд стягнути з відповідача 121 280, 36 грн. шкоди на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Майданської сільської ради та 985, 51 грн. шкоди на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Делятинської селищної ради.

В судовому засіданні відповідач подав суду копії квитанцій № 57211, 57204, 57210, 57209 від 15.05.2017 року, відповідно до яких відповідачем перераховано кошти в сумі 6 477, 16 грн. за завдану шкоду, внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Розглянувши в судовому засіданні подані докази, суд дійшов висновку, що предмет спору в частині вимоги позивача про стягнення з відповідача шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 6477, 16 грн. (з них: 5491, 65 грн. від загальної суми 121 280, 36 грн., яку необхідно стягнути на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Майданської сільської ради та 985, 51 грн. яку необхідно стягнути на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Делятинської селищної ради) припинив своє існування, внаслідок сплати відповідачем вказаних коштів, між сторонами з приводу цього не залишилось неврегульованих питань, що в судовому засіданні підтвердив сам представник позивача.

Відповідно до п.1-1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору. Відповідно до ч.2 ст.80 ГПК України у випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається.

Суд, дослідивши подані позивачем докази і на підставі цих доказів з урахуванням обставин по справі та діючого законодавства дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача в частині стягнення з відповідача шкоди в розмірі 115 788, 71 грн., заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Разом з тим, суд вважає за правильне провадження у справі в частині вимоги позивача про стягнення з відповідача шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 6477, 16 грн. (з них: 5491, 65 грн. від загальної суми 121 280, 36 грн., яку необхідно стягнути на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Майданської сільської ради та 985, 51 грн. яку необхідно стягнути на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Делятинської селищної ради) припинити на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України.

Згідно зі ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Згідно ст. 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

В силу статті 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на відповідача, в тому числі і за вимогу про стягнення з відповідача шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 6477, 16 грн., оскільки вказані кошти були сплачені відповідачем вже після звернення позивача до суду з відповідною позовною заявою.

Керуючись ст.ст. 1, 17, 19, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 32, 43, 44, 49, п.1-1 ч.1 ст. 80, ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Стягнути з відповідача Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" /76014, м. Івано-Франківськ, вул. Ребета, 6, код ЄДРПОУ 08033772/ на користь Державної екологічної інспекції /76014, м. Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 23 а, код ЄДРПОУ 37952307/ шкоду в сумі 115 788, 71 грн. (сто п'ятнадцять тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень сімдесят одна копійка) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Майданської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області /р/р 33115331700502, код ЄДРПОУ 38026444, МФО 836014, ГУДКСУ в Івано-Франківській області, код бюджетної класифікації платежу 24062100/.

Стягнути з відповідача Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" /76014, м. Івано-Франківськ, вул. Ребета, 6, код ЄДРПОУ 08033772/ на користь військової прокуратури Західного регіону України /79007, м. Львів, вул. Клепарівська, 20, код 38326057, банк платника: державна казначейська служба України, м. Київ, код банку:820172, рахунок: 35210081082783/ судовий збір в розмірі 1833, 99 грн. (одна тисяча вісімсот тридцять три гривні дев'яносто дев'ять копійок).

Видати накази після вступу рішення в законну силу.

Провадження у справі в частині стягнення шкоди в розмірі 5 491, 65 грн. (п'ять тисяч чотириста дев'яносто одна гривня шістдесят п'ять копійок) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Майданської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області - припинити.

Провадження у справі в частині стягнення шкоди в розмірі 985, 51 грн. (дев'ятсот вісімдесят п'ять гривень п'ятдесят одна копійка) на корить фонду охорони навколишнього природного середовища Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області - припинити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 29.05.17

Суддя Фрич М. М.