ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду
"25" травня 2017 р. Справа № 809/800/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення №7 від 11.12.2014 та зобов"язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення №7 від 11.12.2014 та зобов"язання до вчинення дій.
З'ясовуючи питання про дотримання позивачем строків звернення до адміністративного суду та наявності підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, суд зазначає наступне.
Як слідує зі змісту адміністративного позову, ОСОБА_1 просить суд визнати протиправним рішення №7 від 11.12.2014 про відмову в наданні статусу учасника бойових дій та зобов"язання до вчинення дій, щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій, видачі останньому посвідчення учасника бойових дій та відшкодування витрат за сплату судового збору.
Частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені строки звернення до адміністративного суду, відповідно до частини 1 якої адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеною вище позовною вимогою є шестимісячний строк.
Слід також зазначити, що враховуючи обов'язок суду щодо встановлення часу коли особа дізналась чи повинна була дізнатись про порушення свого права, судом встановлено наступне.
З витягу з протоколу засідання комісії Івано-Франківського ОВК про визначення статусу учасника бойових дій за № 7 від 11.12.2014 року, доданого до адміністративного позову, вбачається, що у звязку з відмовою комісії ОВК через відсутність правових підстав для визначення ОСОБА_1 учасником бойових дій.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 не вказано у позовній заяві про обставини, які перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду, не наведено причин неможливості звернення із таким позовом раніше та не надано суду матеріалів, які вказували б на поважність причин пропуску строку звернення до суду.
Натомість, як вбачається з доданих до позовної заяви документів, позивачу було відомо про порушення його права та з 2015 року ОСОБА_1 вчиняв дії щодо відновлення порушеного права про що свідчать його неодноразові звернення.
Обставини щодо відмови комісії ОВК відмову в наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 були відомі 11.06.2015 року, як вбачається з листа-відповіді Юридичного департаменту Міністерства оборони України №298/3/306, листа-відповіді Департаменту кадрової політики МОУ за № 226/9/4490 від 15.06.2015 року та інших відповідей на звернення, що містяться в матеріалах справи. Отже, з цього моменту у ОСОБА_1 виникли підстави для звернення до суду з вимогами про визнання протиправним рішення, а також із позовними вимогами про зобовязання вчинити дії.
Адміністративний позов ОСОБА_1 надійшов до суду 24.05.2017, тобто, пізніше ніж через шість місяців коли позивач дізнався про порушення своїх прав чи інтересів. Таким чиміністративний позов ОСОБА_1 подано після закінчення строку звернення до суду, установленого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене та те, що з часу прийняття оскаржуваного рішення від 11.12.2014 року до дати звернення позивача з адміністративним позовом пройшло більше 2 років, суд прийшов до переконання, що за цей час у ОСОБА_1 була реальна можливість звернутися до суду із позовом за захистом своїх прав та інтересів.
За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов поданий позивачем із пропущенням строків звернення до суду, а підстав для поновлення зазначеного процесуального строку немає.
В ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.З врахуванням вищезазначеного, відсутні підстави для визнання поважними прич пропуску строку звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
За таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_1 Івано-Франківського обласного військового комісаріату визнання протиправним рішення №7 від 11.12.2014 та зобов"язання до вчинення дій підлягає залишенню без розгляду..
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправним рішення №7 від 11.12.2014 та зобов"язання до вчинення дій - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Матуляк Я.П.