Постанова від 16.05.2017 по справі 204/2140/17

Справа № 204/2140/17

Провадження № 2-а/204/125/17 р.

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2017 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої судді Самсонової В.В.

за участю секретаря Зайченко О.В.

за участю позивачки ОСОБА_1

за участю представника відповідача Гайдукової М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпро справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2017 року позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом, в якому просила поновити їй строк для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської (Красногвардійської) районної у місті Дніпрі ради, яка полягає в непризначені ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 31 серпня 2016 року; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської (Красногвардійської) районної у місті Дніпрі ради призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 31 серпня 2016 року. В обґрунтування своїх вимог вказала на те, що у зв'язку з неспроможністю держави забезпечити громадський порядок, захистити права, свободи та інтереси своїх громадян на території окремих районів Луганської та Донецької областей, з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства, вона, разом із своєю малолітньою дитиною, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, була змушена залишити своє постійне місце проживання у м. Брянка Луганської області та влітку 2015 року переміститися до м. Дніпро. З 25 серпня 2015 року вона та її малолітня донька Управлінням праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (нині Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради) були поставлені на облік внутрішньо переміщених осіб. Інформація щодо цієї обставини була внесена до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Вказані обставини підтверджуються довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб № 1203003011 від 25 серпня 2015 року, виданою відповідачем. Того ж дня, тобто 25 серпня 2015 року, вона подала до відповідача заяву щодо призначення її сім'ї державної допомоги у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Державна допомога була призначена її родині на період з 25 серпня 2015 року по 24 лютого 2016 року у розмірі 1326 грн., тому як після закінчення декретної відпустки вона працювала протягом 6 місяців. 26 лютого 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою щодо призначення/подовження її сім'ї державної допомоги у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, і рішенням відповідача від 11 квітня 2016 року її родині була призначена вказана допомога в розмірі 1105 грн. з 26 лютого 2016 року по 16 квітня 2016 року, тобто на дитину в розмірі 884 грн та на неї в розмірі 221 грн (вона вже не працювала, перебувала на обліку в Центрі зайнятості). З 17 квітня 2016 року по серпень 2016 року її родині була призначена допомога лише на дитину в розмірі 884 грн, а їй виплата допомоги була припинена на підставі п. 7 Постанови КМУ № 505 від 01.10.2014 року, якою був затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг. 31 серпня 2016 року, у зв'язку із тим, що її дитина часто хворіє, їй була видана довідка № 48 про потребу дитини у домашньому догляді. Відповідно до цієї довідки, ОСОБА_3 з 01 вересня 2016 року потребує домашнього догляду. Довідка була дійсна до 01 березня 2017 року. Вказана обставина підтверджує тимчасову втрату позивачкою своєї працездатності. Тобто, з 31 серпня 2016 року вона знову тимчасово втратила працездатність, у зв'язку з необхідністю догляду за своєю малолітньою дитиною, а підстави, з яких їй була припинена виплата допомоги, відпала. Того ж дня, вона звернулась до відповідача із заявою щодо відновлення їй виплати адресної допомоги, тому як в неї змінилися обставини, які впливають на підстави виплати. Але, листом відповідача від 28 вересня 2016 року за вих. № 3032, їй було повідомлено, що у зв'язку з тим, що виплата адресної допомоги їй була припинена відповідно до п.7 зазначеного вище Порядку, то вона більше не має права на отримання адресної допомоги. Копію вказаного листа вона отримала лише 14 жовтня 2016 року. 02 березня 2017 року, у зв'язку із тим, що її дитина часто хворіє, їй була видана довідка № 14 про потребу дитини у домашньому догляді. Бездіяльність відповідача, яка полягає в непризначені позивачці, після зміни обставин, тобто продовженні відпустки по догляджу за дитиною, державної щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату, житлово-комунальних послуг, позивачка вважає протиправною, у зв'язку з чим була вимушена звернутися до суду.

В судовому засіданні позивачка підтримала свої вимоги та просила задовольнити їх в повному обсязі. При цьому, посилалася на обставини, які викладені в позові.

Представник відповідача Гайдукова М.О. в судовому засіданні просила відмовити позивачці в задоволенні її позову в повному обсязі. При цьому, вказала, що позивачці, яка була взята на облік за адресою: АДРЕСА_1, управлінням соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради було призначено адресну допомогу та виплачено кошти, як переміщеній особі, на проживання на наступні шість місяців відповідно до рішення від 11.04.2016 року, було продовжено виплату щомісячної адресної допомоги на сім'ю з 17.02.2016 року по 16.04.2016 року розмірі - 1105,00 грн., а з 17.04.2016 року по 16.06.2016 року - 884,00 грн. тільки на дитину. Управління в своїй діяльності керується Конституцією України, актами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України та Положенням про управління. Відповідно до постанови п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних. Оскільки позивачка не повідомила у триденний строк про факт працевлаштування або перебування на обліку, як безробітної, за таких обставин виплату щомісячної адресної допомоги було закінчено 16.04.2016 року. Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги. До таких обставин належать (п.7 даної постанови): якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання). Але позивачка надала довідку про догляд за дитиною, що потребує догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, до досягнення ними шестирічного віку датою видачі 31.08.2016 року, так позивач пропустила термін подачі довідки для продовження виплати грошової допомоги, який був наданий до 19.04.2016 року.

Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають задоволенню по наступним підставам.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно зі ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебувала на обліку, як внутрішньо переміщена особа, в Управлінні праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, правонаступником якого є Управління соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради, та з 25.08.2015 року по 26.02.2016 року отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Допомога) на себе та на дитину, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у повному розмірі, 442 грн. та 884 грн. відповідно.

З 26.02.2016 року по 16.04.2016 року виплату Допомоги позивачці було зменшено на 50% на підставі п.7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, оскільки вона перебувала на обліку в Центрі зайнятості.

З 17.04.2016 року виплата Допомоги на позивачку була припинена на підставі того ж п. 7 Порядку, затвердженого постановою КМУ №505. З 17.04.2016 року по серпень 2016 року позивачка отримувала відповідну Допомогу лише на дитину у розмірі 884 грн.

На даний час позивачка також є внутрішньо переміщеною особою та знаходиться на обліку в Управлінні соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпрі ради, що не заперечується відповідачем.

31 серпня 2016 року ОСОБА_1 була видана Комунальним закладом «Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 7» Дніпропетровської обласної ради довідка № 48 про потребу її дитини, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у домашньому догляді. Згідно цієї довідки, ОСОБА_3 з 01 вересня 2016 року потребує домашнього догляду, а також зазначено, що довідка дійсна до 01 березня 2017 року (а.с.9).

В подальшому, 02 березня 2017 року, Комунальним закладом «Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 7» Дніпропетровської обласної ради була видана ОСОБА_1 довідка № 14 про потребу її дитини, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у домашньому догляді. Згідно цієї довідки, ОСОБА_3 з 02 березня 2017 року потребує домашнього догляду, а також зазначено, що довідка дійсна до 02 жовтня 2017 року (а.с.10).

Таким чином, з 31 серпня 2016 року позивачка знову тимчасово втратила працездатність, у зв'язку з необхідністю догляду за своєю малолітньою дитиною, а підстави, з яких їй була припинена виплата допомоги, відпала.

У зв'язку з вищевказаними обставинами, вона 31 серпня 2016 року звернулася до відповідача із заявою про відновлення їй виплати адресної допомоги, оскільки в неї змінилися обставини, які впливають на підстави виплати.

Проте, листом відповідача від 28 вересня 2016 року за вих.№ 3032, їй було повідомлено, що у зв'язку з тим, що виплата адресної допомоги їй була припинена відповідно до п.7 зазначеного вище Порядку, затвердженого постановою КМУ № 505, то вона більше не має права на отримання адресної допомоги (а.с.8).

Враховуючи, що позивачка отримала відмову відповідача лише 14 жовтня 2016 року, що не заперечувалося відповідачем, а до суду звернулася 10 квітня 2017 року, суд вважає можливим поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Суд встановив, що правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Порядком, затвердженим постановою КМУ від 01.10 2014 року за № 505.

Відповідно до п. 7 Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Термін «на наступний період» у Порядку, має значення як терміном на шість місяців. Цей період визначений у п. 2 Порядку згідно з яким грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

В пункті 3 Порядку зазначається, що для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Тобто, виплата допомоги припиняється тільки на наступний строк - 6 місяців.

До того ж, позивачка з 31 серпня 2016 року доглядає за дитиною, у зв'язку з її станом здоров'я, на підставі довідок, виданих Комунальним закладом «Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 7» Дніпропетровської обласної ради, у зв'язку з чим вона має право на отримання Допомоги відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505.

Отже, бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської (Красногвардійської) районної у місті Дніпрі ради, яка полягає в непризначені ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 31 серпня 2016 року є протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської (Красногвардійської) районної у місті Дніпрі ради, яка полягає в непризначені ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 31 серпня 2016 року; та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської (Красногвардійської) районної у місті Дніпрі ради призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 31 серпня 2016 року

Оскільки обидві сторони звільнені від сплати судового збору, суд вважає необхідним компенсувати судові витрати за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Інструкцією щодо оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.09.2006 № 345, ст. ст. 2, 8, 11, 17, 18, 70-71, 94, 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у м. Дніпрі ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської (Красногвардійської) районної у місті Дніпрі ради, яка полягає в непризначені ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 31 серпня 2016 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Чечелівської (Красногвардійської) районної у місті Дніпрі ради призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 31 серпня 2016 року.

Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.В. Самсонова