Справа: № 826/28123/15 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
Іменем України
11 травня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Бєлової Л.В.,
Парінова А.В.,
при секретарі: Вітковській К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України та просила:
- визнати незаконним та скасувати наказ відповідача від 02.12.2015 №839-к про звільнення її з посади заступника директора Департаменту міжнародного співробітництва Міністерства аграрної політики та продовольства України - начальника відділу двостороннього торговельно-економічного співробітництва;
- скасувати запис №32 у її трудовій книжці від 02.12.2015 «Звільнена за систематичне невиконання працівником без поважних причин обов'язків згідно з п. 3 ст. 40 КЗпП України»;
- зобов'язати відповідача видати наказ про поновлення її на посаді заступника директора Департаменту міжнародного співробітництва Міністерства аграрної політики та продовольства України - начальника відділу двостороннього торгівельно-економічного співробітництва з 02.12.2015;
- зобов'язати відповідача на підставі наказу про поновлення на роботі внести запис до трудової книжки про недійсність запису №32 та про поновлення її на роботі на посаді заступника директора Департаменту міжнародного співробітництва Міністерства аграрної політики та продовольства України - начальника відділу двостороннього торговельно-економічного співробітництва з 02.12.2015;
- стягнути на її користь середній заробіток за весь час вимушеного прогулу з 16.12.2015 до дня винесення постанови суду по даній справі;
- стягнути на її користь допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання, не пов'язаного з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, починаючи з першого дня за весь період до відновлення працездатності, а саме з 02.12.2015 до 16.12.2015.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 лютого 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачка подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, а висновки, викладені ним в оскаржуваній постанові, не відповідають обставинам справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 02 грудня 2015 року Міністерством аграрної політики та продовольства України прийнято наказ №839-к «Про звільнення ОСОБА_3» за систематичне невиконання своїх обов'язків та враховуючи притягнення її до дисциплінарної відповідальності відповідно до наказу Мінаргополітики України від 30.11.2015 №828-к «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3», яким позивачку звільнено з 02.12.2015 з посади заступника директора Департаменту міжнародного співробітництва Міністерства аграрної політики та продовольства України - начальника відділу двостороннього торгівельно-економічного співробітництва на підставі п. 3 ст. 40 КЗпП України.
Підставою прийняття оскаржуваного наказу стала службова записка директора Департаменту міжнародного співробітництва ОСОБА_4 та Акт про відмову від надання пояснень ОСОБА_3
Не погоджуючись з вищеозначеним наказом про звільнення, позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваний наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України Про звільнення ОСОБА_3 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 №500/2011, Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1.1 Положення про Департамент міжнародного співробітництва Міністерства аграрної політики та продовольства України, затвердженого наказом Мінагрополітики від 18.09.2015 №362 (далі по тексту - Положення) Департамент міжнародного співробітництва (далі - Департамент) є самостійним структурним підрозділом Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі - Міністерство) і безпосередньо підпорядковується заступнику Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції.
Одним із основних завдань Департаменту є реалізація державної аграрної політики у сфері міжнародних та зовнішньоекономічних відносин, спрямованої на розвиток агропромислового комплексу (п. 2.1 Положення).
Згідно з п. 6.1, 6.2 Положення департамент очолює директор, який має одного заступника директора та заступника директора - начальника відділу двостороннього торгівельно-економічного співробітництва.
Директор Департаменту та його заступники призначаються на посади і звільняються з посад Міністром у порядку, визначеному законодавством про державну службу та трудовим законодавством, за поданням заступника Міністра з питань європейської інтеграції.
У разі відсутності директора Департаменту його функції покладаються на заступника директора Департаменту. У разі відсутності заступника директора Департаменту його функції покладаються на заступника директора Департаменту - начальника відділу двостороннього торговельно-економічного співробітництва (п. 6.4, 6.5 Положення).
Відповідно до п. 7.15 Положення заступник директора Департаменту - начальник Відділу виконує функції заступника директора Департаменту у разі його відсутності або директора Департаменту у разі відсутності заступника директора Департаменту.
Відповідно до п. 3 статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках систематичного невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.
Як вбачається з матеріалів справи, 02 жовтня 2015 року для здійснення всіх необхідних дій в межах компетенції організації відрядження делегації з Мінагрополітики до Німеччини директором Департаменту ОСОБА_4 уповноважено ОСОБА_3, проте, остання не виконала свої службові обов'язки та не виконала доручення керівництва.
Крім того, у період з 09.11.2015 по 13.11.2015 ОСОБА_3 виконувала функції директора Департаменту у зв'язку з перебуванням останнього у відрядженні, відповідно до наказу Міністра аграрної політики та продовольства України від 06.11.2015 №388.
Так, в ході судового розгляду справи було встановлено, що 29.09.2015 заступнику Міністра з питань європейської інтеграції ОСОБА_5 на офіційну адресу Міністерства надіслано лист-запрошення керівника Проекту «Німецько-Український Агрополітичний Діалог» ОСОБА_6 від 28.09.2015 щодо участі Міністра або заступника Міністра та двох співробітників Міністерства в спеціалізованій поїздці до Німеччини, в рамках якої заплановано участь у виставці «АгріТехніка».
Зі Службової записки директора Департаменту ОСОБА_4 від 17.11.2015 №23-1/315 вбачається, що в період з 09.11.2015 по 13.11.2015 ОСОБА_3 неналежно виконувала службові обов'язки щодо координації взаємодії з проектом Німецько-Український агрополітичний діалог та його керівником ОСОБА_6. Відповідачем зазначено, що в рамках зазначеної діяльності позивачка систематично допускала порушення службової субординації, приймала не узгоджені з керівництвом рішення та самостійно представляла німецькій стороні позиції Мінагрополітики щодо напрямів та змісту співробітництва з Проектом, зокрема, визначення пріоритетних завдань та двосторонніх проектів, - що призвело до неналежної організації участі Міністра в огляді виставки та відсутності відповідного супроводу з німецької сторони, зриву низки попередньо заявлених зустрічей та втрати можливості налагодження контактів з потенційними інвесторами, неузгодженості процедури підписання Проекту та ледь не призвело до зриву підписання документа.
У зв'язку із означеним, директором Департаменту ОСОБА_4 подано Міністру аграрної політики та продовольства України пропозиції відібрати в ОСОБА_3 письмове пояснення стосовно неналежного виконання нею службових обов'язків, в частині забезпечення належного рівня участі керівництва у заході міжнародного рівня та розглянути питання притягнення останньої до дисциплінарної відповідальності шляхом оголошення догани.
В ході судового розгляду справи також було встановлено, що 13.11.2015 позивач, не передавши відповідальній особі Департаменту необхідні матеріали по засіданню українсько-французької Робочої групи з питань сільського господарства, запланованому на 17.11.2015, та не повідомивши керівництво.
В подальшому, Службовою запискою директора Департаменту ОСОБА_4 від 30.11.2015 №23-4/333 повідомлено, що позивач незадовільно виконує свої службові обов'язки щодо питання двостороннього співробітництва з Францією, а саме: підготовки та проведення засідання українсько-французької Робочої групи з питань сільського господарства, яке було заплановано на 17.11.2015, що призвело до необхідності скасування 4-го засідання українсько-французької Робочої групи з питань сільського господарства, що негативно вплинуло на двосторонні відносини з французькою стороною, внаслідок її несвоєчасного інформування.
Жодних пояснень з приводу зазначених обставин позивачкою надано не було, про що складений відповідний Акт.
Відповідно до листа виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.04.2016р. №1180-08, інформація щодо тимчасової втрати працездатності ОСОБА_3, зокрема, з 13.11.2015 по 27.11.2015 є неправдивою.
Викладені обставини підтвердженні допитаними судом свідками.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №828-к від 30.11.2015 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3» за неналежне виконання службових обов'язків та недотримання виконавської дисципліни, ОСОБА_3 оголошено догану.
Позивачка від письмового ознайомлення із зазначеним наказом відмовилася, про що складено відповідний Акт від 30.11.2015.
Враховуючи, що в ході розгляду справи судом встановлено систематичне неналежне виконання позивачем службових обов'язків, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02.12.2015 №839-к та, як наслідок, відсутність правових підстав до його скасування. Крім того, враховуючи, що решта позовних вимог ОСОБА_3 фактично є похідними від первинних, - підстави до їх задоволення також відсутні.
Стосовно посилань апелянта на те, що в день звільнення ОСОБА_3 перебувала на лікарняному, колегія суддів вважає їх необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи, зокрема, Табелем обліку робочого часу Департаменту міжнародного співробітництва за грудень 2015 року та роздруківками з камери відеонагляду Мінагрополітики.
Крім того, з метою усунення суперечностей та для з'ясування фактичних обставин справи, колегія суддів допитала в судовому засіданні як свідка ОСОБА_7, який пояснив, що час на фотознімках з камер відеоспостереження відповідає дійсному, оскільки налаштовується та регулюється центральною системою в автоматичному режимі.
Враховуючи зазначене, колегія суддів визнає такі фотознімки належними і допустимими, та, такими, що об'єктивно унеможливлюють звернення ОСОБА_3 02.12.2015 о 17 год.20 хв. в ургентному порядку до приймального відділення Київської міської клінічної лікарні №18, доказами а тому такі обставини, викладені у листі виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.04.2016р. №1180-08, потребують додаткової перевірки уповноваженим органом.
Суд в межах розгляду даної адміністративної справі не наділений повноваженнями щодо перевірки вказаних вище обставин.
Отже, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, а тому підстав для скасування оскаржуваної постанови суду немає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 лютого 2017 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 16 травня 2017 року.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Парінов А.Б.
Бєлова Л.В.