Справа: № 823/328/17 Головуючий у 1-й інстанції: Гарань С.М. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
Іменем України
16 травня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Скаленку Р.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03.04.2017 у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов, -
ПАТ «Черкасиавтотранс» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просило:
- скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 24.01.2017 № СА039924 про накладення на ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
- скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 01.03.2017 № СА002630 про накладення на ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 03.04.2017 позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеною вище постановою відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що публічне акціонерне товариство «Черкасиавтотранс» зареєстроване як юридична особа 17.10.1994, код ЄДРПОУ 03115376.
17.04.2012 ПАТ «Черкасиавтотранс» видано ліцензію серія НОМЕР_3 на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом; дозволений вид робіт: внутрішні перевезення пасажирів автобусами; строк дії ліцензії: не обмежений.
Судом першої інстанції встановлено, що 24.11.2016 о 15 год. 16 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автодорозі за адресою: АДРЕСА_1 зупинено автобус маршруту № 26 «Новий автовокзал - Обласна лікарня», марки ПАЗ, д.н.з. НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_2 Зазначений транспортний засіб, згідно свідоцтва про державну реєстрацію належить ПАТ «Черкасиавтотранс».
За результатами перевірки складено акт СА № 0220183 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.11.2016, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія.
24.01.2017 в.о. начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородським В.І. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № СА039924, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.
17.02.2017 о 15 год. 30 хв. посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області на автодорозі за адресою: м. Черкаси, вул. Ложешнікова, 7 зупинено автобус маршруту № 27 «Нарбутівська - Залізничний вокзал», марки ПАЗ, д.н.з. НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_4 Згідно свідоцтва про державну реєстрацію, зазначений транспортний засіб, належить ПАТ «Черкасиавтотранс».
За результатами перевірки складено акт СА №0220448 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.02.2017, в якому встановлено: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без оформлення індивідуальної контрольної книжки водія.
01.03.2017 в.о. начальника управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Завгородським В.І. винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № СА002630, згідно якої за порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарський штраф в сумі 1 700,00 грн.
Вважаючи оскаржувані постанови протиправними, ПАТ «Черкасиавтотранс» звернулось з даним позовом до суду першої інстанції за захистом порушених прав та інтересів із сторони суб'єкта владних повноважень.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що на підставі ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», в частині інших обов'язкових документів водія, які передбачені законодавством України, в жодному випадку не можна застосовувати у наведених обставинах до позивача штрафні санкції за наявності на момент перевірки у водіїв інших дозвільних, реєстраційних та маршрутних документів, оскільки індивідуальна контрольна книжка водія є виключно робочим документом для обліку робочого часу та часу відпочинку водія, яка не входить до переліку реєстраційних, дозвільних та маршрутних документів водія автотранспортного підприємства. В даному випадку автобуси ПАТ «Черкасиавтотранс», які були перевірені уповноваженими особами відповідача використовуються виключно на міських автобусних маршрутах міста Черкаси № 26 та № 27 протяжністю до 50 км, що виключає обов'язок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія, у зв'язку із чим позов підлягає задоволенню.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що в даному випадку здійснювалось регулярне пасажирське перевезення на міському автобусному маршруті протяжністю менше 50 км і обладнання тахографом не передбачене, а тому водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, має вести індивідуальну контрольну книжку водія, згідно з п. 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 № 340.
Колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими та погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, регулювалася Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до п. 3 Порядку № 1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. При цьому згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідується, є Державна служба з безпеки на транспорті.
Пунктом 4 Порядку № 1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п. 13 Порядку № 1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (п.14 Порядку №1567).
Згідно з абз. 2 п. 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки суб'єкта господарювання перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до п. 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансінспекція», та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення (п. 17 Порядку № 1567).
Під час судового розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що 24.11.2016 та 17.02.2017 уповноваженими особами відповідача були проведені рейдові перевірки транспортних засобів ПАЗ, н.з. НОМЕР_1 та ПАЗ, н.з. НОМЕР_4, що належать ПАТ «Черкасиавтотранс».
В матеріалах адміністративної справи наявні належним чином засвідчені:
- наказ Укртрансбезпеки від 18.11.2016 № 838 «Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок», яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 21.11.2016 по 27.11.2016;
- направлення на перевірку № 016577 від 21.11.2016, видане старшому державному інспектору Медусі І.В., головному спеціалісту Атамасю О.А. для проведення з 21.11.2016 по 25.11.2016 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», КУпАП, в м. Черкаси по вул. Смілянській, 166 та вул. В.Ложешнікова, 52;
- наказ Укртрансбезпеки від 10.02.2017 № 121 «Про затвердження щотижневого графіку проведення рейдових перевірок», яким затверджено графік проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки у період з 13.02.2017 по 19.02.2017;
- направлення на перевірку № 017948 від 15.11.2017, видане старшому державному інспектору Медусі І.В., головному спеціалісту Атамасю О.А. для проведення з 15.02.2016 по 17.02.2016 рейдової перевірки дотримання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», КУпАП, в м. Черкаси по вул. Смілянській, 166, бул. Шевченка, 90-250, пр-т Хіміків (біля площі Перемоги), р-н. магазину «Сосняк», вул. Дашковича, 22-38 та вул. В.Ложешнікова, 5-11.
За наслідками здійснення планових заходів складено акти проведення рейдових перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом від 24.11.2016 СА №0220183 та від 17.02.2017 СА №0220448.
Колегія суддів зазначає, що вищевикладене дає підстави зробити висновок про відсутність зі сторони службових осіб управління Укртрансбезпеки у Черкаській області порушень Порядку №1567 під час проведення рейдових перевірок позивача, які були проведені 26.10.2016 та 04.11.2016.
Також, колегія суддів зазначає, що рейдова перевірка передбачає перевірку не конкретного автоперевізника, а проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту із зупиненням транспортного засобу, чи без зупинення. Згідно вищезгаданих наказів Укртрансбезпеки та направлень на перевірку посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області проведено рейдові перевірки транспортних засобів перевізників на визначених ділянках автодороги, що підтверджує дотримання управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області процедури проведення перевірок.
Щодо порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 48 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
- для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
- для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга).
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як було встановлено судом першої інстанції, згідно паспорту міського автобусного маршруту загального користування № 27 «Залізнични вокзал - Петровського» автобуси позивача здійснюють перевезення пасажирів по міському маршруті загальною протяжністю 7,4 км (в одному напрямку) по вулицях Вернигор - Смілянська - пр-т. Хіміків - вул. Сурікова. За вказаним автобусним маршрутом закріплено конкретні автобуси, зокрема, ПАЗ д.н.з. НОМЕР_2. Вказаний автобус пройшов обов'язкову перевірку технічного стану транспортного засобу, про що свідчать протоколи ТОВ «Автотранслогістика» від 29.06.2016 № 00151-01032-16.
У відповідності до паспорту міського автобусного маршруту загального користування № 26 «Новий автовокзал - Обласна лікарня» автобуси позивача здійснюють перевезення пасажирів по міському маршруті загальною протяжністю 11,25 км (в одному напрямку) по вулицях Вернигори, Смілянська, пр-т. Хіміків, вул. Сурікова. За вказаним автобусним маршрутом закріплено автобуси, зокрема, ПАЗ д.н.з. НОМЕР_1. Вказаний автобус також пройшов обов'язкову перевірку технічного стану транспортного засобу, про що свідчать протоколи ТОВ «Автотранслогістика» від 20.04.2012 № 00151-02058-16 та сертифікат відповідності від 24.04.2015 № UА9.009.00376-15, що виданий Державною системою сертифікації УкрСЕПРО.
Відповідно до п. 1.2. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 № 340 (далі - Положення № 340), це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Вимоги Положення № 340 поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ) (п. 1.3 Положення № 340).
Відповідно до п. 6.1 Положення № 340 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни (п. 6.2 Положення № 340).
Пункт 6.3. Положення № 340 визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
З урахуванням того, що норми передбачені пунктами 6.1 та 6.3 Положення стосуються автобусів, що здійснюють пасажирські перевезення на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, водії, які керують автобусами, що використовуються для регулярних пасажирських перевезень на міських та приміських автобусних маршрутах не повинні вести індивідуальні контрольні книжки водія відповідно до вимог Положення.
В даному випадку автобуси ПАТ «Черкасиавтотранс» використовуються виключно на внутріміських автобусних маршрутах міста Черкаси (зокрема, міському маршруті № 26 та № 27) протяжністю до 50 км, що виключає обов'язок облаштування діючого та повіреного тахографа, чи ведення індивідуальної контрольної книжки водія, у зв'язку із чим колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про скасування постанов управління Укртрансбезпеки у Черкаській області про накладення на ПАТ «Черкасиавтотранс» адміністративно-господарських штрафів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03.04.2017 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.,
Шурко О.І.
Повний текст ухвали виготовлений 16.05.2017.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.