Ухвала від 24.05.2017 по справі 750/12161/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 750/12161/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Рахманкулова І.П. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

УХВАЛА

Іменем України

24 травня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Карпушової О.В., Кучми А.Ю.,

при секретарі: Кривді В.І,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві у відповідності до положень ст. 41 КАС України без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовом до ГУПФУ в Чернігівській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про:

визнання дій Чернігівського обласного військового комісаріату щодо направлення до ГУПФУ в Чернігівській області довідки про додаткові види грошового забезпечення без врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні неправомірними;

зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 подати до ГУПФУ в Чернігівській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу, які він отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби, до якої включити грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та грошову допомогу при звільненні.

визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Чернігівській області щодо обчислення та виплати йому пенсії за вислугу років з розміру грошового забезпечення, до якого не було включено грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та грошову допомогу при звільненні;

зобов'язання ГУПФУ в Чернігівській області внаслідок невірного встановлення розміру пенсії провести з 27 грудня 2014 року перерахунок пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні та виплатити заборгованість.

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 березня 2016 року позовні вимоги задоволено частково:

визнано дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання ГУПФУ в Чернігівській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 без врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні - неправомірними;

зобов'язано Чернігівський обласний військовий комісаріат подати до ГУПФУ в Чернігівській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу, які він отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби, до якої включити грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та грошову допомогу при звільненні.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Чернігівський обласний військовий комісаріат подали апеляційну скаргу про скасування незаконної, на їх думку, постанови суду першої інстанції в частині задоволених вимог та просять постановити нову, якою відмовити в позові в повному обсязі.

При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_2 на посаді військового комісара у військовому званні підполковника.

17.12.2014 року Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України №717 був звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я та наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.12.2014 року № 297 був виключений зі списків особового складу (а.с. 13).

Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та з 18.09.2015 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 65 % грошового забезпечення.

Під час проходження військової служби ОСОБА_1 отримував грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та грошову допомогу при звільненні з військової служби. З грошового забезпечення щомісячно стягувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При направленні довідки на адресу ГУПФУ в Чернігівській області до складових частин грошового забезпечення для призначення позивачу пенсії не було включено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу для оздоровлення, індексацію грошового забезпечення та грошову допомогу при звільненні з військової служби.

13.11.2015 року позивач звернувся із письмовим інформаційним запитом до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 про направлення до ГУПФУ в Чернігівській області довідки з метою перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні з військової служби (а.с. 15).

19.11.2015 року листом №6453 Чернігівський ОВК повідомив заявника, що до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії за останні 24 календарні місяці не було включено зазначені суми виплат, так як це не передбачено формою довідки, яка доведена листом Департаменту фінансів МО України від 17.04.2008 року № 248/6/С/468-Д додатком № 2, а також ці виплати не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення. Індексація грошового забезпечення не входить до складу грошового забезпечення. (а.с. 16).

Також 13.11.2015 року позивач звертався з інформаційним запитом про перерахунок пенсії і до ГУПФУ в Чернігівській області (а.с. 18).

18.11.2015 року листом №1527/03/1-12 у перерахунку пенсії йому було відмовлено з тих же вищезазначених підстав (а.с.19-20).

Не погоджуючись із вказаною відмовою відповідачів, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність відмови відповідачів у вчиненні дій, що є предметом даного позову, та, як наслідок, наявність правових підстав для задоволення вимог позивача.

Апелянт не погоджується з таким висновком суду, оскільки вважає, що при визначенні грошового забезпечення позивача для призначення пенсії діяв в межах компетенції та у відповідності до вимог законодавства України, права позивача на пенсійне забезпечення жодним чином не порушив.

Колегія суддів не пристає на таку позицію апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 7 постанови КМ України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі за текстом - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців ЗС України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст. 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі за текстом - Інструкція).

Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп. 3 п. 5 постанови № 1294, пп. 30.4 п. 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі МО України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 вказаного Закону відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст. 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15.

Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.

За правилами ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених п.1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Це означає, що висновок суду попередньої інстанції про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача є правильним.

Водночас доводи апелянта відносно того, що зазначені виплати не входять до складу грошового забезпечення і не можуть включатися при обчисленні його пенсії, не відповідають нормам чинного законодавства і колегією суддів апеляційної інстанції відхиляються.

Поряд з іншим, судова колегія враховує усталену практику розгляду подібних спорів Вищим адміністративним судом України (зокрема ухвали від 02.03.2016 № К/800/75/16 та від 16.06.2016 № К/800/16045/15).

До того ж, відповідно до абз. 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 № 937 та зареєстрованої в Мінюсті 22.01.2015 за № 73/26518 на обласні військові комісаріати покладаються:

оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;

складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Отже, Чернігівський ОВК зобов'язаний подати до ГУПФУ в Чернігівській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, а пенсійний орган прийняти рішення про перерахунок пенсії позивача.

При цьому, зважаючи на обов'язковість для відповідачів, як суб'єктів владних повноважень, висновків ВС України (ч. 1 ст. 244-2 КАС України), останні повинні врахувати, що до грошового забезпечення для такого перерахунку повинні бути включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, одноразова грошова допомога, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За наведених фактичних обставин та нормативного регулювання, враховуючи позицію Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15, колегія суддів апеляційної інстанції вважає правильним висновок Деснянського районного суду міста Чернігова про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для скасування оскаржуваного судового рішення колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.

Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 березня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя: І.В. Саприкіна

Судді: О.В. Карпушова

А.Ю. Кучма

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Кучма А.Ю.

Карпушова О.В.