Ухвала від 12.05.2017 по справі 674/1703/16-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

12 травня 2017 року м. Київ К/800/15912/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Черпак Ю.К., розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про зобов'язання здійснити нарахування і виплату індексації пенсії,

встановив:

Постановою Дунаєвського районного суду Хмельницької області від 10 лютого 2017 року позов задоволено: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо нарахування та виплати індексації пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 за період з 09 червня 2016 року з наростаючим підсумком відповідно діючих коефіцієнтів інфляції та встановленого прожиткового мінімуму доходів громадян для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позову.

Судоми встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

22.09.2016 р. та 26.09.2016 р. ОСОБА_1 зверталась із заявами до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії та нарахування індексації пенсії відповідно до величини індексу споживчих цін.

Листом від 05.10.2017 р. №43/З-10 Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області позивачу повідомлено, що у зв'язку з проведенням з 01.05.2016 р. перерахунків пенсій відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" сума індексації -177,46 грн включена в склад пенсії як зафіксована сума і пенсія продовжує виплачуватися в розмірі 3138,21 грн, а тому нарахування та виплата індексації пенсії проводиться відповідно до вимог діючого законодавства.

Листом від 11.10.2016 р. №848/з-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що нарахування індексації проводиться відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а також зазначено, що згідно з постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2014 року у справі 674/1069/14-а позивачу проведено перерахунок пенсії, призначеної відповідно до закону України "Про державну службу", в результаті якого відбулося підвищення пенсії з 24.01.2014 р. та встановлено базовий місяць - січень 2014 року; умови для проведення індексації пенсії настали з травня 2014 року.

Відмовляючи у задоволенні позову суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до статей 3, 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078, індексація у базовому місяці не проводиться. Таким чином, підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2016 року у справі № 21-5368а15.

28 грудня 2014 року внесені зміни до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та доповнено статтю 5 частиною шостою, якою встановлено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного страхування на відповідний рік.

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" передбачено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Отже з 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги пункту 9 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" не визнані неконституційними.

Бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії.

У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судове рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції. Зазначає, що законодавством не встановлено обмежень щодо нездійснення індексації пенсії у зв'язку з відсутністю коштів у бюджеті.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції і не дають підстав вважати, що судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 213 КАС України касаційна скарга має містити обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права та як вони вплинули на правильність вирішення справи.

Відповідно до положень пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Виходячи зі змісту касаційної скарги, оскаржуваного судового рішення, в якому надана відповідна оцінка доказам, у тому числі доводам касатора, які він зазначав також у судах попередніх інстанцій, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній аргументи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не навів підстав, які б дозволили вважати, що суд неправильно застосував норми матеріального або процесуального права.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області про зобов'язання здійснити нарахування і виплату індексації пенсії.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.К. Черпак