26 травня 2017 року м. Київ справа № 800/188/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Олендер І.Я., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Президента України - Порошенка Петра Олексійовича про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
5 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України, як до суду першої інстанції, з позовом до Президента України - Порошенка Петра Олексійовича про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 травня 2017 року позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України - Порошенка Петра Олексійовича про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху та надано строк до 30 травня 2017 року для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
На виконання вимог ували судді Вищого адміністративного суду України від 11 травня 2017 року, позивач 18 травня 2017 року засобами поштового зв'язку подав до Вищого адміністративного суду України копії адміністративного позову та копії всіх документів, що приєднуються до позовної заяви, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Як вбачається зі змісту абзацу третього позовних вимог ОСОБА_1, ставить вимогу щодо розгляду питання про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-3Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За правилами частини першої статті 221 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 212-2 - 212-21 цього Кодексу розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Отже, Вищий адміністративний суд України не є судом, який уповноважений розглядати категорію справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 212-2 - 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, ОСОБА_1 заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору та надано докази в підтвердження майнового стану.
Згідно до положень статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Враховуючи, що наведені позивачем обставини є об'єктивними та підтверджуються відповідними доказами, а так само те, що предметом спору є розгляд звернення позивача щодо питання обмеження доступу до правосуддя через зміну ставок судового збору, клопотання про звільнення від сплати судового збору підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту четвертого частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів передбачені статтею 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з частиною першою якої правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; актів Вищої ради правосуддя; дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя; рішень, дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 171-1 цього Кодексу позовна заява в частині позовних вимог підсудна Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції.
Вирішуючи питання про відкриття провадження відповідно до вимог статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено наступне.
Позовна заява ОСОБА_1 до Президента України - Порошенка Петра Олексійовича про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, за формою і змістом відповідає вимогам статей 105, 106 і 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому провадження у адміністративній справі в цій частині підлягає відкриттю.
Керуючись статтями 17, 18, 105, 106, 107, 109, 121, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо розгляду питання про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-3Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України - Порошенка Петра Олексійовича про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Надіслати копії ухвали про відкриття провадження у справі особам, які беруть участь у справі, разом з інформацією про їхні права та обов'язки.
Особам, які беруть участь у справі, надіслати копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Запропонувати Президенту України - Порошенку Петру Олексійовичу в 5-денний строк з моменту отримання цієї ухвали, надати письмові заперечення проти позову.
Справа розглядатиметься колегією у складі п'яти суддів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Олендер І.Я.