Справа № 204/1699/17
Провадження № 3/204/1201/17
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
19 травня 2017 року суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська Токар Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: м.Дніпро, пров.Крамського, буд.33,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.187 КУпАП, -
05 березня 2017 року стосовно ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП.
На думку органа, що склав адміністративний протокол серії АА №807186 від 05 березня 2017 року, 03 березня 2017 року близько 04 год. 20 хв. ОСОБА_1, який знаходиться під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем мешкання.
Вивчивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши це все між собою та в сукупності, приходжу до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.187 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. В порушення вимог ст.256 КУпАП, особа про явку до суду не повідомлена, в протоколі не повністю зазначено суть адміністративного правопорушення, відсутні докази на підтвердження викладених обставин, працівниками поліції не забезпечена явка особи до суду.
Відповідно до постанови Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 06.01.2016 року, відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд, зокрема із забороною виходу з дому з 22 до 05 години, без зазначення певної адреси.
Відповідно до положень ст.9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані зокрема прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції; з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд про зміну місця роботи чи проживання.
Згідно матеріалів справи та письмових пояснень, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, але проживає з сім'єю за іншою адресою, про що повідомив працівників поліції. В матеріалах справи відсутній документ, який підтверджує, що ОСОБА_1 ознайомлений з правилами та обмеженнями встановленого відносно нього адміністративного нагляду, зобов'язаний знаходитись з 22 до 05 години доби, за адресою: м.Дніпро, пров.Крамського, 33, а не за іншою адресою.
За змістом ст.278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на доопрацювання.
Враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, відповідно до ст. ст. 256, 278 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 повертається для належного оформлення уповноваженій посадовій особі, котра складала даний протокол, оскільки саме вона порушила провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 КУпАП повернути на адресу Чечелівського ВП ДВП ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В.Токар