Постанова від 25.05.2017 по справі 683/3532/16-а

Справа № 683/3532/16-а

2-а/683/23/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2017 року м.Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого - судді Бондарчук Л.А.

секретаря Борикіної Л.В.

розглянувши у судовому засіданні в м.Старокостянтинові справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» до Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визнання нечинним рішення,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року Публічне акціонерне товариство «Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство» звернулось з адміністративним позовом до Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району про визнання нечинними підпунктів 1.5., 1.6. пункту 1 рішення Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю» №4 від 14 липня 2015 року з моменту його прийняття, якими встановлено на території Миролюбненської сільської ради податок на майно в частині плати за землю, а саме: ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлюється у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошову оцінку яких не проведено, встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; визнання нечинними, з моменту його прийняття підпунктів 4.5., 4.6. пункту 4 Порядку справляння плати за землю, в частині земельного податку, що є додатком №1 до рішення Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю» №4 від 14 липня 2015 року, якими: ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлюється у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошу оцінку яких не проведено, встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.

В обґрунтування позову посилається на те, що 10 грудня 2016 року позивачу стало відомо, що 14 липня 2015 року Миролюбненська сільська рада Старокостянтинівського району прийняла рішення № 4 «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю», яким підпунктом 1.5 ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлено у розмірі 5

відсотків від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області. Підпунктом 1.6 Миролюбненською сільською радою встановлено на території вказаної сільської ради податок на майно в частині плати за землю: ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлено у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошову оцінку яких не проведено, встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області. Пунктом 2 зазначеного вище рішення Миролюбненська сільська рада Старокостянтинівського району затвердила Порядок справляння плати за землю в частині земельного податку згідно з додатком №1 до рішення. Підпункти 1.5, 1.6 пункту 1 рішення Миролюбненської сільської ради «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю» № 4 від 14 липня 2015 року, та підпункти 4.5, 4.6 пункту 4 Порядку справляння плати за землю в частині земельного податку (Додаток № 1 до рішення Миролюбненської сільської ради 14.07.2015 року № 4), на думку позивача є нечинними. Крім того, вказане рішення взагалі не було офіційно оприлюднено та не доведено до позивача, що є порушенням ст.57 Конституції України, ст.50, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» та ряду інших законів. Отже, всупереч вимог законодавства відповідачем не було офіційно оприлюднено рішення Миролюбненської сільської ради №4 до 15 липня 2015 року, копію даного рішення не було надіслано у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

Представник позивача за довіреністю Задворний Ю.В., який належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить задоволити.

Відповідач - Миролюбненська сільська рада Старокостянтинівського району, яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, також подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності свого представника.

Суд, дослідивши докази у справі, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст.71 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У відповідності з п.п. 12.3.4. п. 12.3. ст. 12. Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно статті 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Згідно ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Статтею 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» передбачено, що рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого

самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

Згідно п. 12.3. ст. 12 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час прийняття оскаржуваного пункту рішення) сільські, селищні, міські ради в межах повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Згідно з п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених пп. 12.3.4 ст. 12 цього Кодексу.

В силу підпункту 12.3.4. пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Частиною 3 статті 27 Бюджетного кодексу України встановлено, що Закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і приймаються: не пізніше 15 липня що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку планового бюджетного періоду; після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Таким чином, правила щодо прийняття місцевими радами рішень щодо розмірів податків, які справляються до бюджетів та формують їх доходну частину, що визначені податковим та бюджетним законодавством, є однаковими.

З наведених положень податкового та бюджетного законодавства випливає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватись протягом бюджетного року.

Судом встановлено, що згідно Державного акту на право постійного користування землею серії І-ХМ №000966, виданого Миролюбненською сільською радою Старокостянтинівського району25 грудня 1997 року на підставі рішення Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району №14 від 25 грудня 1997 року, Хмельницькому облрибокомбінату надано землі у постійне користування загальною площею 320, 04 га.

Також, судом встановлено, що 14 липня 2015 року Миролюбненською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області прийнято рішення «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю» №4 (а.с.9) з Додатком №1 до Рішення 32 позачергової сесії 6 скликання Миролюбненської сільської ради від 14.07.2015 року №4 «Порядок справляння плати за землю, в частині земельного податку» (а.с.10).

Підпунктами 1.5., 1.6. пункту 1 вказаного рішення встановлено на території Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району податок на майно в частині плати за землю, а саме: ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюються у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлюється у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошову оцінку яких не проведено, встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.

Також, підпунктами 4.5., 4.6. пункту 4 Порядку справляння плати за землю, в частині земельного податку, що є додатком №1 до вищевказаного рішення встановлено ставки податку: а саме ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюються у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлюється у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошу оцінку яких не проведено,

встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.

Вказані обставини підтверджуються: копією рішення № 4 тридцять другої позачергової сесії Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району шостого скликання від 14 липня 2015 року та додатком № 1 до рішення; копією Державного акту на право постійного користування землею серії І-ХМ № 000966 від 25.12.1997 року; листом державної фіскальної служби від 20.12.2016 року №13732/3199-99-10-01-14.

За вищевикладених обставин, суд прийшов до висновку, при прийнятті 14 липня 2015 року Миролюбненською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області рішення «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю» №4 в частині прийняття підпунктів 1.5., 1.6. пункту 1 Рішення, якими встановлено на території Миролюбненської сільської ради податок на майно в частині плати за землю, а саме: ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюються у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлюється у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошову оцінку яких не проведено, встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області, та прийняття підпунктів 4.5., 4.6. пункту 4 Порядку справляння плати за землю, в частині земельного податку, що є додатком №1 до Рішення, якими ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюються у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлюється у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошу оцінку яких не проведено, встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області, допущено порушення вимог вищевказаного законодавства.

Крім того, судом не приймається до уваги посилання представника відповідача на ті обставини, що проект оскаржуваного рішення Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району та саме рішення з додатками були оприлюднені шляхом поміщення їх на стенді Миролюбненської сільської ради, оскільки, акти та проекти нормативно-правового характеру, що приймаються органами місцевого самоврядування, потребують офіційного оприлюднення - в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.6-11, ст.ст.69-72, 160-163 КАС України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати нечинними підпункти 1.5., 1.6. пункту 1 рішення Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю» №4 від 14 липня 2015 року з моменту його прийняття, якими встановлено на території Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району податок на майно в частині плати за землю, а саме: ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюються у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлюється у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошову оцінку яких не проведено, встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.

Визнати нечинними підпункти 4.5., 4.6. пункту 4 Порядку справляння плати за землю, в частині земельного податку, з моменту його прийняття, що є додатком №1 до рішення Миролюбненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю» №4 від 14 липня 2015 року, якими: ставки податку за земельні ділянки різного цільового призначення розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюються у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області; ставки податку за земельні ділянки водного фонду в межах населеного пункту, де проведена грошова оцінка, встановлюється у розмірі 0,05%; за межами населеного пункту, нормативно-грошу оцінку яких не проведено, встановлюються 5% від нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня проголошення.

Суддя: