Постанова від 11.05.2017 по справі 701/202/17-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 701/202/17-а Головуючий у 1-й інстанції: Калієвський І.Д.

Суддя-доповідач: Шурко О.І.

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 травня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Шурка О.І.,

суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,

при секретарі Дуденкові О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 15 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії по перерахунку та виплаті пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії по перерахунку та виплаті пенсії.

Постановою Маньківського районного суду Черкаської області від 15 березня 2017 року задоволено: визнано дії Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з приводу відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії у відповідності до постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та постанови КМУ від 06.04.2016 №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" - протиправними; зобов'язано Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 відсотків від загальної суми заробітної плати починаючи з 28.08.2016 р., що передує шестимісячному строку звернення до суду, та врахувати при проведенні такого перерахунку суми: збільшеного посадового окладу в розмірі 2850 грн., надбавки за ранг в розмірі 500 грн., надбавки за вислугу років в розмірі 1425 грн., а також премій, індексації до заробітної плати та всіх надбавок і матеріальних допомог, визначених у довідці про складові заробітної плати від 23.12.2016 №17130/13, та згідно даних решти довідок, що знаходяться у матеріалах пенсійної справи ОСОБА_2.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу про скасування незаконної, на її думку, постанови суду першої інстанції та просить постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. При цьому апелянт посилається на неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку як пенсіонер в Уманському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області. Пенсію позивачу призначено за нормами Закону України «Про державну службу», до виходу на пенсію позивач працювала головним спеціалістом відділу з виплати пенсій в управлінні Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області.

Позивач звернулася до відповідача із заявою від 17.11.2016 року про надання її довідки про складові заробітної плати (надбавки, премії, матеріальна допомога, індексація) за період з 01.03.2008 - 28.02.2010 роки (за час її роботи). Також даним листом позивач звернулась про надання її відповідних довідок про складові заробітної плати (оклад, ранг, вислуга) станом на 01.12.2015 року та станом на 01.05.2016 року.

Листом від 24.11.2016 року №15201/17 відповідач повідомив позивача, що її звернення містить недостатньо інформації для надання більш детальної відповіді та проінформовано про складові заробітної плати державних службовців. Також позивачу було надано довідку про складові заробітної плати за період з 01.03.2008 - 28.02.2010 року (за час її роботи).

10.12.2016 року позивач повторно звернулась про надання їй відповідних довідок, які вона має надати для здійснення перерахунку пенсії.

Листом від 26.12.2016 року № 17220/17 позивачу повідомлено, що на порушені питання її було надано відповідь попередньо листом від 24.11.2016 року №15201/17. Разом з тим, у наданні довідок позивачу відмовлено з посиланням на те, що станом на 01.12.2015 та на 01.05.2016 позивач не була працівником управління та твердженнями, що чинним законодавством не встановлено складових заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям та порядку визначення їх розміру.

13.01.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою, якою просила провести перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку із збільшенням посадових окладів згідно постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». У поданій заяві до відповідача позивач просила здійснити перерахунок її пенсії з 01.12.2015 року, враховуючи посадовий оклад в розмірі 1723 грн., ранг в розмірі 60 грн., вислугу років в розмірі 531,90 грн. Також, позивач просила здійснити перерахунок її пенсії з 01.05.2016 року, враховуючи посадовий оклад в розмірі 2850 грн., ранг в розмірі 500 грн., вислугу років в розмірі 1425 грн. Також, при проведенні перерахунку пенсії позивач просила врахувати виплати, зазначені у довідці №17130/13 від 23.12.2016 року, у якій визначено інші надбавки та виплати (індексацію, матеріальні допомоги, надбавку за високі досягнення у праці, премії), що передбачені структурою заробітної плати державного службовця. Вказані складові заробітної плати визначені нею згідно відкритої інформації про структуру заробітної плати працюючого державного службовця за її посадою головного спеціаліста відділу державного органу, які визначено постановами Кабінету Міністрів України.

Своїм листом від 23.01.2017 року за №1478/03 відповідач відмовив у здійсненні позивачу перерахунку пенсії. При цьому відмова відповідача мотивована тим, що відповідно до ст.37-1 Закону України від «Про державну службу», в редакції, чинній до її звернення, було передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати працюючого державного службовця за останньою посадою державної служби, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, визначення складових заробітної плати та видача довідок належить до виключної компетенції державного органу за останньою посадою державної служби перед виходом на пенсію.

Не погоджуючись з вказаними діями Управління, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що дії відповідача є неправомірними.

Колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції, аргументуючи свою позицію наступним.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).

Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії;

премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Разом з тим, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що згідно положень ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Як вбачається з матеріалів справи, право на перерахунок пенсії у позивача виникло у зв'язку із набранням чинності 01.12.2015 року постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005 № 22-1 (далі - Порядок), орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою згідно з додатком 2. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», в редакції чинній до 01.05.2016, було передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати працюючого державного службовця за останньою посадою державної служби, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка до внесення змін постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" встановлювала порядок визначення складових заробітної плати для перерахунку пенсії, було передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Як свідчать матеріали справи, позивач при зверненні до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не надав довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення заробітної плати з 01.12.2015 та з 01.05.2016 відповідно до рішень КМУ, натомість самостійно визначив такі суми у своїй заяві.

Відповіді Управління від 24.11.2016 № 15201/17 та від 26.12.2016 № 17220/17, надані за результатами розгляду заяв щодо видачі довідок про заробітну плату, позивачем до суду не оскаржувались.

Тобто, вимога позивача про зобов'язання Управління здійснити порахунок пенсії є передчасною, оскільки для такого перерахунку необхідна довідка про складові заробітної плати для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення заробітної плати.

Однак, суд першої інстанції дійшов висновку про зобов'язання Управління здійснити перерахунок пенсії державного службовця без надання відповідних документів, що підтверджують право на його проведення.

Крім того, колегія суддів вважає за потрібне звернути увагу на наступне.

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII, у зв'язку з чим Закон від 16.12.1993 року №3723-ХІІ втратив чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

При цьому, приписи Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містять такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, а також положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців з 01.05.2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців", оскільки нею були визначені розміри посадових окладів на виконання вимог Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надані докази, які є у справі, були оцінені колегією суддів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області - задовольнити.

Постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 15 березня 2017 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 16.05.2017.

Головуючий суддя Шурко О.І.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.