19 травня 2017 року м. Київ К/800/9388/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Швед Е.Ю., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року
у справі № 810/427/16
за позовом ОСОБА_1
до Таращанської районної державної адміністрації Київської області,
третя особа: Відділ Держгеокадастру у Таращанському районі Київської області,,
про визнання нечинним та скасування розпорядження,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Таращанської районної державної адміністрації Київської області, в якому просив визнати нечинним та скасувати розпорядження Таращанської районної державної адміністрації № 374 від 12 вересня 2012 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 11 громадянам на території Веселокутської сільської ради Таращанського району Київської області».
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення, яким провадження у страві закрито.
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга позивача, в якій він, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції скасувати, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Доводи касаційної скарги мотивовані тим, що даний спір є публічно - правовим, оскільки сторонами цього спору є фізична особа, яка на законних договірних підставах користується земельною ділянкою сільськогосподарського призначення та районна державна адміністрація - субєкт владних повноважень, якою вчинено неправомірні дії по відношеню до вказаного у спорі майна.
Як видно з оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, 01 червня 2004 року між Таращанською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі, відповідно до якого Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в адміністративних межах Веселокутської сільської ради, урочище «Цикове», площею 68 га. Відповідно до п. 4 договору від 01 червня 2004 року земельна ділянка передається позивачу в оренду строком на 25 років.
Вказаний договір оренди землі від 01 червня 2004 року зареєстрований у Таращанському відділі Київської обласної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03 червня 2004 року за № 6.
01 червня 2004 року між сторонами договору оренди підписано акт про передачу земель в натурі землекористувачу (орендарю), яким Таращанська РДА в присутності сільського голови Веселокутської сільської ради передала, а ОСОБА_2 прийняв в оренду земельну ділянку площею 68 га згідно з викопіюванням з плану землекористування, що є додатком до акта.
12 квітня 2007 року до договору оренди землі від 01 квітня 2004 року внесені зміни, відповідно до яких площу орендованої земельної ділянки зменшено до 58 га.
27 січня 2010 року до договору оренди землі від 01 червня 2004 року внесені зміни, відповідно до яких площу орендованої земельної ділянки зменшено до 38,85 га.
20 грудня 2012 року до договору оренди землі від 01 червня 2004 року внесені зміни, відповідно до яких площу орендованої земельної ділянки зменшено до 28,85 га.
13 листопада 2015 року на підставі розробленої на замовлення позивача технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), передану позивачу в оренду земельну ділянку зареєстровано в Державному земельному кадастрі та присвоєно їй кадастровий номер НОМЕР_1.
Згідно з довідкою відділу Держземагентства у Таращанському районі Київської області № 813 від 20 червня 2014 року із земель запасу площею 28,28 га, які перебувають в оренді у ОСОБА_2, передано у приватну власність дві земельні ділянки площею 2 га громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно до розпорядження голови Таращанської райдержадміністрації від 12 вересня 2012 року № 374. На даний час в оренді у позивача перебуває земельна ділянка площею 24,85 га, яка знаходиться в адміністративних межах Веселокутської сільської ради Таращанського району Київської області.
Згідно з розпорядження Таращанської районної державної адміністрації Київської області від 12 вересня 2012 року № 374 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 11 громадянам на території Веселокутської сільської ради Таращанського району Київської області» затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства на території Веселокутської сільської ради Таращанського району Київської області та вирішено передати у власність 11 громадянам земельні ділянки загальною площею 22,0001 га для ведення особистого селянського господарства на території Веселокутської сільської ради Таращанського району Київської області.
Згідно з додатком до розпорядження дозвіл надано громадянам ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_3
На підставі розпорядження від 12 вересня 2012 року № 374 вказаними особами отримані державні акти на право власності на земельну ділянку.
З посилання на лист відділу Держгеокадастру у Таращанському районі Київської області № 1025-99.7-600/2-16 від 07 червня 2016 року та доданих до нього графічних матеріалів з плану землекористування Веселокутської сільської ради Таращанського району Київської області, судами встановлено, що на земельну ділянку площею 24,85 га з кадастровим номером НОМЕР_1, що знаходиться в оренді позивача накладаються наступні земельні ділянки з кадастровими номерами: ОСОБА_14 - кадастровий номер НОМЕР_2, площею 1,6439 га; ОСОБА_15 - кадастровий номер НОМЕР_3, площею 1,5 га; ОСОБА_16 - кадастровий номер НОМЕР_4, площею 1,5 га; ОСОБА_17 - кадастровий номер НОМЕР_5, площею 2 га; ОСОБА_10 - кадастровий номер НОМЕР_6, площею 2 га; ОСОБА_18 - кадастровий номер НОМЕР_7, площею 2 га; ОСОБА_3 - кадастровий номер НОМЕР_8, площею 2 га; ОСОБА_5 - кадастровий номер НОМЕР_9, площею 2 га; ОСОБА_9 - кадастровий номер НОМЕР_10, площею 2 га; ОСОБА_8 - кадастровий номер НОМЕР_11, площею 2 га; ОСОБА_19 кадастровий номер НОМЕР_12, площею 2 га.
Ухвалюючи рішення про закриття провадження у справі, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Як вірно зазначив суд апеляційної інстанції, розпорядження Таращанської районної державної адміністрації від 12 вересня 2012 року № 374 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 11 громадянам на території Веселокутської сільської ради Таращанського району Київської області» є актом індивідуальної дії та стосується лише осіб, вказаних у ньому. При цьому, вказане розпорядження вичерпало свою дію після видачі вказаним особам державних актів на право власності на земельні ділянки.
Разом з тим, спір щодо захисту права цивільного має не публічний, а приватно-правовий характер, тому вирішення такого спору не належить до юрисдикції адміністративного суду.
Крім того, Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі, отримання свідоцтва про право власності на майно тощо.
Прийняте районною державною адміністрацією спірне рішення (як суб'єктом владних повноважень) є ненормативним актом місцевого органу виконавчої влади, яке вичерпало свою дію внаслідок його виконання. Скасування такого акта (актів) не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку, укладання договору оренди юридичною чи фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.
Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України в своїх численних рішеннях, зокрема, у справах № 21-405а14 від 11 листопада 2014 року, № 21-308а14 від 09 грудня 2014 року, який має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції, відповідно до ст. 2442 КАС України.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції, дійшов правильного та обгрунтованого висновку про те, що в даних правовідносинах позов спрямований на захист прав у сфері приватно-правових, а не публічно-правових відносин, дана справа не може бути розглянута за правилами адміністративного судочинства та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Доводи касаційної скарги висновку суду апеляційної інстанції не спростовують.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом вказаної норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи, порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення щодо того, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Оскільки доводи скаржника не спростовують висновку суду апеляційної інстанції та не викликають необхідності перевірки матеріалів справи у зв'язку з ненаведенням підстав, які б дозволили вважати, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального або процесуального права, ця касаційна скарга є необґрунтованою.
Керуючись статтями 211, 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року у справі № 810/427/16 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Е.Ю. Швед