Постанова від 17.05.2017 по справі 908/1947/16

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72

е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.05.2017 справа № 908/1947/16

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий: судді:ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

секретар судового засідання за участю представників сторін: від позивача: від відповідача - 1: від відповідача - 2: від третьої особи: ОСОБА_4 ОСОБА_5 - представник за дов.; ОСОБА_6 - представник за дов.; ОСОБА_7 - представник за дов.; ОСОБА_8 - директор; не з'явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрос - М», с. Михайлівка Вільнянського району Запорізької області

на рішення господарського суду Запорізької області

від21.11.2016

у справі№ 908/1947/16 (суддя Смірнов О.Г.)

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Агрос - М», с. Михайлівка Вільнянського району Запорізької області

до відповідачів: за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - 1:1.Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області, м. Вільнянськ Запорізької області; 2.Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОФІРМА «СЛАВУТИЧ», с. Михайлівка Вільнянського району Запорізької області Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя

провизнання незаконними та скасування розпоряджень № 218 від 27.07.2015 р., № 317 від 30.09.2015 р. та скасування запису в державному реєстрі речових прав

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Запорізької області від 21.11.2016 р. у справі № 908/1947/16 відмовлено у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрос - М», с. Михайлівка Вільнянського району Запорізької області до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області, м. Вільнянськ Запорізької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - 1: Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя про визнання незаконними та скасування розпоряджень № 218 від 27.07.2015 р., № 317 від 30.09.2015 р. Вирішено витрати зі сплати судового збору в сумі 4 134,00 грн. покласти на Товариство з обмеженою відповідальностю „Агрос-М”, с. Михайлівка Вільнянського району Запорізької області.

Також, додатковим рішенням господарського суду Запорізької області від 22.11.2016 р. у цій справі припинено провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрос - М» до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області, Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОФІРМА «СЛАВУТИЧ» в частині вимог про скасування запису № 13481763 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права оренди землі площею 95,10000 га з кадастровим номером 23215840000:02:001:0001; припинено провадження у цій справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрос - М» до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОФІРМА «СЛАВУТИЧ» в частині вимог про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області № 218 від 27.07.2015р., № 317 від 30.09.2015р., на виконання яких укладено договір оренди землі від 02.10.2015 р. (зареєстрований 08.10.2015 року за № 03) (зареєстрований 08.10.2015 року за № 03) (з урахуванням заяви позивача про зміну предмету позову від 01.09.2016 р. та заяви про відмови від позову від 14.09.2016 р.).

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказане рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким задовольнити у повному обсязі позовні вимоги ТОВ «Агрос - М» про визнання незаконними та скасування розпоряджень Голови Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області від 27.07.2015р. № 218, від 30.09.2015р. № 317.

У своїй апеляційній скарзі ТОВ «Агрос - М» зазначає, що спірні розпорядження не відповідають нормам чинного законодавства, зокрема: Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», Закону України «Про державний земельний кадастр», Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500; зазначеними розпорядженнями порушено права та інтереси ТОВ «Агрос - М», с. Михайлівка Вільнянський район Запорізької області та надано незаконні переваги ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1».

Серед іншого, апелянт вказує на перевищення Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області при виданні розпоряджень своїх повноважень у сфері земельних відносин, внаслідок чого відбулося надання при прийнятті вказаних розпоряджень переваг другому відповідачу шляхом передачі останньому в оренду земельних ділянок з земель невитребуваних (нерозподілених) часток (паїв). Все вищезазначене, на думку апелянта, порушує його права та законні інтереси.

ТОВ «Агрос - М» також вказує, що органам виконавчої влади надано право тимчасово розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарських підприємств, що підлягали паюванню, в межах ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», однак це не означає, що означені землі прирівняні до земель державної або комунальної власності і з огляду на це, надання дозволу на виготовлення проектів відведення щодо цих земель є перевищенням повноважень районної державної адміністрації. При цьому, розпорядження про затвердження незаконної технічної документації та передачі землі в оренду є незаконними у повному обсязі, оскільки в силу нормативних вимог передача в оренду має відбуватися на підставі технічної документації, склад, зміст та правила оформлення якої відповідає вимогам законодавства.

Крім того, ТОВ «Агрос - М» наголошує на неправильному застосуванні судом першої інстанції приписів ст. 35 ГПК України щодо звільнення від доказування і недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими. Зокрема, передача земельних ділянок з земель невитребуваних (нерозподілених) часток (паїв) в оренду другому відповідачу оскаржуваним розпорядженням відбулася поза межами судового рішення, не в спосіб, визначений постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2015 року у справі № 808/2341/15.

Як наслідок апелянт вказує, що неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права призвело до прийняття неправильного по суті рішення у цій справі.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 20.01.2017р. апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 12.04.2017р. розгляд апеляційної скарги відкладався.

В призначене судове засідання з'явились представники позивача та відповідачів, третя особа правом на участь у судовому засіданні не скористалась, до суду не прибула.

Усі учасники спору були належним чином повідомлені про день, час та місце судового засідання відповідно до вимог статті 98 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи те, що явка сторін судом не визнавалася обов'язковою, колегія суддів, з урахуванням думки представників сторін, які з'явились в судове засідання, дійшла висновку про можливість розгляду справи без участі зазначеного представника.

В судовому засіданні апелянт підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, проти чого заперечували представники відповідачів, які вважають, що зазначена апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції є законним, обґрунтованим, та таким, що підлягає залишенню без змін.

У письмових відзивах, наданих до суду, відповідачами, зокрема, було зазначено, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2016 року у справі № 808/2341/15 та ухвалою Запорізького окружного суду від 22.06.2015 року за адміністративним позовом ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» до Вільнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії постановлено визнати відмову Вільнянської райдержадміністрації від 04.08.2014 року № 01-17/0775 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) за контуром поля № 490 площею 95,1 га, за контуром поля № 327 площею 28 га, за контуром поля № 107 площею 36,3 га, загальною площею 159,4 га, розташованих на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району, протиправною та скасувати її, зобов'язано Вільнянську райдержадміністрацію вчинити дії, направлені на повторний розгляд заяви (клопотання) ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» від 07.07.2014 року № 43. Зазначеною постановою встановлені обставини, які не доказуються при розгляді даної справи, а саме: земельна ділянка площею 95,1 га, оренда якої є предметом оскаржуваного договору, за контуром поля № 490, розташована на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району, відноситься до земель не витребуваних (нерозподілених) часток (паїв). ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» є добросовісним (потенційним) землекористувачем, сплачує фіксований сільськогосподарський податок та має переважне право на отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та подальшого отримання в оренду земельних ділянок за контуром поля № 490, площею 95,1 га, за контуром поля № 327 площею 28 га, за контуром поля № 107 площею 36,3 га.

Крім того, відповідач-2 у своєму відзиві зазначає, що договір оренди землі від 02.10.2015 року, укладений між відповідачами у справі, є правомірним, виконується сторонами, у відносинах, які склалися між сторонами, перший відповідач як власник землі, вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому права оренди земельної ділянки в порядку, встановленому законом. Прийняті першим відповідачем розпорядження про передачу в оренду земельної ділянки є ненормативними актами, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання, а отже позовні вимоги апелянта не можуть бути задоволені.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, у своїх поясненнях від 06.03.2017р. на апеляційну скаргу зазначає, що за результатами комплексної перевірки Вільнянської районної державної адміністрації, проведеної Запорізькою обласною державною адміністрацією в липні-серпні 2016 року, порушення законодавства з боку райдержадміністрації при виданні розпоряджень від 27.07.2015 року № 218 та від 30.09.2015 року № 317 знайшли підтвердження, зокрема порушення полягало в допущенні виконання рішення суду в неналежний спосіб. Так, в порушення норм діючого законодавства з питань діловодства в органах державної влади, неодноразові звернення позивача протягом 2014-2015 років з клопотанням про передачу в оренду ділянок нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) були залишені першим відповідачем без розгляду та без відповіді, а відмова в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ТОВ «Агрос-М» - жодним чином не обґрунтована.

Перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та докази по справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, а також доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 101 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.

Листами від 24.02.2014р., від 11.04.2014р. № 3, від 04.11.2014р. № 4 та від 16.02.2015р. № 2-2015 позивач звертався до першого відповідача з клопотаннями про передачу в оренду земельних ділянок, в тому числі за контуром поля № 490 площею 95,1 га, за контуром № 327 площею 28 га, за контуром поля № 107 площею 36,3 га.

Листом від 25.03.2014 р. № 01-17/0357 перший відповідач відмовив у наданні ділянок в оренду з причини неврегульованості питання реєстрації договорів оренди таких земель.

У зв'язку з цим позивачем від 11.04.2014 р. за № 4 направлено до Вільнянської районної державної адміністрації повторну заяву про передачу вказаного майна в оренду.

Як вбачається з позовної заяви, подальші звернення були залишені без розгляду до березня 2015 року, коли на вимогу Запорізької обласної державної адміністрації (протокол наради від 13.01.2015 року, лист від 04.03.2015 року № 09501/08-32) перший відповідач був змушений повернутися до розгляду питання передачі в оренду ділянок невитребуваних земельних часток (паїв). Однак, на думку позивача, з порушенням вимог законодавства, першим відповідачем було проведено засідання комісії Вільнянської райдержадміністрації по розгляду земельних питань (протокол від 10.03.2015 року), на якому було вирішено відмовити позивачу, але надати дозволи на виготовлення проектів землеустрою на заявлені позивачем землі іншим суб'єктам, в тому числі і ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1».

Розпорядженням голови Вільнянської районної державної адміністрації № 218 від 27.07.2015 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» (пунктами 1, 2, 3) було вирішено надати дозволи ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж змелених ділянок в натурі (на місцевості) із земель сільськогосподарського призначення невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) за контуром поля № 490 площею 95,1 га, контуром поля № 327 площею 28 га, контуром поля № 107 площею 36,3 га, розташованих на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та подальшої передачі в оренду.

На підставі вказаного розпорядження 30.09.2015 року головою Вільнянської районної державної адміністрації було прийнято розпорядження № 317 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачі земельної ділянки в оренду ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1», пунктами 1, 2, 3 якого вирішено:

1) затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Запорізька область, Вільнянський район, територія Михайлівської сільської ради, за межами населених пунктів площею 95,1000 га (кадастровий номер 2321584000:02:001:0001) із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) для послідуючої передачі в оренду, до моменту витребування власниками земельних часток (паїв);

2) надати ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» в оренду земельну ділянку площею 95,1000 га (сіножаті), розташованих на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (кадастровий номер 2321584000:02:001:0001), строком на 10 років, з орендною платою у розмірі 10 (десять) відсотків від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, до моменту її витребування;

3) ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» звернутися в місячний термін з дня видання цього розпорядження до Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області для укладення договору оренди землі.

В подальшому на підставі розпорядження голови Вільнянської районної державної адміністрації № 317 від 30.09.2015 року між Вільнянською районною державною адміністрацією (Орендодавець, перший відповідач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «ОСОБА_1» (Орендар, другий відповідач у справі) був укладений договір оренди землі від 02.10.2015 року, за умовами якого (п. 1 договору) в строкове платне користування Орендаря передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) загальною площею 95,1000 га (сіножаті) (кадастровий номер 2321584000:02:001:0001) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області.

Позивач в позові зазначає, що під час винесення оспорюваних розпоряджень та укладення договору оренди землі на їх виконання свідомо порушено його права та законні інтереси.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що Вільнянська районна державна адміністрація як розпорядник земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв), що розташовані за межами населеного пункту (спірні земельні частки (паї), наділена повноваженнями погоджувати такий вид документації із землеустрою як технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та відповідно видавати дозволи на виготовлення такої документації відносно невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) у разі передачі їх в оренду.

Крім того, оскаржуване в даній справі розпорядження № 218 від 27.07.2015 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» для подальшої передачі в оренду є індивідуальним актом застосування норм права (правозастосовчим актом індивідуальної дії), який за юридичними наслідками відноситься до правоконстатуючих актів (констатує факт надання згоди), є виконаним в силу самого факту його прийняття (а саме є виконаним з боку відповідачів у справі, внаслідок чого між ними в подальшому був укладений договір оренди землі від 02.10.2015 року) є таким, що вичерпав свою дію одночасно з його прийняттям, та не може бути скасований чи змінений.

Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Підставами для оскарження до суду першої інстанції виданих Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області розпоряджень № 218 від 27.07.2015 р. та № 317 від 30.09.2015 р., на думку позивача, було зокрема:

- перевищення Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області при виданні розпоряджень своїх повноважень у сфері земельних відносин;

- надання при прийнятті розпоряджень переваг другому відповідачу шляхом передачі останньому в оренду земельних ділянок з земель не витребуваних (не розподілених) часток (паїв);

- передача земельних ділянок з земель невитребуваних (нерозподілених) часток (паїв) в оренду другому відповідачу оскаржуваним розпорядженням поза межами судового рішення, не в спосіб, визначений постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2015 року у справі № 808/2341/15;

- порушення прав і законних інтересів позивача.

Нормами Закону України «Про місцеві державні адміністрації» № 586-ХІV від 09.04.1999 року визначено організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій, ч. 1 п. 7 ст. 13 якого встановлено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить, зокрема, вирішення питань, в тому числі, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Пунктом 11 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України "Про землеустрій", щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з п. «в» ч. 1 ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель.

Нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження (ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»).

Відповідно до п. 12 постанови Кабінету Міністрів України «Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)» № 122 від 04.02.2004 р. нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

З вказаних норм вбачається, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки - частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій, та надання таких ділянок у користування на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, що повноважним розпорядником земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв), що розташовані за межами населеного пункту, є районна державна адміністрація.

При цьому нормою ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (п. 11) передбачені повноваження місцевої державної адміністрації погоджувати документацію із землеустрою.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про землеустрій» № 858-IV від 22.05.2003 року документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Статтею 25 Закону України «Про землеустрій» передбачено види документації з землеустрою, зокрема у пунктах «ґ» та «і» зазначено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Питання розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) врегульовано ст. 55 Закону України «Про землеустрій», якою визначено, що розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Частиною 1 ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що надання у користування земельної ділянки в інших випадках (тобто за відсутності реєстрації права власності на неї у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Як вбачається з матеріалів справи, обставини щодо наявності у Вільнянської районної державної адміністрації повноважень на прийняття розпорядження про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою також досліджувалися Запорізьким окружним адміністративним судом при розгляді адміністративної справи № 808/2341/15 за позовом ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» до Вільнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2015 року у справі № 808/2341/15 встановлено, що районні державні адміністрації мають повноваження на прийняття відповідного рішення (розпорядження) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для їх подальшої передачі в оренду. При цьому зазначено, що згідно з нормами чинного законодавства Вільнянська райдержадміністрація мала всі повноваження для надання ТОВ «Агрофірма «ОСОБА_1» дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) за контуром поля № 490 площею 95,1 га (багаторічні насадження), за контуром поля № 327 площею 28 га (сіножаті), за контуром поля № 107 площею 36,3 га (сіножаті), загальною площею 159,4 га, розташованих на території Михайлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та подальшої передачі в оренду.

Крім того, про можливість складання технічної документації з встановлення (відновлення) меж в натурі на місцевості щодо нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок зазначено в листі Запорізької обласної державної адміністрації (третя особа у справі) № 03576/08-32 від 15.06.2015 року (том 2, а.с. 109-110). Зокрема у вказаному листі зазначено, що оскільки окремої процедури надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок законодавчо не встановлено, таке надання має здійснюватися на підставі заяви (клопотання) суб'єкта, який звернувся за виділенням ділянки; за потреби, коли межі конкретної ділянки, за відведенням якої звернувся суб'єкт господарювання, не визначені в натурі в процесі складання проекту розпаювання земель колишніх КСП, їх уточнення може здійснюватися на підставі технічної документації з встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості).

Враховуючи викладене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, що Вільнянська районна державна адміністрація як розпорядник земель невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв), що розташовані за межами населеного пункту (спірні земельні частки (паї), наділена повноваженнями погоджувати такий вид документації із землеустрою як технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та відповідно видавати дозволи на виготовлення такої документації відносно невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) у разі передачі їх в оренду.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції щодо висновку про наявність у першого відповідача повноважень щодо ухвалення розпорядження № 218 від 27.07.2015 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), а також розпорядження про затвердження технічної документації та передачі земельної ділянки в оренду.

Крім того, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду також вважає за необхідне зазначити, що вказані розпорядження Вільнянської районної державної адміністрації за своєю природою є ненормативними актами, що застосовуються одноразово і з прийняттям яких виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав.

Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.

Зазначеної правової позиції дотримується й Верховний Суд України. Відповідний висновок викладений у постанові від 11 листопада 2014 року у справі № 21-405а14, відповідно до якого прийняте міською радою (як суб'єктом владних повноважень) рішення про передачу кооперативу у власність та оренду земельної ділянки є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання. Скасування такого акта не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку або укладання договору оренди юридичною чи фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства. Розгляд цього позову (про визнання протиправним та скасування рішення про передачу міською радою земельних ділянок) не впливає на законність правовстановлюючих документів щодо права власності чи користування земельною ділянкою до розгляду спору про їх оскарження (не породжує юридичних наслідків).

Тобто самостійний позов про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок дійсно не виконує функції захисту прав особи, оскільки не впливає на права та обов'язки сторін таких правовідносин (у зв'язку з тим, що дія цих ненормативних актів вичерпується фактом їх виконання).

Разом з тим, можливість оскарження таких актів у комплексному поєднанні із вимогами про визнання недійсними правовстановлюючих документів, виданих на підставі цих оскаржуваних актів не виключена (постанова ВСУ від 30.09.2015р. № 3-553гс15).

В розглядуваному випадку позивачем заявлені вимоги про визнання недійсними самих лише розпоряджень Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області без поєднання з іншими вимогами про визнання недійсними правовстановлюючих документів, виданих на підставі цих оскаржуваних актів.

Отже, подібний самостійний позов дійсно не виконує функції захисту прав особи, оскільки не впливає на права та обов'язки сторін таких правовідносин (у зв'язку з тим, що дія цих ненормативних актів вичерпується фактом їх виконання) (постанова ВСУ від 30.09.2015р. № 3-553гс15).

У постанові Верховного суду України від 06.07.2016р. у справі № 3-514гс16 також визначено, що у зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень ненормативного акта виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, у сфері земельних правовідносин відповідний ненормативний акт слугує підставою виникнення, зміни або припинення конкретних прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб приватного права.

Позов, предметом якого є визнання недійсним розпорядження органу місцевого самоврядування, яким вирішено питання про передачу в оренду земельних ділянок, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволено, оскільки таке розпорядження органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію внаслідок виконання, а відтак його скасування не породжує наслідків для орендарів земельних ділянок, оскільки у таких осіб виникло право володіння земельною ділянкою, і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Згідно ст. 11128 Господарського процесуального кодексу України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

За таких умов, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрос - М», с. Михайлівка Вільнянського району Запорізької області на рішення господарського суду Запорізької області від 21.11.2016р. не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції залишається без змін.

Результати апеляційного провадження у справі оголошені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційних скарг покладаються на позивача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 91, 93, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрос-М», с. Михайлівка Вільнянського району Запорізької області на рішення господарського суду Запорізької області від 21.11.2016 р. по справі № 908/1947/16 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Запорізької області від 21.11.2016р. по справі № 908/1947/16 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дати набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий С.А. Малашкевич

Судді: О.Л. Агапов

ОСОБА_3