Постанова від 26.05.2017 по справі 753/6994/17

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/6994/17

провадження № 2-а/753/351/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" травня 2017 р. суддя Дарницького районного суду м.Києва Комаревцева Л.В., розглянувши в скороченому провадженні в судовому засіданні у м.Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2до Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, з 14.10.2016 року,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2017 року позивач звернулась до суду з вказаною позовною заявою до Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій незаконними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що з 23.07.2013 року перебуває на обліку Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві. Згідно з вимогами Закону України «Про державну службу» для призначення пенсії державного службовця нею було надано довідки про складові заробітної плати без зазначення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Їй була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла станом на 16.12.1993 року) у розмір 80% від вказаної в довідках заробітної плати.

Під час роботи вона отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошову винагороду за сумлінну працю в органах державної влади та премії, в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких утримувались страхові внески. Ці суми не були включені до довідок, оскільки вони були надані за формою, що була затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11, і не передбачала включення зазначених сум.

Однак рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року у справі №2а-4753/09/2670, залишеним без змін згідно з ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року, Постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність вказану постанову до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

На виконання вказаного рішення суду Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 затверджена інша форма довідки про складові заробітної плати, де включена графа «Інші виплати», до якої входять матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація. Цією Постановою затверджена форма довідки про складові заробітної плати, відповідно до якої надається інформація за останні 24 календарні місяці роботи.

Позивач 23.03.2017 року звернулась до відповідача з вимогою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, але їй було відмовлено.

На підставі викладеного, позивач просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії згідно заяви від 23.03.2017 року та наданих довідок про складові заробітної плати від 16.07.2013 року, та зобов'язати Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця на підставі заяви від 23.03.2017 року та наданих довідок про складові заробітної плати за період з 2013 року.

Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов, в яких просить у задоволенні позову відмовити вказуючи на те, що виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.

Ухвалою суду від 12.05.2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 в частині позовних вимог за період з 01.01.2013 року по 13.10.2016 рік включно - залишено без розгляду. Вказану ухвалу суду сторонами не оскаржено та вона набрала законної сили.

З врахуванням того, що у справі наявні достатні докази, суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на . державній службі та інших надбавок.

Відповідно до п.4 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року, в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається, зокрема, на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії, премії та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

До виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця, як це передбачено п.3 та п.4 вказаної Постанови, відносяться: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років (враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії), надбавка за звання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами, доплати за науковий ступінь, премії та інші надбавки, премії до державних свят.

З огляду на вищевикладене, обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії і іншими надбавками не є. Вони не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723 та вищевказаною Постановою КМУ №865 як складові заробітної плати державного службовця.

Відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723.

З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України, зокрема Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723, не призначаються, а раніше призначені відповідно до цього Закону пенсії не перераховуються.

Положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 не визнані такими, що не відповідають Конституції України у частині скасування норм щодо пенсійного забезпечення, передбачених в Законі України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723.

Обчислення пенсії позивачу було здійснено в розмірі 80% заробітної плати.

З 23.07.2013 року позивач отримує пенсію обраховану на підставі поданих нею довідок від 16.07.2013 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року №34.

Частина 1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частина 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, інша матеріальна допомога, надбавка за вислугу років та надбавка за спеціальне звання входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулсь до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії від 23.03.2017 року, в якій просила відповідача перерахувати розмір пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати.

У період з липня 2011 року по червень 2013 року позивачу були виплачені матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. На всі виплати, включені в довідках, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Під час здійснення перерахунку розміру пенсії відсотковий розмір від суми заробітної плати державного службовця - позивача відповідач повинен виходити з редакції ст.37 Закону України «Про державну службу», яка діяла станом на день постановлення позивача на облік в управлінні Пенсійного фонду України, відповідно до якої пенсія призначається у розмірі 80 відсотків заробітної плати.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою ст.71 КАС України передбачено, що на кожну зі сторін покладено обов'язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи діяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, прихожу до висновку, що дії вчиненні відповідачем є неправомірними, суперечать вищезазначеними принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача збоку відповідача, а тому позов ОСОБА_3 підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись 3, 8, 19, Конституції України, ст. 33, 37, Закону України «Про державну службу», ст.1 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 17, 18, 69-71, 91, 94, 97, 98, 99, 104-106, 162, 183-2, 244-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2до Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2(ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсії згідно заяви від 23.03.2017 року та наданих довідок про складові заробітної плати від 16.07.2013 року.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату позивачу, ОСОБА_2, пенсії державного службовця, призначеної та перерахованої як державному службовцю, згідно із довідками виданими Окружною ДПС - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків від 16.07.2013 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне державне страхування, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, грошової винагороди за сумлінну і безперервну працю в органах державної влади, з розрахунку 80% від заробітної плати, відповідно до ст.37 Закону України «Про Державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, починаючи з 14.10.2016 року з урахуванням проведених виплат.

На підставі ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Л.В. Комаревцева