Постанова від 13.02.2017 по справі 759/15340/16-а

ун. № 759/15340/16-а

пр. № 2-а/759/62/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2017 року м. Київ

Святошинський районний суд м. Києва

під головуванням судді Сенька М.Ф.,

при секретарі Ковтун М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 28.12.2011 року перебуває на обліку Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію за віком, що призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».

01.11.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі УПФУ) із заявою про здійснення перерахунку пенсії у звязку із збільшенням заробітної плати державних службовців відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII та постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292, починаючи з 01.05.2016 року.

УПФУ своїм листом від 02.11.2016 року за № 1180/01/П-1000 відмовило в здійсненні перерахунку, за підстав того, що Законом України "Про державну службу" № 889-VIII перерахунок пенсії не передбачено.

ОСОБА_1 в листопаді 2016 року заявила позов до УПФУ, за яким просила визнати відмову в перерахунку пенсії протиправною, та зобов'язати УПФУ перерахувати та виплатити їй з 01 травня 2016 року пенсію державного службовця, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, згідно Закону України «Про державну службу» №889 - VIII від 10 грудня 2016 року та постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», виходячи з посадового окладу в розмірі 4824 грн. 00 коп., надбавки за 6 ранг державного службовця - 500 грн., надбавки за стаж роботи на державній службі 11 років - 1591 грн. 00 коп. та з урахуванням врахованих раніше інших складових заробітної плати (надбавки та премії за останні 60 календарних місяці роботи, в тому числі матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і компенсації за невикористану відпустку) в розмірі 80 % від суми заробітної плати.

В наступному ОСОБА_1, у зв'язку з відмовою УПФУ в перерахунку пенсії з урахуванням "Інших виплат" відповідно до довідок Управління охорони здоров'я Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації від 28.10.2016 р. №11, №12, №13 про складові заробітної плати, які не були враховані при призначенні пенсії, за її заявою від 22.12.2016 року (див. Лист УПФУ від 22.12.16 №1529/01/П-1000/1), доповнила позов вимогами про визнання і цих дій протиправними та зобов'язання УПФУ здійснити такий перерахунок.

ОСОБА_1 подала заяву, за якою на вимогах позову наполягала, просила розглянути справу без її участі.

Представник відповідача в суд не зявився, до суду надійшли письмові заперечення, за якими відповідач просить в задоволенні позову відмовити, за безпідставністю.

За таких обставин, з огляду на матеріали справи, суд знаходить за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 37 ЗУ «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 статті 37-1 цього ж Закону закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Заробітна плата, згідно з частиною 1 статті 1 Закону «Про оплату праці», це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В статті 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наведено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такі ж висновки були викладені Верховним Судом України в рішенні від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14.

Таким чином, оскільки єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування був нарахований на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, у тому числі і на «інші виплати» заробітної плати, що підтверджується наявними у матеріалах справи довідками про складові заробітної плати, то, в даному випадку, є достатні та необхідні правові підстави для врахування відповідачем сум зазначених виплат при обчисленні пенсії ОСОБА_1

Доводи відповідача про те, що до заробітної плати, яка враховується при розрахунку пенсії включаються лише виплати які мають систематичний (постійний) характер засновані на хибному тлумаченні законодавства.

При цьому, суд погоджується, що права позивача мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів доходу.

Підлягають задоволенню вимоги позову про визнання неправомірними дій відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії спірних виплат при її призначенні.

За таких висновків, пенсія позивачу має бути перерахована відповідно до ст. 44 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з першого числа наступного місяця, після подання заяви про перерахунок, а саме з 01.01.2017р.

Підлягають задоволенню, на думку суду, і вимоги позову про перерахунок пенсії у звязку із збільшенням заробітку державних службовців, виходячи з наступного.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ в редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій.

Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції від 25.03.2014) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 до постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії постановою № 865 не було визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям. Цей порядок не визначений і на теперішній час.

Та обставина, що Кабінет Міністрів України не визначив порядку перерахунку пенсії, звужує права позивача на перерахунок пенсії і не може бути підставою для відмови у її перерахунку.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді за останнім місцем роботи на державній службі у розмірі 80 % заробітної плати. Вона звернулася за перерахунком пенсії до відповідача, при зверненні надала відповідачу довідку про заробітну плату державного службовця на відповідній їй посаді, а тому рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправним.

Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною другої вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем правомірність своєї позиції не доведено.

Посилання у запереченнях на ті обставини, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, суд вважає безпідставними з огляду на ті обставини, що невизначення порядку перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у її перерахунку.

Отже, суд знаходить права позивача на належну пенсію порушені.

Обраний позивачем шлях відновленого права, на думку суду, є адекватним порушенню і не суперечить закону.

При цьому, суд погоджується, що перерахунок має бути здійснений з дня введення нових розмірів складових заробітної плати державного службовця, а саме з 01.05.2016р.

Разом з тим, суд знаходить вимоги позивача про зобов'язання здійснити виплату різниці пенсії, що виявится при перерахунках, зайвими, оскільки поняття перерахункуи включає в себе і виплату таких сум.

Підсумовуючи викладене, позов підлягає задоволенню повністю.

Оскільки, відповідач є державною установою, то суд, за вказаного рішення, компенсує витрати позивача на забезпечення розгляду справи за рахунок Державного бюджету України, відповідно і на підставі ст. 94 КАС України.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 8-13, 18,19, 104 - 106 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, відповідно Закону України «Про державну службу» № 889 від 10 грудня 2015 року та постанови КМУ від 06 квітня 2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», та у відмові в перахунку пенсії з урахуванням "Інших виплат", відповідно до довідок Управління охорони здоровя Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації від 28.10.2016 р. №11, №12, №13 про складові заробітної плати, які не були враховані при призначенні пенсії.

Зобов'язати Правобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «Інших виплат», згідно з довідками Управління охорони здоровя Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації від 28.10.2016р. №11, №12, №13 про складові заробітної плати, які не були враховані при призначенні пенсії, починаючи з 01 січня 2017 року, із застосуванням ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 80 % від суми заробітної плати .

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, згідно з довідкою начальника Управління охорони здоровя Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації №36/2317, а саме виходячи з: посадового окладу в розмірі 4824 грн. 00 коп., надбавки за 6 ранг державного службовця - 500 грн., надбавки за стаж роботи на державній службі 11 років - 1591 грн. 00 коп. та з урахуванням врахованих раніше інших складових заробітної плати, в розмірі 80 % від суми заробітної плати, починаючи з 01 травня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. на відшкодування судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Сенько М.Ф.