Справа № 203/1425/17
2-а/0203/111/2017
18.05.2017 Кіровський районний суд м.Дніпропетровська у складі:
Головуючого-судді - Казака С.Ю.
при секретарі - Булеці А.В.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Крупій В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі про визнання дій незаконними, стягнення сум недоплаченої пенсії,-
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії в липні-серпні 1986 року, визнаний непрацездатним з безстроковим статусом інваліда ІІ групи від захворювання, пов'язаного з виконанням військових обов'язків та завдання Уряду. На момент призначення пенсії з травня 2014 року розрахунок останньої проводився на підставі помилково виданої довідки №50 від 10.04.2014 року. Зазначені в ній відомості не відповідали дійсності та він був змушений звернутись до суду з питання виправленнях даних про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2016 року його позов було задоволено та на виконання останньої Дніпропетровської обласною державною адміністрацією 17.10.2016 року йому було видано довідку №117 про розмір його заробітної плати за відпрацьовані в епіцентрі ядерного вибуху безпосередньо на території Чорнобильської АЕС два дні липня та тринадцять днів серпня 1986 року в сумі відповідно 177,09 крб. та 1385,29 крб., яка є гарантованою підставою обчислення із цієї заробітної плати пенсії по інвалідності. Постановою Кіровського районного суду м.Дніпропетровська від 16.02.2017 року відповідача було зобов'язано здійснити обчислення йому пенсії з 01.11.2016 року, виходячи із заробітної плати 1385,29 крб., одержаної ним за відпрацьовані на Чорнобильській АЕС в серпні 1986 року, як це відображено в довідці №117 від 17.10.2016 року, виданої Дніпропетровською обласною державною адміністрацією. 18.04.2017 року відповідачем йому було надано відповідь та розпорядження №136364 від 13.04.2017 рок, яким повідомлено про розмір його основної пенсії в сумі 11237 грн. 05 коп. Крім того, він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку основної пенсії відповідно до довідки №117 від 17.10.2016 року з травня 2014 року по жовтень 2016 року та виплату суми різниці недоплаченої пенсії за 30 місяців, на що отримав відмову в проведенні перерахунку. Вважаючи, що такі дії вчинені відповідачем з порушенням діючого законодавства, позивач просив суд визнати незаконним дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі щодо відмови в проведенні перерахунку основної пенсії відповідно до довідки №117 від 17.10.2016 року за період з травня 2014 року по жовтень 2016 року та виплати суми недоплаченої пенсії за 30 місяців, а також стягнути з відповідача недоплачену пенсію за цей період в сумі 187184 грн. 30 коп.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та просили задовольнити останній з викладених в позові підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обчислення пенсії позивачу у відповідності до вимог діючого законодавства.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, викладені представником відповідача доводи в обґрунтування заперечень проти позову, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що позивач був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії в липні-серпні 1986 року, має статус інваліда ІІ групи від захворювання, пов'язаного з виконанням військових обов'язків, перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Дніпрі та отримує пенсію по інвалідності.
07.11.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки №117 від 17.10.2016 року, виданої Дніпропетровською обласною державною адміністрацією на виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2016 року.
Не погоджуючись з порядком обчисленням йому пенсії відповідачем без врахуванням розміру заробітної плати, визначеної у довідці №117 від 17.10.2016 року, позивач звернувся з позовом до Кіровського районного суду м.Дніпропетровська.
Постановою Кіровського районного суду м.Дніпропетровська від 16.02.2017 року у справі №203/236/17, провадження №2а/0203/43/2017, позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії було задовольнити частково. Зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2016 року виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження в серпні 1986 року в розмірі 1385,29 крб., визначеної у довідці №117, виданої Дніпропетровською обласною державної адміністрацією 17.10.2016 року. В решті позовних вимог відмовлено.
На виконання постанови Кіровського районного суду м.Дніпропетровська від 16.02.2017 року, що набрала законної сили, відповідачем було проведено обчислення пенсії позивачу з 01.11.2016 року виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження в серпні 1986 року в розмірі 1385,29 крб., визначеної у довідці №117, виданої Дніпропетровською обласною державної адміністрацією 17.10.2016 року.
Крім того, в квітні 2017 року позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі із заявою про проведення йому перерахунку основної пенсії відповідно до довідки №117 від 17.10.2016 року з травня 2014 року по жовтень 2016 року та виплату суми різниці недоплаченої пенсії за 30 місяців, на що отримав відмову в проведенні такого перерахунку.
Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до ст.54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Зокрема постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок).
Відповідно до п.1 вказаного Порядку останній визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст.54,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Підпунктом 4 п.3 Порядку передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Згідно ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки:
-у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
-у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (ч.5 ст.45 Закону).
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
З аналізу зазначених вище положень закону вбачається, що перерахунок пенсії проводиться органами Пенсійного фонду у разі виникнення в особи права на підвищення пенсії за відповідним зверненням цієї особи та наданими нею документами, що дають таке право, в строки, визначені ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За наслідками дослідження наданих сторонами доказів встановлено, що право на перерахунок пенсії відповідач набув з 01.11.2016 року, звернувшись до відповідача 07.11.2016 року з заявою про проведення перерахунку пенсії та надавши довідку №117 від 17.10.2016 року, що надавала право на проведення такого перерахунку.
Саме з вказаного часу постановою Кіровського районного суду м.Дніпропетровська від 16.02.2017 року у справі №203/236 відповідача було зобов'язано провести розрахунок пенсії позивачу.
Посилання позивача на ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як правову підставу для перерахунку пенсії за минулий час, суд вважає безпідставними, оскільки остання передбачає виплату саме нарахованих і не отриманих особою сум пенсій та наявність вини органу пенсійного фонду в цьому.
Оскільки в період з травня 2014 року по жовтень 2016 року пенсія позивачу нараховувалась та виплачувалась, а підстава для її перерахунку виникла після подачі позивачем 07.11.2016 року відповідної заяви та довідки №117 від 17.10.2016 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, а також, що до повноважень органів пенсійного фонду не відноситься здійснення розрахунку заробітної плати, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії відповідачем було правомірно проведено з 01.11.2016 року та правові підстави для перерахунку пенсії та виплати недоплачених сум пенсії позивачу за період з травня 2014 року по жовтень 2016 року виходячи із розміру заробітної плати, вказаної у довідці №117 від 17.10.2016 року, відсутні.
В зв'язку з цим, в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі за необґрунтованістю та безпідставністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,160-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі про визнання дій незаконними, стягнення сум недоплаченої пенсії - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, якщо останню не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С.Ю.Казак