Постанова від 15.05.2017 по справі 375/1181/16

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2017 року № 375/1181/16

Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Щавінського В.Р. розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області, департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А НО В И В:

ОСОБА_1 звернувся з вказаним позовом до суду з вимогами:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у прийнятті Заяви про надання статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та оформленні відповідного Подання протиправними.

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти від мене Заяву про надання мені статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, оформити відповідне Подання про надання статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії 1 та направити його з відповідними документами до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації прийняти Подання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вирішити питання про надання мені статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення.

У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контрою (категорія 4), виданого20.03.1996 серії НОМЕР_1.

Вказує, що згідно з експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 15.07.2016 № 9599 встановлено, що він має захворювання, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

На підставі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0527269 від 04.07.2016 йому з 04.07.2016 присвоєно друга група інвалідності, підгрупа «А», (довічно), (загальне захворювання).

Пояснив, що він звернувся до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області з приводу надання йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримання посвідчення категорії 1-А. Листом від 19.09.2016 № 1127/08 йому відмовлено.

Вважає, що дана відмова є незаконною, а дії протиправними, що порушують його права.

У судових засіданнях представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач - Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що у зв'язку з прийняттям Закону України " Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України " Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської, катастрофи", а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Вважає, що починаючи з 01.01.2015 року (з дати набрання чинності Закону) департаменті соціального захисту населення Київської облдержадміністрації не приймаються подання райдержадміністрацій на оформлення громадянам слідуючих посвідчень: постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4; потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 (як вперше так і дублікатів); дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії Д (в разі, якщо дитина прожила чи навчалась на території зони посиленого радіоекологічного контролю не менше трьох років станом на 31.12.2014р.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

Відповідач - Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Направив на адресу суду письмові заперечення на позовну заяву та просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.27.04.2017 у судовому засіданні судом прийнято рішення про подальший розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно копії посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 20.03.1996, ОСОБА_1 є особою, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), яке діє на час проживання або роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0527269 від 04.07.2016 позивачу з 04.07.2016 присвоєно друга група інвалідності, підгрупа «А», (довічно), причина інвалідності - загальне захворювання.

Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області з приводу надання позивачу статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримання посвідчення категорії 1-А.

Однак, відповідач своїм листом від 19.09.2016 №1127/08 повідомив його про те, що

на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (від 28.12.2014 року № 76-VІІІ) виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Закон № 76-VІІІ набрав чинності 01.01.2015 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991, № 796-XII (далі - Закон).

Питання віднесення осіб до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи визначенні нормами статей 11, 14 вказаного Закону.

Так, відповідно ст.11 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать:1) евакуйовані із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку після досягнення ними повноліття), а також відселені із зон безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення; 2) особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій; 3) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років; 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років; 5) особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986 - 1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями. Перелік видів робіт і місць, де виконувалися зазначені роботи, встановлюється Кабінетом Міністрів України; 6) особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.

Згідно п.1 ч.1 статті 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - категорія 1.

Судом встановлено, що позивач постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю і йому було видане посвідчення потерпілого категорії 4, яке діє на час проживання або роботи у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Режим та правове визначення територій радіоактивного забруднення регулюється Законом України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII абзац п'ятий частини другої (визначення зони посиленого радіоекологічного контролю) Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначав зони посиленого радіоекологічного контролю, виключений.

Цим же Законом ст. 2 («Визначення категорії зон радіоактивного забруднених територій») та ст. 23 («Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4») Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено, вказані зміни до Закону вступили в силу з 01.01.2015 року.

Судом встановлено, що позивач на час встановлення захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС та інвалідності не проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, згідно вищенаведених змін до законодавства, оскільки така зона, відповідно до чинного законодавства, виключена.

Виходячи із встановлених обставин та норм діючого законодавства, на момент складання висновку МСЕК та звернення із заявами про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії позивач не мав статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому відсутні підстав для задоволення позову щодо зобов'язання видачі посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Суд вважає необґрунтовані посилання позивача щодо застосування до нього дії Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, що діяла до 01.01.2015 року, так як експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 9599 від 15.07.2016 встановлено, що захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою визнається встановленим, якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері охорони здоров'я.

Отже, експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 9599 від 15.07.2016 не дає підстави згідно чинного законодавства встановити позивачу статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення потерпілої 1 категорії.

Крім того, листом Мінсоцполітики від 08.06.2015 за № 658/20/112-15 визначено, що потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії мають правові підстави для отримання посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії у разі видачі медико-соціальною експертною комісією довідки про встановлення причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою до набрання чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII.

Оскільки, позивач проходив огляд в обласному спеціалізованому МСЕК 12.03.2015, тобто після набуття чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, на момент огляду та видачі довідки МСЕК вже не мав статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на встановлені обставини, суд вважає, що у відповідачів відсутні підстави для встановлення позивачу статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В.Р.