36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
25.05.2017 р. Справа № 917/534/17
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (бульвар Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01001) в особі Полтавської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (вул. Соборності, буд.33, м. Полтава, 36000)
до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (с.Щербані, вул. Центральна, буд.1, Полтавський район, Полтавська область, 38751)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління державної казначейської служби України у Полтавському районі Полтавської області (вул. М. Бірюзова, буд. 32, м.Полтава, 36007 )
про стягнення 143145,44 грн.
Суддя Безрук Т. М.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1
від відповідача: ОСОБА_2
від третьої особи: не з'явився
Розглядається позовна заява про стягнення 143145,44 грн. основного боргу за надані послуги зв"язку на пільгових умовах населенню Полтавського району Полтавської області.
Відповідач письмовий відзив на позов не надав.
Третя особа надала клопотання про розгляд справи без участі їх представника. Клопотання задоволено судом.
В судовому засіданні 25.05.2017р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Публічне акціонерне товариство “Укртелеком” є оператором телекомунікації, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України “Про телекомунікації”, Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, інших законодавчих актів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про телекомунікації” телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно з п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені постановою Кабінету міністрів України від 11 квітня 2012 № 295, встановлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
У відповідності до ст. 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.
У період січень 2016 року - грудень 2016року (включно) Полтавською філією ПАТ “Укртелеком” (надалі - позивач) надані послуги зв'язку на пільгових умовах населенню Полтавського району, що включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та на яких поширювались дія п. 19 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13, п. 18 ч. 1 ст. 14, п. 20 ч. 1 ст. 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, п. 11 ст. 20, ст. 21 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, п. 6 ч. 1 ст. 6, ч. 3 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, ч. 5 ст. 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, п. 4 ч. 3 ст. 13 Закону України “Про охорону дитинства” на загальну суму 143145,44 грн.
Зазначене підтверджується розрахунками (форми № 2-пільга) видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг у 01/2016р. на загальну суму 12823,11 грн., у 02/2016р. на загальну суму 12541,16 грн., у 03/2016р. на загальну суму 12164,84 грн., у 04/2016р. на загальну суму 11979,33 грн., у 05/2016р. на загальну суму 11921,72грн., у 06/2016р. на загальну суму 11954,15 грн., у 07/2016р. на загальну суму 11475,38 грн., у 08/2016р. на загальну суму 10665,61 грн., у 09/2016р. на суму 11580,72 грн., у 10/2016р. на суму 11480,63 грн., у 11/2016р. на суму 11339,48 грн., у 12/2016р. на суму 13219,31 грн. (а.с.17-34).
На виконання п. 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003р. № 117 (надалі - Положення № 117), позивач подавав на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці.
Поіменні списки абонентів за формою “2-пільга” щомісячно надсилались позивачем на електронну адресу відповідача, що підтверджується витягами з електронної пошти позивача щодо відправлення вихідних повідомлень на вищезазначену електрону адресу (а.с.35-38).
Відповідно до п. 11 Положення № 117 відповідач був зобов'язаний щомісяця звіряти інформацію, яка міститься в Реєстрі з отриманою від позивача інформацією та здійснювати з ним відповідні розрахунки на підставі поданих позивачем щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на пільги.
Доказів реєстрації в органах казначейства зобов'язань з відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг на суму 143145,44 грн. за січень- грудень 2016р., відповідач суду не надав.
Згідно із ст.87 Бюджетного кодексу України видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України. При цьому порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки навідшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 (надалі - Постанова № 256) затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (надалі - Порядок № 256).
Даною постановою № 256 встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів і здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету України.
В п. 2 Постанови № 256 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ним щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
При цьому згідно п. 3 Порядку № 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевий держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Таким чином розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг Полтавського району є Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (надалі - Відповідач), а отже відшкодування витрат, понесених Позивачем внаслідок надання населенню Полтавському району послуг зв'язку на пільгових умовах, повинен здійснювати Відповідач за рахунок державних субвенцій.
В порушення вищезазначених вимог Бюджетного кодексу України, Постанови № 256, Поряду № 256, а також вимог встановлених Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субвенцій та компенсацій від 11.01.2005 № 20 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2015 №64 “Про внесення змін до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субвенцій та компенсацій”), відповідач не здійснив відшкодування позивачу наданих послуг зв'язку пільговим категоріям населення, в результаті чого станом на 01 січня 2017 року утворилася заборгованість в розмірі 143145,44 грн.
Факт неналежного виконання Відповідачем зобов'язань щодо відшкодування Позивачу наданих пільговій категорії населення послуг зв'язку підтверджується оформленими сторонами актами звіряння розрахунків за надані населенню послуги форми “ 3-пільга”, затвердженими наказом Мінпраці України від 28.03.2003 № 83.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 27 червня 2013 рокуу справі "ПАТ "Кіровоградобленерго" проти України" (заява N 35088/07) Європейський суд встановив порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, оскільки компанія-заявник була зобов'язана надавати частину своїх послуг безкоштовно і не мала змоги ініціювати отримання належного відшкодування через відсутність чіткого та передбачуваного законодавства у цьому зв'язку.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” від 18.10.2005 відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення грошового зобов'язання.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 року у" справі №3-28гс32.
Питання погашення існуючої заборгованості за послуги зв'язку, надані на пільгових умовах, відповідачем не вирішено, заборгованість за січень - грудень 2016 року у сумі 143145,44грн. не сплачена, чим порушено законні права та інтереси позивача.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення 143145,44 грн. заборгованості з відшкодування витрат надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позивач у позові прохає також покласти на відповідача судові витрати понесені ним у даній справі.
При подачі даного позову позивачем сплачено 2147,18 грн. судового збору за платіжним дорученням від 04.04.2017р. № 293. Факт надходження даного судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України підтверджено випискою від 06.04.2017р. (а.с.8,51).
Відповідно до ст. 44, ч.2 ст. 49 ГПК України судові витрати, понесені позивачем на оплату судового збору, покладаються на відповідача.
Суд роз'яснює, що в разі добровільного виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження відповідач не позбавлений права звернутися до суду з заявою про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, на підставі ст. 117 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (с.Щербані, вул. Центральна, буд.1, Полтавський район, Полтавська область, 38751, ідентифікаційний код 05385890) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (ідентифікаційний код 21560766) в особі Полтавської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (вул. Соборності, буд. 33, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 01186975) 143145грн. 44 коп. заборгованості за надані послуги зв'язку на пільгових умовах населенню, 2147грн. 18коп. відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено та підписано: 26.05.2017р.
Суддя Безрук Т. М.