Рішення від 11.05.2017 по справі 925/382/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" травня 2017 р. Справа № 925/382/17

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Козоріз О.І. за участю прокурора - Куліш А.А за посвідченням, позивача - не з'явився, відповідача - не з'явився, третьої особи - ОСОБА_1 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Чорнявської сільської ради Черкаського району до Спеціалізованого комунального підприємства “Райліс”, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державної екологічної інспекції у Черкаській області про стягнення 42 883 грн. 19 коп.

ВСТАНОВИВ:

Керівник Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Чорнявської сільської ради Черкаського району звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до Спеціалізованого комунального підприємства "Райліс" про відшкодування шкоди, завданої незаконною порубкою лісу, у розмірі 42 883,19 грн., шляхом перерахування грошових коштів одержувачам: 21441,60 грн. до спеціального фонду місцевого бюджету Чорнявської сільської ради, 8576,63 грн. до спеціального фонду обласного бюджету Черкаської області, 12864,96 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

Прокурор у судовому засіданні позов підтримав повністю, з підстав вказаних у ньому.

Позивач та відповідач про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, однак в судове засідання не з'явилися, відповідач про причини неявки суд не повідомив. Від позивача надійшла лист в якому останній просить суд розглядати дану справу без представника Чорнявської сільської ради.

Представник третьої особи у вирішенні спору поклалась на розсуд суду.

Суд вважає можливим здійснювати розгляд справи в порядку ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами.

Суд, заслухавши прокурора та представника третьої особи, дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.

У листопаді 2015 року невстановленими особами на земельній лісовій ділянці, яка перебуває в постійному користуванні СКП “Райліс” (далі Відповідач) (квартал 62 виділ 23), яка розташована в адміністративних межах Чорнявської сільської ради Черкаського району, було скоєно незаконну рубку дерев породи сосна звичайна у кількості 16 штук.

На місце події було здійснено виїзд комісії в складі головного лісничого СКП “Райліс” ОСОБА_2, старшого майстра лісу дільниці № 2 ОСОБА_3 та майстра заготівлі лісу ОСОБА_4 та встановлено факт незаконної порубки лісонасаджень, комісією 30.11.2015 складено відповідний акт, яким зафіксовано факт незаконної порубки лісонасаджень у кількості 16 дерев породи сосни звичайної.

Загальний розмір шкоди завданої природному навколишньому середовищу самовільною порубкою лісонасаджень, відповідно до розрахунку складеного Державною екологічною інспекцією у Черкаській області від 27.03.2017, станом на день виявлення самовільної порубки складає 42 883,19 грн.

СВ Черкаського РВП Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області за заявою СКП “Райліс” розпочато досудове розслідування за № 12015250270001624 від 19.12.2015 за фактом незаконної порубки лісонасаджень, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України.

Разом з тим, в ході здійснення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні 26.02.2016 прийнято кінцеве рішення про його закриття, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України. Осіб, які могли б вчинити дане кримінальне правопорушення в ході досудового розслідування встановити не вдалось.

Сума збитків, завдана незаконною порубкою лісонасаджень в адміністративних межах Чорнявської сільської ради Черкаського району на земельній лісовій ділянці, яка перебуває в постійному користуванні Відповідача підтверджена актом ревізії кварталу 62 виділ 23 від 30.11.2015, відомістю переліку самовільно зрубаних дерев та довідкою про таксову вартість.

За правилами частини 2 статті 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, вживати інших заходів; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.

Ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів (стаття 63 Лісового кодексу України). Підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від незаконних рубок та інших пошкоджень (пункт 5 статті 64 Лісового кодексу України). Завданнями контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів є: забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; забезпечення додержання лісового законодавства органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами; забезпечення додержання лісового законодавства власниками лісів, постійними і тимчасовими лісокористувачами; запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення (стаття 93 Лісового кодексу України).

Статтею 69 Лісового кодексу України визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Судом встановлено, що дозвіл на вирубку дерев на території лісових насаджень відповідачу не видавався.

За змістом статей 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати, шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Статтями 19, 64 і 86 Лісового кодексу України встановлено, що постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу. Забезпечення охорони і захисту лісів, серед інших, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу.

Відповідно до статуту СКП “Райліс” затвердженого рішенням районної ради № 7-12/VI від 10.06.2011 (далі - Статут), підприємство є юридичною особою з дня його державної реєстрації, має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, а також печатку із своїм найменуванням, штампи, бланки та інші реквізити.

Підприємство діє на принципах господарської самостійності та самоокупності, несе відповідальність за результати своєї господарської діяльності, виконання зобов'язань перед партнерами і територіальною громадою Черкаського району. Підприємство відповідає за своїми зобов'язаннями всім належним йому майном, на яке відповідно до чинного законодавства України може бути звернене стягнення.

Так, п. 2.2 Статуту встановлено, що предметом діяльності підприємства є, у тому числі охорона лісового і земельного фонду.

Отже факт виявлення незаконної порубки лісу з однієї сторони та відсутність безпосередньо у відповідача, як особи, зобов'язаної здійснювати контроль за збереженням лісів, будь-якої інформації з приводу даного факту та своєчасного його виявлення, свідчить про незабезпечення відповідачем належної охорони лісу (бездіяльність), внаслідок чого скоєно незаконну порубку лісу та відповідно завдано шкоди навколишньому природному середовищу.

За правилами пункту 5 частини 2 статті 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Відповідно до статті 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю. Відповідно до частин 1, 2 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідач про відсутність таких елементів складу правопорушення як неправомірна (протиправна) поведінка заподіювача шкоди не довів. При вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства факту правопорушення, слід виходити з того, що обов'язки із забезпечення охорони лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які й повинні нести відповідальність за невиконання та неналежне виконання обов'язків, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних порубок дерев.

Отже цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень (пошкодженню дерев) внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Протиправна бездіяльності таких осіб полягає у незабезпеченні працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев (пошкодження дерев) невстановленими особами.

Аналогічна думка з даного питання висловлена в постановах Вищого Господарського суду України від 09.02.2016 у справі № 907/556/15, від 02.11.2016 у справі № 910/4796/16 та від 26.01.2017 у справі № 927/677/16.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи доведеність позивачем та прокурором факту порушення відповідачем чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Крім того, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, з врахуванням положень п. 7 ч. З ст. 29 та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, сума збитків завданих навколишньому природному середовищу підлягає стягненню із врахуванням наступного розподілу: 50% до спеціального фонду місцевого бюджету Чорнявської сільської ради Черкаського району, на території якої вчинено правопорушення, 20% до спеціального фонду обласного бюджету Черкаської області, 30% до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відтак, стягнення шкоди має здійснюватись у відповідності до вищевказаних норм Бюджетного кодексу України.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги відшкодування збитків у розмірі 42 883,19 грн. підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Спеціалізованого комунального підприємства “Райліс” (вул. Гагаріна, буд. 49, с Яснозір'я Черкаського району Черкаської області, 19615, ЄДРПОУ 21379512) 42 883,19 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, шляхом їх перерахування одержувачам:

- 50 % стягнутої суми в розмірі 21441,60 грн. до спеціального фонду місцевого бюджету Чорнявської сільської ради (р/р 3311 4331 700 400 99, отримувач УК у Черкасьому районі/Чорнявська сільська рада/код платежу 24062100, банк отримувача ГУДКСУ у Черкаській області, ЄДРПОУ 38030555, МФО 854018);

- 20% стягнутої суми в розмірі 8 576,63 грн. до спеціального фонду обласного бюджету Черкаської області;

- 30 % стягнутої суми в розмірі 12 864,96 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

Стягнути з Спеціалізованого комунального підприємства “Райліс” (вул. Гагаріна, буд. 49, с Яснозір'я Черкаського району Черкаської області, 19615, ЄДРПОУ 21379512) на користь прокуратури Черкаської області (код за ЄДРПОУ 02911119) судовий збір у розмірі 1 600,00 грн. на банківський р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ і МФО 820172) за кодом класифікації видатків бюджету - 2800.

Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено і підписано 26.05.2017.

СУДДЯ К.І. Довгань