Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
"22" травня 2017 р. Справа № 906/1094/16.
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді: Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання : Вікарчука В.О.
за позовом: ПАТ "Укртелеком" (м. Київ) в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" (м. Житомир)
до: ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради (м. Житомир)
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1) Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі (м. Житомир)
2) Міністерства фінансів України (м. Київ)
3) Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира (м. Житомир)
4) Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира (м. Житомир)
про стягнення 1551590,12 грн
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 дов. № 1413 від 12.12.2016.; ОСОБА_3 - дов. №2056 від 28.12.2015, дійсна до 31.12.2016;
від відповідача: ОСОБА_4 - дов. №4412 від 26.12.2016; ОСОБА_5 - дов. №572 від 27.03.2017;
від третьої особи 1: ОСОБА_6 - дов. №07-08/3155 від 07.11.2016;
від третьої особи 2: не прибув
від третьої особи 3: ОСОБА_7 - дов. №342/13 від 23.01.2017 (в с/з 15.05.2017);
від третьої особи 4: ОСОБА_8 - дов. №1068/01 від 15.02.2017 (в с/з 15.05.2017)
ПАТ "Укртелеком" (м. Київ) в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" просить стягнути з ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради 1573741,22 грн компенсації за надані телекомунікаційні послуги споживачам, які мають встановлені законодавством України пільги з їх оплати у поточному 2016 році.
Ухвалою від 09.11.2017 господарський суд порушив провадження у справі, призначив справу до розгляду на 28.11.2017.
Ухвалою від 03.01.2017 господарський суд залучив до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору Міністерство фінансів України, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира.
Ухвалою від 24.01.2017 господарський суд замінив залучену на підставі ухвали суду від 13.12.2016 третю особу у справі - ОСОБА_9 управління Державної казначейської служби України у Житомирській області на Управління Державної казначейської служби України у м. Житомирі.
В межах строків визначених ст. 69 ГПК та на підставі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 розгляд справи відкладався з 28.11.2017 по 22.05.2017.
В процесі вирішення спору суд встановив, що відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, а саме підпункту "б" пункту 4 частини 1 ст. 89 та ч. 5 ст. 102 (в редакції чинній до 31.12.2016), видатки на відшкодування вартості послуг зв'язку наданих пільговим категоріям громадян, які є предметом спору в даній справі належать до видатків місцевих бюджетів фінансування яких проводяться за рахунок субвенцій з Державного бюджету України на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
За підпунктом 5 пункту 4 цього Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду здійснює Казначейство України відповідно до покладених на нього завдань.
Згідно з пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Враховуючи, що відшкодування вартості послуг зв'язку наданих пільговим категоріям громадян ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради залежить від забезпечення коштами з державного бюджету за відповідними кошторисними призначеннями, компенсація яких станом на заявлений позивачем період (січень - вересень 2016 року) була передбачена чинним бюджетним законодавством за рахунок субвенцій місцевим бюджетам з Державного бюджету України, а відповідне рішення суду виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, суд, виходячи з повноважень, наданих ч. 1 ст. 24 ГПК України, дійшов висновку про необхідність залучення за своєю ініціативою до участі у справі в якості співвідповідача за позовом ОСОБА_9 управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. 1-го Травня, будинок 24, код ЄДРПОУ 37976485), керуючись ст. ст. 24, 86 ГПК України, -
Залучити до участі у справі в якості іншого відповідача ОСОБА_9 управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. 1-го Травня, будинок 24, код ЄДРПОУ 37976485).
Ухвала про залучення іншого відповідача вступила в законну силу 22.05.17р. та окремо від рішення суду апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_10
Друк:
1 - в справу
2,3 - сторонам
4,5,6,7 - третім особам