Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 травня 2017 р. Справа № 805/1749/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Кочанової П.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області до Колективного спеціалізованого будівельно-монтажного підприємства "Сталь" про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій працівникам підприємства на суму 7 373,16 грн., -
Позивач, Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, звернулось до суду із позовом, в якому просить суд стягнути з Колективного спеціалізованого будівельно-монтажного підприємства "Сталь" (ЄДРПОУ 20341832) на користь управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України від 05.11.2011 року № 1788 «Про пенсійне забезпечення» (за списком № 2) за період з січня по березень 2017 року в сумі - 7 373,16 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Позивачем призначена та сплачена пільгова пенсія особам, що працювали на підприємстві відповідача, зайнятим на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «б» - «з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Управлінням направлялись відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 на суму 7 373,16 грн. Станом на час звернення до суду зазначена заборгованість відповідачем управлінню не відшкодована.
У судове засідання повноважний представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Разом з тим, представником позивача ОСОБА_1 до Донецького окружного адміністративного суду подано через відділ документообігу та архівної роботи заяву про розгляд справи без участі представника управління.
Представники відповідача до суду не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи підприємство повідомлялось судом належним чином, причини неявки представника Колективного спеціалізованого будівельно-монтажного підприємства "Сталь" суду не повідомлені.
Крім того, ч. 4 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання особам, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються:
Юридичним особам та фізичним особам-підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене належним чином.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених ст. 128 КАС України не має, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Колективне спеціалізоване будівельно-монтажне підприємство "Сталь" зареєстровано в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 20341832, місцезнаходження: 84301, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Двірцева, будинок 10, перебуває на обліку в позивача в якості страхувальника.
Позивачем призначені та виплачені пенсії на пільгових умовах пенсіонерам, які працювали на підприємстві відповідача та були зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список № 2), що підтверджується банківськими довідками про зарахування грошових коштів на карткові рахунки пенсіонерів.
На адресу відповідача позивачем направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за за період з січня по березень 2017 року в сумі - 7 373,16 грн. а саме : розрахунок № 348/05 від 06.01.2017 року на суму 2 457,72 грн. за січень 2017 року направлено відповідачу 03.01.2017 року; № 2148/05 від 06.02.2017 року на суму 2 457,72 грн. за лютий 2017 року направлено відповідачу 06.02.2017 року; № 3793/05 від 06.03.2017 року на суму 2 457,72 грн. на суму 2 457,72 грн. за березень 2017 року направлено відповідачу 06.03.2017 року, про що свідчать відповідні докази, наявні в матеріалах справи.
В суді відсутні відомості щодо оскарження зазначених розрахунків відповідачем.
Відповідно до картки особового рахунку відповідача станом на дату розгляду справи витрати управління по виплаті та доставці пільгових пенсій за спірний період на суму 7 373,16 грн відповідачем не відшкодовані.
При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення № 384/2011), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через - Міністра соціальної політики України. Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Таким чином, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує у спірних правовідносинах владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством.
Як встановлено судом під час розгляду справи, працівникам відповідача правомірно призначена та виплачена пенсія відповідно до п. «б» - «з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон № 1058-IV) передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Закону № 1058-IV питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон України "Про пенсійне забезпечення", Закон № 1788-XII), було врегульовано Законом України № 400/97-ВР від 26 червня 1997 року "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон № 400/97-ВР).
Згідно абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 ст. 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно абз. 3 п.1 ч. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР встановлена ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону. Оскільки судом встановлено, що спір стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» - «з» ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд вважає, що на відповідача у справі покладений обов'язок щодо покриття витрат на виплату та доставку пенсій таким особам.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону № 400/97-ВР розроблена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1.
Відповідно до п.п.6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених(перерахованих) пенсій.
Згідно з п.п.6.8 п.6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій , призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п.п.6.10. п.6 Інструкції відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
На підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у зв'язку з виплатою та доставкою пенсій по працівникам підприємства, а саме : ОСОБА_2 (на підставі Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 08.10.2013 року № б/н, виданої директором Колективного спеціалізованого будівельно-монтажного підприємства "Сталь", розпорядження від 25.03.2014 року №47 УПФУ в м. Краматорську Донецької області та розрахунку стажу) на загальну суму 124,86 грн.; ОСОБА_3 (на підставі Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 19.03.2014 року № б/н, виданої директором Колективноо спеціалізованого будівельно-монтажного підприємства "Сталь", протоколу про призначення пенсії від 24.06.2014 року №2954 УПФУ в м. Краматорську Донецької області та розрахунку стажу) на загальну суму 4040,82 грн.; ОСОБА_4 (на підставі Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 19.05.2014 року № 409, виданої директором Колективного спеціалізованого будівельно-монтажного підприємства "Сталь", протоколу про призначення пенсії від 22.07.2014 року № 4262 УПФУ в м. Краматорську Донецької області та розрахунку стажу) на загальну суму 3 207,48 грн.
Відповідно до матеріалів справи станом на час розгляду справи відповідачем спірні розрахунки оскаржені не були, сума заборгованості Колективним спеціалізованим будівельно-монтажним підприємством "Сталь" не відшкодована, що підтверджується карткою особового рахунку по відшкодуванняю фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за період з січня по березень 2017 року в сумі - 7 373,16 грн.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст. 2, ст. 69-71, ст. 86, ст. 94, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області до Колективного спеціалізованого будівельно-монтажного підприємства "Сталь" про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій працівникам підприємства на суму 7 373,16 грн - задовольнити.
Стягнути з Колективного спеціалізованого будівельно-монтажного підприємства "Сталь" (код ЄДРПОУ -20341832, 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Двірцева, буд.10, р/р 26006302510327 МФО 334141 у Краматорському відділенні Промінвестбанку) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ - 23346787, 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, буд. 5, р/р 256033012026 МФО 335106 в філії ДОУ АТ «Ощадбанк») заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України від 05.11.2011 року № 1788 «Про пенсійне забезпечення» (за списком № 2) за період з січня по березень 2017 року в сумі - 7 373,16 грн.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кочанова П.В.