Справа № 643/4502/17
Провадження № 2-а/643/224/17
19.05.2017 року м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Сиротников Р.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просила визнати протиправним рішення УПФ України в Московському районі м. Харкова від 10.03.2017р. яким позивачу відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця із розрахунку 88% заробітної плати заступника начальника відділу та включенні в перерахунок пенсії суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, та рішення УПФ України в Московському районі м. Харкова від 10.03.2017р. яким позивачу відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 із розрахунку 88% заробітної плати займаної нею посади та зобов'язати УПФ України в Московському районі м. Харкова здійснити відповідні перерахування.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що їй було призначено пенсію як державному службовцю з листопада 2010 року. 02.03.2017 р. позивач звернулась до відповідача з заявоюпро перерахунок пенсії з березня 2014 року, із розрахунку 88% середнього заробітку займаною нею посади, а також з заявою про перерахунок пенсії з 01.06.2016р. із розрахунку 88% середньої заробітної плати у зв'язку із набранням чинності Постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013. 13.03.2017 року позивач отримала відмову відповідача в задоволенні зазначених вимог.
17.05.2017 року до канцелярії суду надійшли заперечення проти позову за підписом начальника управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова ОСОБА_2, в яких вона вказала, що дії УПФ по перерахунку пенсії позивачу відповідають вимогам діючого законодавства України. А також зазначила, що позивачкою було пропущено шестимісячний строк на звернення з адміністративним позовом, передбачений ст. 99 КАС
183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши, повідомлені позивачем та відповідачем обставини, перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.
В силу ст.ст.22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до вимог ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Керуючись Конституцією України, як акту, що має найвищу юридичну силу, суд дійшов висновку, що права, надані ст. 37 Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" не можуть бути скасовані прийняттям змін до зазначеного закону.
У ч.1 ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС Для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст. 100 КАС Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Оскільки позивач не зверталась до суду з заявою про поновлення строку на звернення з адміністративним позовом, суд вважає за необхідне задовольнити позов лише частково з дотриманням строків, передбачених ст.99 КАС.
На цих підставах, суд вважає за необхідне задовольнити позов частково.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст.8-14, 71, 99, 100, 104, 122, 159-163, 167, 183-2, 185, 186 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, а саме Протокол від 10.03.2017р., яким відмовлено ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у перерахунку пенсії з 01.12.2015 року із розрахунку 88% середньої заробітної плати заступника начальника відділу інформаційних систем та програмного забезпечення.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, а саме Протокол від 10.03.2017р., яким відмовлено ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у перерахунку пенсії з 31.03.2014 року із розрахунку 88% середньої заробітної плати заступника начальника відділу інформаційних систем та програмного забезпечення враховуючи в розрахунок складові заробітної плати, а саме: премії, надбавки, індексації та матеріальну допомогу.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 у зв'язку з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013, на підставі Довідки від 05.05.2016 року №10643/30-04 з урахуванням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, у розмірі 88% з 01.03.2017 року, здійснити відповідний перерахунок пенсії на період з 01.09.2016 року по 01.03.2017 року та виплатити її у перерахованій частині.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 на підставі Довідки від 05.05.2016 року №10643/30-04, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, у розмірі 88% з 01.03.2017 року, здійснити відповідний перерахунок пенсії на період з 01.09.2016 року по 01.03.2017 року та виплатити її у перерахованій частині.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Сиротников Р.Є.