Справа: № 754/3609/17 Головуючий у 1-й інстанції: Панченко О.М. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
Іменем України
16 травня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м. Києва від 10.04.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахуванні та виплати йому державної пенсії з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% від мінімальних пенсій за віком неправомірними;
- зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_2 державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком і додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 23.07.2011, з врахуванням виплачених сум і в подальшому перераховувати його державну і додаткову пенсію, враховуючи зміни прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 21.03.2017 адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії в частині перерахунку та виплати державної та додаткової пенсії за віком з 23.07.2011 по 05.02.2017 залишено без розгляду.
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 10.04.2017 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Деснянського районного суду м. Києва від 10.04.2017, позивач подав апеляційну скаргу, в якій він просить оскаржувану постанову скасувати як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія) та являється інвалідом 2 групи довічно в зв'язку з захворюванням, пов'язаним з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 14.07.2008 та копією виписки із акта огляду МСЕК № 016810 від 02.07.2008.
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 03.10.2011 у справі № 2а-6299/11 позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва задоволено: зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, державної пенсії згідно вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком з урахуванням проведених виплат.
На виконання постанови Деснянського районного суду м. Києва від 03.10.2011 управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва було перераховано позивачу пенсію за періоди з 02.07.2008 по 22.07.2011 та донарахована сума становить 110 179, 70 грн.
Відповідач певний час згідно з вказаною постановою суду перераховував позивачу пенсію, призначену на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак, у зв'язку з набранням з 19.06.2011 чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 № 3491-VI та прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 06.07.2011 № 745, проведено перерахунок пенсії, внаслідок чого її розмір зменшився.
23.01.2017 позивач звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з відповідною заявою про проведення нарахування та виплати належних їй державних пенсій як інваліду-ліквідатору ЧАЕС у відповідність до Конституції України.
Листом від 06.02.2017 № 2190/09/С-125 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило в задоволенні вимог позивача з тих підстав, що до законодавства, що регулює спірні правовідносини, було внесено зміни, якими встановлено, що розміри соціальних виплат визначаються Кабінетом Міністрів України.
Позивач вважає, що зазначена відмова відповідача являється грубим порушенням вимог ст.ст. 22, 46 Конституції України, а тому й звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскільки позивач посилається на редакцію Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка втратила чинність, то станом на час звернення за перерахунком пенсії, дана редакція застосуванню не підлягає, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Правовий статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлює Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Абзацем 3 статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно до ч. 4 ст. 54 цього ж Закону розміри пенсій для інвалідів ІІ групи інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
14.06.2011 Верховною Радою України прийнято Закон України №3401-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» п. 7 ч. 1 якого Прикінцеві положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2011 рік» доповнено п. 4 яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і т.д. застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На реалізацію наведеного положення Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 прийнята постанова № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
Отже, оскільки, ні положення Закону «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», ні постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 не скасовані та не визнані не конституційними то кінцевою датою проведення перерахунку доплат які проводяться Пенсійним фондом є 22.07.2011. Зазначена постанова Уряду набула чинності з 23.07.2011. З чого слідує, що всі виплати позивачу повинні були проводитися до 22.07.2011 з урахуванням проведених виплат, а в подальшому мають застосовуватися норми постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 № 745.
Щодо кінцевої дати періоду виконання рішення суду - 22.07.2011, то відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» від 06.07.2011 № 745 встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до 1 категорії інвалідам 1 групи - 30%, інвалідам 2 групи - 20%, інвалідам 3 групи, дітям - інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу -15%.
У всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи не можуть бути нижче: для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році: інвалідів 1 групи - 1200.00 грн., 2 групи - 1090.00 грн., 3 групи - 980.00 грн.
Виходячи з викладеного вище, позивачу з 23.07.2011 по 31.12.2011 пенсія по інвалідності ЧАЕС по Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» нарахована відповідно до вимог постанови КМ України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» від 06.07.2011 № 745.
З 01.01.2012 пенсія позивача перерахована відповідно до постанови КМ України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, постановою КМ України від 23.11.2011 № 1210 яка набрала чинності з 01.01.2012 року встановлено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Колегія суддів звертає увагу, що позивач, обґрунтовуючи вимоги адміністративного позову, посилається на редакцію Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка втратила чинність, а, отже, станом на час звернення за перерахунком пенсії, застосуванню не підлягає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу, а тому висновок Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві є законним та обґрунтованим, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 122, 183-2, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м. Києва від 10.04.2017 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Шурко О.І.
Кузьменко В. В.