23 травня 2017 року К/800/33431/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддя:Вербицька О.В.
Судді: Маринчак Н.Є.
Олендер І.Я.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2015 року
у справі № 813/2416/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Карбон-Діоксайд"
до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Карбон-Діоксайд" (далі - позивач, ТОВ "Торговий дім "Карбон-Діоксайд" звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області (далі - відповідач, ДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення ДПІ від 08 серпня 2012 року № 0003341520 та № 0003351520.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2015 року постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2015 року і ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області проведено камеральну перевірку даних позивача, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за квітень 2012 року за результатами, якої складено акт № 693/146/15-2/36461971 від 16 липня 2012 року.
В акті перевірки зазначено порушення позивачем положень пункту 200.1, 200.2, 200.3 статті 200 розділу 5 Податкового кодексу України, пункту 4.1 розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.11.2011 року № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за № 1490/20228, а саме: арифметичну (методологічну) помилку (порушення), що вплинула на розрахунки з бюджетом.
На підставі висновків, що викладені в акті перевірки, податковим органом 08 серпня 2012 року прийнято податкові повідомлення-рішення № 0003351520 та № 0003341520, якими позивачу нараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 18552,00 грн., застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 9276,00 грн. та зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 18552,00 грн.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 56.1. статті 56 Податкового кодексу України (далі - ПК України) рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2. статті 56 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Згідно п.56.3. статті 56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Відповідно до п.56.17 статті 56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк.
Згідно п.4.3. Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків протягом процедури адміністративного оскарження сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі акта попередньої камеральної перевірки № 488/115/15-2/36461971 від 18.05.2012 року податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення від 13 липня 2012 року №0003101521, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 18552,00 грн. та №0003091521 яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з ПДВ в розмірі 20066,99 грн. (основний платіж в сумі 13377,99 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в розмірі 6689,00 грн.).
Зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані позивачем 25 липня 2012 року.
Таким чином, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на час проведення камеральної перевірки та складання спірного акта № 693/146/15-2/36461971 податкові повідомлення-рішення від 13.07.2012 року №0003101521 і №0003091521 були не узгодженими.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Як свідчать матеріали справи, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2015 року апеляційну скаргу ТОВ «Торговий дім «Карбон-Діоксайд» задоволено, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2012 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби від 13 липня 2012 року №0003091521 і № 0003101521.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності у податкового органу підстав для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень від 08 серпня 2012 року № 0003341520 та № 0003351520.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2015 року залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Касаційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області відхилити.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2015 року залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.В. Вербицька
Судді Н.Є. Маринчак
І.Я. Олендер