Постанова від 23.05.2017 по справі 263/15245/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Папаценко П.І.

Суддя-доповідач - Ястребова Любов Вікторівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2017 року справа №263/15245/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Компанієць І.Д., Сухарька М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 24 березня 2017 р. у справі № 263/15245/16-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2016 року позивач звернулася з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дії управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-176 від 24.02.2016 про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.01.2015 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий рік.

В подальшому позивач неодноразово уточнювала позовні вимоги та остаточно просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру (в редакції Закон, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії та здійснити відповідні виплати недоотриманої пенсії з розрахунку 90% від заробітної плати, з урахуванням фактично виплачених коштів. Інші позовні вимоги просила залишити без розгляду.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 24 березня 2017 року позовну заяву та уточнюючу заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині визнання дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-176 від 24.02.2016 року про розмір фактичної заробітної плати, відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.01.2015 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (з січня 2015 року), а також про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-176 від 24.02.2016 року у зв*язку з підвищенням заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2016 року; скасування рішення Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області №829 від 02.11.2016 року про відмову їй в перерахунку пенсії з більшого заробітку та зобов'язання УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок її пенсії на підставі довідки прокуратури №18-57-176 від 24.02.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції Закону, яка діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії з розрахунку 90% від заробітної плати, з урахуванням фактично виплачених коштів починаючи з 01.01.2016 року залишено без розгляду.

Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 24 березня 2017 року позов задоволено. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону, яка діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії та здійснити відповідні виплати недоотриманої пенсії з розрахунку 90% від заробітної плати, з урахуванням фактично виплачених коштів.

Не погодившись з прийнятою постановою відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_2 з 01 березня 2016 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області та має статус внутрішньо переміщеної особи.

Як встановлено судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду, з березня 1995 року позивачу була призначена пенсія за віком на загальних підставах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 29.03.2000 року переведена на пенсію відповідно до Закону «Про прокуратуру».

06.12.2012 року позивач звернулася до УПФУ м. Макіївки про перерахунок пенсії із заробітної плати.

З 01.07.2012 позивачу перераховано пенсію із заробітної плати 4579,89 грн. в розмірі 80% місячного заробітку.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 76-VIII до ст.. 50-1 Закону № 1789-ХП щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку пенсії.

Таким чином, судом першої інстанції зроблений висновок про те, що відповідач повинен був за заявою від 06.12.2012 року перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" № 505 від 31.05.2012 року затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1- 5. Надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці: установлювати: працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів.

Як зазначено відповідачем, згідно відомостей електронної пенсійної справи, з 01.07.2012 року (звернення 06.12.2012) позивачу здійснено перерахунок пенсії,відповідно до довідки прокуратури Донецької області № 18-57-20155 від 10.09.2012, із заробітної плати 4579,86 грн., але, виходячи з розрахунку відсотку для обчислення пенсії 80% на підставі відомостей про новий розмір заробітної плати.

Згідно ст. 50-1 ч. 1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці , на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 р. положення ст. 50-1 ч. 1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ст. 50-1 ч. 18 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури,на час звернення позивача 06.12.2012 за перерахунком пенсії, мав застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Водночас, суд першої інстанції, задовольняючи позов не зазначив дати, з якої відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу.

Згідно з частиною другою статті 99 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до статті 100 КАС адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Отже, спори у справах, пов'язаних з пенсійними виплатами, мають розглядатися у межах звернення до адміністративного суду, тобто в межах шестимісячного строку.

Позивач зазначає, що не мала можливості звернутися до суду про поновлення своїх прав, оскільки є інвалідом 2 групи та з травня 2014 на території Донецької області, у тому числі у м. Макіївки, проводиться АТО, на що колегія суддів вважає за необхідне зазначити.

Як вбачається із матеріалів справи, листом від 18.07.2014 року за № 18/М-07-01-03 Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Макіївки було повідомлено позивача щодо перерахунку пенсії на підставі наданої довідки в розмірі 80% заробітної плати.

До суду позивач звернулася 29.11.2017 року, тому позовні вимоги в частині зобов'язання управління ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії за період з 1 липня 2012 року по 30 травня 2016 року включно слід залишити без розгляду.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області - задовольнитичастково.

Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 24 березня 2017 року у справі № 263/15245/16-а скасувати.

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Донецької області № 18-57-20155 від 10.09.2012відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», починаючи з 01 червня 2016 року та провести відповідні виплати недоотриманої пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 1 липня 2012 року по 30 травня 2016 року включно залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Колегія суддів: Л.В. Ястребова

І.Д. Компанієць

М.Г. Сухарьок