Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25 травня 2017 року справа № П/811/734/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку скороченого провадження адміністративний позов управління Держпраці у Кіровоградській області (далі - Управління) до публічного акціонерного товариства "Завод Сегмент" (далі - Товариство) про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
Позивач звернувся до суду з заявою до відповідача про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у виді зупинення експлуатації ресиверів (компресорна станція і пресова станція).
Управління зазначає, що під час проведення планової перевірки Товариства виявлена сукупність порушень з охорони праці, котра створює загрозу життю і здоров'ю працівників.
Відповідач заперечень не надіслав, будучи належним чином повідомленим про відкриття провадження у справі (а.с.27).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини, що стали підставами звернення.
Так, в період з 04 по 18 квітня 2017 року Управління провело планову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих актів з охорони праці та промислової безпеки на підставі наказу від 30 березня 2017 року (а.с.11-12).
Інспектори виявили 145 порушень, 6 з яких стали підставами звернення до суду (а.с.15-22).
Зокрема, такі:
- допуск до стажування (дублювання) новоприйнятих працівників не оформлюється наказом по підприємству, що є порушенням статті 13 Закону України «Про охорону праці» (далі - Закон) та пункту 7.3 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (далі - Положення), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці №15 від 26 січня 2005 року;
- допуск до самостійної роботи після стажування (дублювання) не оформлюється наказом по підприємству, що є порушенням статті 13 Закону та пункту 7.9 НПАОП 0.00-4.12-05 Положення;
- відсутній паспорт на ресивер (компресорна станція), що є порушенням статті 13 Закону та пункту 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (далі - Правила), затверджених Держгіртехнаглядом СССР 27 листопада 1987 року;
- відсутній паспорт на ресивер (пресова станція), що є порушенням статті 13 Закону та пункту 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 Правил;
- відсутня табличка на ресивері (пресова дільниця), що є порушенням статті 13 Закону та пункту 4.8.1 НПАОП 0.00-1.59-87 Правил;
- манометр ресивера не перевірено (пресова дільниця), що є порушенням статті 13 Закону та пункту 5.3.10 НПАОП 0.00-1.59-87 Правил.
Акт перевірки підписаний головою правління Товариства без жодних заперечень.
Юридична оцінка встановлених судом обставин справи.
Перш за все, статтею 4 Закону визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення 2), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення 2 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
Такі порушення виявленні Управлінням.
Позивач наявність кожного з порушень належним чином обґрунтував, посилаючись на приписи діючого законодавства.
Сукупність порушень ставить під загрозу життя та здоров'я людей (працівників).
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
А тому, позов ґрунтується на вимогах закону і його належить задовільнити.
Відповідно до приписів частини 2 статті 256 КАС України постанову суду належить виконати негайно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити.
Застосувати стосовно публічного акціонерного товариства "Завод Сегмент" захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у виді зупинення експлуатації ресиверів (компресорна станція і пресова станція).
Постанову належить виконати негайно.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І.Брегей