Ухвала від 25.05.2017 по справі 902/285/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

25 травня 2017 р. Справа № 902/285/17

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю - малого науково-виробничого підприємства "Кридол ЛТД" (АДРЕСА_1, 21018)

до Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру (вул. Келецька, 63, м. Вінниця, 21027)

про визнання права власності за набувальною давністю

за участю секретаря судового засідання Жиляк С.І.,

представників сторін:

позивача: ОСОБА_1 за довіреністю б/н від 31.08.2016 р.;

відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю № 1153 від 22.05.2017р.

УХВАЛИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю - мале науково-виробниче підприємство "Кридол ЛТД" звернулося до Господарського суду Вінницької області з позовом до Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру про визнання права власності за набувальною давністю.

Ухвалою суду від 31.03.2017 року за вказаним позовом порушено провадження у справі №902/285/17 з призначенням до розгляду в судовому засіданні, з урахуванням ухвали про виправлення описки, на 24.04.2017 року та зобов'язано сторін надати докази необхідні для вирішення спору.

Ухвалою суду від 24.04.2017 року розгляд справи відкладено на 24.05.2017 року.

На визначену судом дату з'явились представники сторін. Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задоволити позов, з підстав у ньому наведених.

У відповідності до ст. 170 Цивільного кодексу України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Конституційний Суд України в рішенні від 08.04.1999 р. щодо офіційного тлумачення статті 2 Арбітражного процесуального кодексу визначив поняття органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, це є орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Відповідно до статей 6, 7, 13, 143 Конституції України таким органом може виступати орган державної виконавчої влади, органи виконавчої влади АРК, а також орган місцевого самоврядування, якому за законом надано повноваження органу державної виконавчої влади (тобто у випадку делегування їм відповідних повноважень). Правовий статус органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим, відповідними законами і підзаконними актами. Вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України. Міністерство юстиції України здійснює міжвідомчу координацію із захисту інтересів держави в судах загальної юрисдикції під час розгляду справ, стороною або третьою особою в яких є Кабінет Міністрів України, міністерства або інші центральні органи виконавчої влади, а також виступає як представник інтересів держави, Президента України, Кабінету Міністрів України під час урегулювання спорів, розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб'єкта та України ( Положення про Міністерство юстиції України, затверджене Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 395/2011).

Пунктом 1.1. Статуту відповідача встановлено, що Подільське державне підприємство геодезії, картографії та кадастру (діл - Підприємство) засновано на державній власності та є державним унітарним підприємством і дії як державне комерційне підприємство.

Підприємство створено на базі Об'єднаної комплексної експедиції № 1 Українського аерогеодезичного підприємства відповідно до наказу Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 19.08.1993 року № 49.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.05.2012 року № 263-р "Про віднесення цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління Державного агентства земельних ресурсів" Підприємство віднесено до сфери управління Державного агенства земельних ресурсів України (п. 1.2. Статуту)

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено ОСОБА_3 службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши ОСОБА_3 агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

В пунктах 5, 6 цієї постанови зазначено: установити, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.

Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.

Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.

25 вересня 2014 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Положення про ОСОБА_3 службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року, серед основних завдань якого зазначено, реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів; надання адміністративних послуг згідно із законом у відповідній сфері; внесення на розгляд Міністра аграрної політики та продовольства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до ст. 24 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.

Відповідно до п.1.3 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» заміна первісного відповідача належним відповідачем допускається лише за згодою позивача, яка має бути викладена в його письмовій заяві чи зафіксована в протоколі судового засідання. Якщо ж такої згоди не надано, то господарський суд у залежності від конкретних обставин справи вчиняє одну з таких дій: 1) розглядає справу в межах заявлених позовних вимог і відмовляє в позові, оскільки відповідач не є належним; 2) залучає до участі у справі з власної ініціативи іншого відповідача згідно з частиною першою статті 24 ГПК. При цьому в останньому із зазначених випадків: господарський суд зобов'язує позивача згідно з частиною другою статті 56 ГПК надіслати відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про залучення до участі у справі другого відповідача - ОСОБА_3 службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

При цьому суд зважає, на роз'яснення, викладені у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 № 10, де зазначено, що у разу якщо господарський суд, який прийняв справу до свого провадження з додержанням правил підсудності, залучив іншого відповідача чи замінив неналежного відповідача і у зв'язку з цим справа стала підсудною іншому господарському суду, питання про підсудність визначається за правилом частини третьої статті 17 ГПК, за винятком випадків, коли наслідком змін на стороні відповідача стає виключна підсудність справи (п.20.7 Постанови).

Виключна підсудність справ встановлена ст. 16 ГПК України та містить правила визначення підсудності з окремих категорій справ. Виключна підсудність - правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 16 ГПК України справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються господарським судом міста Києва. Перелік центральних органів виконавчої влади визначений Законом України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 року, згідно якого систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства і інші центральні органи виконавчої влади.

З урахуванням викладеного та в зв'язку з залученням у якості другого відповідача ОСОБА_3 службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, розгляд даної справи підпадає під правило виключної підсудності, у зв'язку з чим (з урахуванням п.20.7 Постанови Пленуму вищого господарського суду України №10) справа не може бути розглянута Господарським судом Вінницької області та підлягає передачі за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Керуючись ч. 5 ст. 16, ст. ст. 17, 86, 87, 115 Господарського процесуального кодексу України, -

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі другого відповідача - ОСОБА_3 службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

2. Матеріали справи № 902/285/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю - малого науково-виробничого підприємства "Кридол ЛТД" до Подільського державного підприємства геодезії, картографії та кадастру та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання права власності за набувальною давністю передати за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

3. Ухвалу направити сторонам та Господарському суду міста Києва (Господарському суду міста Києва разом з матеріалами господарської справи № 902/285/17).

Суддя Матвійчук В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - ТОВ МНВП "Кридол ЛТД" (АДРЕСА_1, 21018)

3 - Подільське державне підприємство геодезії, картографії та кадастру (вул. Келецька, 63, м. Вінниця, 21027)

4 - Держгеокадастр (вул. Народного Ополчення, 3, м. Київ, 03151)

5 - Господарський суд міста Києва (вул. Б. Хмельницького, 44-в, м. Київ, 01030)