Справа № 761/16289/17
Провадження № 1-кс/761/10133/2017
12 травня 2017 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора відділу прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017100000000507 від 24 квітня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України,
Прокурор першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури міста Києва, юрист 2 класу ОСОБА_3 , звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017100000000507 від 24 квітня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), які перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів.
Клопотання мотивоване тим, що СУ ГУ НП в м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017100000000507 від 24.04.2017 за фактом розміщення в засобах масової інформації матеріалів щодо можливих протиправних дій службових осіб ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », інших суб'єктів господарювання щодо проведення процедури закупівлі послуг з підготовки до пісенного конкурсу «Євробачення 2017».
В ході досудового розслідування встановлено, що в мережі інтернет знаходиться інтернет-сторінка української редакції ІНФОРМАЦІЯ_4 (ІНФОРМАЦІЯ_5 , відкривши вкладинку “Схеми”, з'являються посилання на декілька статей з відео. Так, у статті «Євробачення» по-українськи» викладено інформацію щодо того, що глядацькі трибуни збудує компанія, підконтрольна виконавчому продюсеру конкурсу, а також вказуються факти можливого зловживання службовим становищем службових осіб ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » під час проведення процедури закупівлі послуг з підготовки, встановлення, експлуатації та демонтажу конструкцій глядацьких трибун для Пісенного Конкурсу ІНФОРМАЦІЯ_6 , зокрема проведення повторних процедур закупівель за бюджетні кошти незважаючи на факт визначення переможцем німецької фірми ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Так, встановлено, що 14.12.2017 тендерний комітет на чолі із призначеним Європейською мовною спілкою виконавчим продюсером « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОСОБА_4 обрав переможцем конкурсу на встановлення трибун німецьку компанію ІНФОРМАЦІЯ_7 . У день оголошення переможцем Nussli відбулась зміна менеджменту, відповідального за закупівлі. Заступником генерального директора НТКУ призначено ОСОБА_5 . Інших продюсерів усунули від проведення тендерів.
ОСОБА_6 10.02.2017 лютого оголосив новий тендер на встановлення трибун. У підсумку перемогла львівська компанія « ІНФОРМАЦІЯ_3 » із пропозицією у 23,5 мільйона гривень.
На відміну від пропозиції, яку пропонувала німецька компанія, - 9200 сидінь і 50 коментаторських кабін, на загальну суму 29,6 млн грн, « ОСОБА_7 » за суму 23,5 млн грн запропонував 6856 сидінь - майже на дві з половиною тисячі сидінь менше. Також у пропозиції цієї компанії відсутні коментаторські кабіни.
Згідно інформації директора з управління ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 , компанії було відмовлено через невідповідність «українським нормам».
Так, щодо відмови німецькій компанії ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 пояснив, що причина полягає у невідповідності пожежній безпеці і будівельним нормам: «Відповідно до пункту 2,8 правил пожежної безпеки, затверджених Міністерством внутрішніх справ, затверджених Міністерством внутрішніх справ від 30 грудня 2014 року. Там є чітке посилання на Державні будівельні норми, зокрема на пункти 2.2.16 і так далі», - пояснив ОСОБА_6 .
Однак таке пояснення спростовує ІНФОРМАЦІЯ_8 з надзвичайних ситуацій: «Державні будівельні норми України, зокрема ДБН В.2.2-9, ДБН В.2.2-16, ДБН В.1.1-7 поширюються на проектування нових та реконструкцію існуючих будинків і споруд, що не відноситься до тимчасового облаштування внутрішнього простору будівлі ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
Крім того, оглядом інтернет-сторінки ІНФОРМАЦІЯ_10 встановлено, що 27.03.2017 оголошено повторний тендер на закупівлю послуг з підготовки, встановлення, експлуатації та демонтажу конструкцій коментаторських кабін для пісенного конкурсу « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Встановлено, що єдиним учасником вказаного тендеру є ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » із пропозицією у сумі 4 279 044 грн.
Крім того, переглядом сторінки інтернет-видання « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ІНФОРМАЦІЯ_12 встановлено, що на вказаній інтернет-сторінці розміщено статтю « ІНФОРМАЦІЯ_13 », у якій також зазначено на можливі порушення вимог законодавства, що призвело до привласнення бюджетних коштів.
Зокрема, за даними журналістів, повторний тендер, переможцем якого визнано ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » був проведений після того, як ІНФОРМАЦІЯ_14 відмовилась підписувати контракт з переможцем попереднього конкурсу - німецькою компанією ІНФОРМАЦІЯ_7 ,«бо її європейські стандарти не відповідають українським нормам. Це сталося після того, як ОСОБА_6 був призначений на посаду».
Крім того, оглядом інтернет-сторінки системи « ІНФОРМАЦІЯ_15 » ( ІНФОРМАЦІЯ_16 встановлено, що ОСОБА_9 є відповідальною особою за проведення закупівлі послуг з підготовки, встановлення, експлуатації та демонтажу конструкцій глядацьких трибун для Пісенного Конкурсу Євробачення 2017, а також що ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є переможцем тендеру, оголошеного на надання послуг з підготовки, встановлення, експлуатації та демонтажу конструкцій глядацьких трибун для Пісенного Конкурсу Євробачення 2017 з пропозицією 23 500 000 грн.
Також, в ході перегляду інтернет-сторінки ІНФОРМАЦІЯ_17 встановлено, що 03.04.2017 оголошено тендер на закупівлю послуг з оренди музичного обладнання необхідного для концертного виступу для пісенного конкурсу Євробачення-2017. Згідно інформації, викладеної на інтернет-ресурсі, переможцем вказаного тендеру є ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з пропозицією 258,6 тис грн.
Таким чином, у діях службових осіб ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », інших суб'єктів господарювання вбачається склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
З метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, дослідження документів, у яких наявні відомості щодо причетності до вчинення кримінального правопорушення службових осіб ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », інших суб'єктів господарювання, виникла необхідність отримати доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення для проведення почеркознавчої експертизи, а саме до: тендерної документації на закупівлю «послуг з оренди музичного обладнання, необхідного для концертного виступу пісенного конкурсу «Євробачення 2017» по коду ДК 021:2015: 37310000-4 - Музичні інструменти), «послуг з підготовки, встановлення, експлуатації та демонтажу конструкцій глядацьких трибун для Пісенного Конкурсу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » по коду (ДК 021:2015: 45220000-5 - Інженерні та будівельні роботи); установчих документів ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ); документів щодо поставки згідно договорів, укладених за результатами проведення тендерів.
Доступ до зазначених документів надасть можливість підтвердити факт господарських взаємовідносин, поставку товарно-матеріальних цінностей на виконання умов договору, встановити осіб та провести із ними слідчі та процесуальні дії, з метою фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема провести судову почеркознавчу експертизу та інші експертизи для підтвердження збитків, які були завдані в результаті злочинних дій службових осіб ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », інших суб'єктів господарювання.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала з мотивів наведених у ньому та просила його задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, не викликався.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, заслухавши пояснення слідчого, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
В свою чергу положеннями ч. 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За положеннями ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, відповідно до положень ст. 132 КПК України, якщо слідчий, прокурор не доведе, зокрема, що потреби досудового розслідування виправдають такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Таким чином слідчий суддя зобов'язаний перевіряти наявність об'єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, врахувати докази на підтвердження обставин, викладених у клопотанні, які мають бути надані ініціатором клопотання.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Як убачається з клопотання слідчого, воно подане в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017100000000507 від 24 квітня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
При цьому, в клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи до яких прокурор просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подано клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, окрім того, відомості, що містяться в речах і документах, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні №42017100000000507 від 24 квітня 2016 року.
Разом з тим, слідчий суддя прийшов до висновку про необхідність надати прокурору дозвіл на вилучення копій тендерної документації на закупівлю «послуг з оренди музичного обладнання, необхідного для концертного виступу пісенного конкурсу «Євробачення 2017» по коду ДК 021:2015: 37310000-4 - Музичні інструменти), «послуг з підготовки, встановлення, експлуатації та демонтажу конструкцій глядацьких трибун для Пісенного Конкурсу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » по коду (ДК 021:2015: 45220000-5 - Інженерні та будівельні роботи); установчих документів ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ); документів щодо поставки згідно договорів, укладених за результатами проведення тендерів.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 110, 163-165, 309 та 395 КПК України, слідчий суддя
Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури міста Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017100000000507 від 24 квітня 2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково.
Надати тимчасовий доступ групі прокурорів у кримінальному провадженні та слідчим слідчої групи до документів, з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_18 ” (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до: тендерної документації на закупівлю «послуг з оренди музичного обладнання, необхідного для концертного виступу пісенного конкурсу «Євробачення 2017» по коду ДК 021:2015: 37310000-4 - Музичні інструменти), «послуг з підготовки, встановлення, експлуатації та демонтажу конструкцій глядацьких трибун для Пісенного Конкурсу « ІНФОРМАЦІЯ_6 » по коду (ДК 021:2015: 45220000-5 - Інженерні та будівельні роботи); установчих документів ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ); документів щодо поставки згідно договорів, укладених за результатами проведення тендерів.
В іншій частині клопотання залишити без задоволення.
Строк дії ухвали - 1 місяць з дня її постановлення.
Ухвала підлягає обов'язковому виконанню.
Роз'яснити посадовим особам ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що у відповідності до частини 1 статті 166 Кримінального процесуального кодексу України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, згідно з положеннями цього Кодексу, з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1