Постанова від 24.05.2017 по справі 128/825/17

Справа № 128/825/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 травня 2017 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Бондаренко О.І.

при секретарі: Нагірняк Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю - фірма «Ластівка» до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ - фірма «Ластівка» звернулося до суду з адміністративним позовом до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, який мотивовано тим, що 29 листопада 2013 року ТОВ - фірма «Ластівка» звернулось із письмовим клопотанням до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки площею 0,0907 га наданої в постійне користування згідно державного акту №20 серія ВН №001039 від 21.01.1998 року. Рішенням 47 сесії 6 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 28.01.2014 року №22 надано дозвіл позивачу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 0,0907 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за рахунок земель комунальної власності (житлової та громадської забудови) по вул. 40 - річчя Перемоги, б/н (поруч з будинком №7) в межах населеного пункту смт. Стрижавка.

Землевпорядною організацією, - приватним підприємством ЦЕП «Сервіс -Центр» було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки ТОВ фірма «Ластівка» по вул. 40 - річчя Перемоги, 5 б, в межах населеного пункту смт. Стрижавка. Після чого, позивач 12 вересня 2016 року звернувся до Стрижавської селищної ради Вінницького району із письмовим клопотанням про затвердження розробленої приватним підприємством ЦЕП «Сервіс - Центр» технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки ТОВ фірма «Ластівка» по вул. 40 - річчя Перемоги, 5 б, в межах населеного пункту смт. Стрижавка. Пунктом 1 рішення 15 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 23.11.2016 року №41 було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ фірма «Ластівка» - площею 0,0907 га кадастровий №0520655900:02:003:0328 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури по вул. 40 - річчя Перемоги, 56, в межах населеного пункту смт. Стрижавка.

Натомість пунктами 2 та 3 рішення 15 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 23.11.2016 року №41 було зобов'язано ТОВ фірма «Ластівка» заключити договір оренди землі з Стрижавською селищною радою у відповідності до чинних законодавчих та нормативних актів, а також для заключення договору оренди та для визначення розміру орендної плати надати витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0907 га кадастровий №0520655900:02:003:0328 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури по вул. 40 - річчя Перемоги, 5б, в межах населеного пункту смт. Стрижавка.

Позивач вважає, що пункти 2 та 3 рішення 15 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 23.11.2016 року №41 являються протиправними, прийняті всупереч законодавству, порушують права та інтереси виходячи з наступного.

Рішенням 21 сесії 22 скликання Стрижавської селищної ради Народних депутатів від 30.12.1997 року надано товариству з обмеженою відповідальністю «Ластівка» в постійне користування земельну ділянку площею 0,0907 га із земель смт. Стрижавка, а також вказано на необхідність видачі товариству з обмеженою відповідальністю «Ластівка» державного акта на право постійного користування землею. 21 січня 1998 року товариству з обмеженою відповідальністю «Ластівка» на земельну ділянку площею 0,0907 га було видано державний акт на право постійного користування землею серія ІІ-ВН №001039, який зареєстрований в Книзі записі державних актів на право постійного користування землею за №20. Таким чином, позивач, як користувач земельної ділянки, право якого посвідчене державним актом на право постійного користування землею, не позбавлений права користування земельною ділянкою, а тому не зобов'язаний укладати договір оренди земельної ділянки із відповідачем.

За наведених обставин позивач звернувся до суду з даним позовом та просить визнати протиправним та скасувати пункти 2 та 3 рішення 15 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 23.11.2016 року №41 якими зобов'язано ТОВ фірма «Ластівка» заключити договір оренди землі з Стрижавською селищною радою у відповідності до чинних законодавчих та нормативних актів, а також для заключення договору оренди та для визначення розміру орендної плати надати витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0907 га кадастровий №0520655900:02:003:0328 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури по вул. 40 - річчя Перемоги, 5б, в межах населеного пункту смт. Стрижавка.

В судове засідання представник позивача ТОВ фірма «Ластівка» - Герасимчук О.О. не з'явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.

Представник відповідача Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з'явився по невідомим суду причинам, судом належним чином та в установленому законом порядку повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів

За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов обґрунтований, а тому підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст.55 Конституції України, ст.2 КАС України позивач має право на захист судом своїх прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Відповідно до п. 3 ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Судом встановлено, що 29 листопада 2013 року ТОВ - фірма «Ластівка» звернулось із письмовим клопотанням до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки площею 0,0907 га наданої в постійне користування згідно державного акту №20 серія ВН №001039 від 21.01.1998 року (а.с.9).

Рішенням 47 сесії 6 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 28.01.2014 року №22 ТОВ фірма «Ластівка» надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 0,0907 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за рахунок земель комунальної власності (житлової та громадської забудови) по вул. 40 - річчя Перемоги, б/н (поруч з будинком №7) в межах населеного пункту смт. Стрижавка (а.с.22).

Приватним підприємством ЦЕП «Сервіс -Центр» виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки ТОВ фірма «Ластівка» по вул. 40 - річчя Перемоги, 5 б, в межах населеного пункту смт. Стрижавка (а.с.10,11).

12 вересня 2016 року ТОВ «Ластівка» звернувся до Стрижавської селищної ради Вінницького району із письмовим клопотанням про затвердження розробленої приватним підприємством ЦЕП «Сервіс - Центр» технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки ТОВ фірма «Ластівка» по вул. 40 - річчя Перемоги, 5 б, в межах населеного пункту смт. Стрижавка (а.с.8).

Рішенням 15 сесії 07 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 23.11.2016 року №41 «Про затвердження технічної документації щодо відновлення меж на земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури ТОВ «Ластівка», по вул. 40-річчя Перемоги 5б в межах населеного пункту смт. Стрижавка», а саме пунктом 1 даного рішення, було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ фірма «Ластівка» - площею 0,0907 га кадастровий №0520655900:02:003:0328 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури по вул. 40 - річчя Перемоги, 5б, в межах населеного пункту смт. Стрижавка (а.с.7).

Крім того, вказаним рішенням 15 сесії 07 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 23.11.2016 року №41, а саме пунктами 2 та 3, зобов'язано ТОВ фірма «Ластівка» заключити договір оренди землі з Стрижавською селищною радою у відповідності до чинних законодавчих та нормативних актів, а також для заключення договору оренди та для визначення розміру орендної плати надати витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0907 га для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури кадастровий №0520655900:02:003:0328, в межах населеного пункту смт. Стрижавка вул. 40 - річчя Перемоги, 5б.

Рішенням 21 сесії 22 скликання Стрижавської селищної ради Народних депутатів від 30.12.1997 року надано ТОВ «Ластівка» в постійне користування земельну ділянку площею 0,0907 га із земель смт. Стрижавка (а.с.33).

21 січня 1998 року ТОВ «Ластівка» на земельну ділянку площею 0,0907 га було видано державний акт на право постійного користування землею серія ІІ-ВН №001039, який зареєстрований в Книзі записі державних актів на право постійного користування землею за №20 (а.с.29-31).

Відповідно до частини 10 статті 59 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно з ст. 12, ч. 6-10 ст. 118 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст в тому числі належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно ст. 152 Земельного кодексу України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав;відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;відшкодування заподіяних збитків;застосування інших, передбачених законом, способів.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, до яких належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок та інші.

Частиною 1 статті 155 Земельного кодексу України визначено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно з пунктом 6 Перехідних положень Земельного кодексу України, який набрав чинності 01.01.2002 року, громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 N 5-рп пункт 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, а також пункт 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18 грудня 1990 року N 563-ХІІ визнано неконституційними та такими, що втратили чинність з дня ухвалення зазначеного рішення.

Згідно п.п. «г» п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (із змінами, внесеними згідно з Постановою Верховного Суду N 2 від 19.03.2010р.) громадяни та юридичні особи зберігають право на земельні ділянки (пункт 7 розділу X "Перехідні положення" ЗК), одержані ними до 1 січня 2002 року у власність, у тимчасове користування або на умовах оренди в розмірах, що були раніше передбачені чинним законодавством

Таким чином, позивач, як користувач земельної ділянки, право якого посвідчене державним актом на право постійного користування землею, не позбавлений права користування земельною ділянкою, а тому не зобов'язаний укладати договір оренди земельної ділянки із відповідачем.

Відтак, зважаючи на наведені обставини в сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо скасування пунктів 2 та 3 рішення 15 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 23.11.2016 року №41.

Згідно із ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Понесення позивачем судових витрат по сплаті судового збору в розмірі 1600 грн. 00 коп. підтверджується платідним дорученням №14 від 21.03.2017 року (а.с. 1).

Враховуючи те, що позов задоволено і відповідачем є Стрижавська селищна рада Вінницького району Вінницької області, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області суму витрат по сплаті судового збору в розмірі 1600 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 122, 159, 160, 162, 163 КАС України, ст.ст. 12, 118, 152,155 Земельного кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункти 2 та 3 рішення 15 сесії 07 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району від 23.11.2016 року №41 «Про затвердження технічної документації щодо відновлення меж на земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури ТОВ «Ластівка», по вул. 40-річчя Перемоги 5б в межах населеного пункту смт. Стрижавка».

Стягнути з бюджету Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області на користь товариства з обмеженою відповідальністю - фірма «Ластівка» 1600 грн. 00 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги.

Суддя: