Ухвала від 17.05.2017 по справі 812/1370/16

Головуючий у 1 інстанції - Шембелян В.С.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2017 року справа №812/1370/16

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Арабей Т.Г., Геращенка І.В., секретар судового засідання Терзі Д.А., за участю представника відповідача та третьої особи № 3 ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 року у справі № 812/1370/16 за позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головне управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 09 листопада 2016 року звернувся до суду з позовом (який було неодноразово уточнено) до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив: визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України для здійснення йому перерахунку пенсії; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні починаючи з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку його пенсії; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (а.с. 2-8, 80-83, 101-108).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 року у справі № 812/1370/16 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а саме: постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, оскільки цією постановою змінені види грошового забезпечення як посадовий оклад та оклад за спеціальним званням.

Позивач зазначає, що станом на 01 січня 2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні йому пенсії, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988.

Апелянт зазначає, що МВС України допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправлені Пенсійному фонду України, інформації про підстави перерахунку пенсії позивачу, а тому вважає, що належним захистом його прав буде зобов'язання відповідача надіслати таку інформацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Представник відповідача та третьої особи у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги.

Апелянт на адресу суду надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Апелянт, представники третіх осіб №№ 1, 2 у судове засідання не з'явилися, про розгляд справи були повідомлені належним чином. З огляду на приписи ч. 4 ст. 196 КАС України їх неявка не є перешкодою для розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача та третьої особи № 3, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджено листом ГУПФУ в Луганській області та пенсійним посвідченням від 04.09.2005 року (а.с.12, 74).

16 серпня 2016 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із зверненням, в якому просив надати йому розрахунки та інформацію щодо перерахунку його пенсії. (а.с. 47).

Листом ГУПФУ в Луганській області від 16.09.2016 року № 357/І-11 на звернення позивача надало відповідь, якою було роз'яснено порядок перерахунку пенсії згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зазначено, що до теперішнього часу на адресу ГУПФУ в Луганській області від уповноваженого структурного підрозділу МВС України або Національної поліції України повідомлень про наявність підстав для перерахунку пенсій не надходило (а.с. 14-15).

Крім того, 16 серпня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Луганській області із зверненням, в якому просив повідомити його: чи затвердило МВС України своїм наказом порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейських? Якщо ні, то про причини такого зволікання та строки прийняття відповідного рішення; На підставі яких нормативних актів нараховується та виплачується грошове забезпечення поліцейським на момент його звернення; Чи повідомлений Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції)? (а.с. 48-49).

Також, 16 серпня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Луганській області із зверненням, в якому просив: надати довідку про розмір грошового забезпечення всіх видів грошового забезпечення офіцера поліції, який проходить службу на посаді начальника сектору (відділення) відділу поліції в спеціальному званні майора поліції з пільговим обчисленням 27 років 8 місяців 4 дні та зазначити в довідці: посадовий оклад начальника сектору (відділення) відділу поліції, оклад за спеціальним званням (майор поліції), надбавку за вислугу років з пільговим обчисленням 27 років 8 місяців 4 дні, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, премію у розмірі 100%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 50 % від окладу, доплату за службу в нічний час у розмірі 35 % посадового окладу та ін. Вказану довідки просив надіслати ще й до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для перерахунку його пенсії (а.с. 50-51).

Листами від 25.08.2016 року № 272/1/111/22-16, 29.08.2016 року № 41/111/58-2016 позивача повідомлено, зокрема, про наступне.

Поліцейським Кремінського ВП ГУНП в Луганській області нараховується грошове забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».

Пенсійне забезпечення колишніх військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_4 № 900 набрав чинності з 29.12.2015 року, він не має зворотної дії в часі, а рішення Уряду щодо зміни розміру грошового забезпечення після цієї дати не приймалися, підстав для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ немає законних підстав.

Перерахунок пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ буде проводитися після чергового підвищення чи зміни складових грошового забезпечення поліцейських (а.с.16-20).

Спірним у даній справі є неповідомлення МВС України Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям згідно Порядку № 45.

Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі - ОСОБА_4 № 580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Як зазначено в статті 102 Закону № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1).

У відповідності до пункту 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Наведені правові норми підтверджують право позивача, як колишнього працівника міліції та пенсіонера органів внутрішніх справ, на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, у разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (п. 2-4 Порядку № 45).

Таким чином, Порядком № 45 чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, а саме, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

За таких обставин, колегія суддів зазначає, що позивач не зобов'язаний звертатися до Міністерства внутрішніх справ України та Пенсійного фонду України з будь-якими заявами про здійснення перерахунку його пенсії або повідомляти про підстави перерахунку пенсії, надавати докази на підтвердження фактичної зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців.

ОСОБА_4 законодавством не передбачено надання інформації щодо змін розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії на вимоги пенсіонера за відсутності процедур, які передбачені п. 2 та п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, колегія суддів дійшла висновку про відсутність протиправних дій відповідача та вбачає необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Крім того, колегія суддів зазначає наступне.

Є загальновідомим той факт, що 03 лютого 2017 року на виконання вимог Порядку № 45 Міністерство внутрішніх справ України направило повідомлення № 1461/05/22 про підстави перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України та яке 8 лютого 2017 року було зареєстровано останнім.

Пенсійний Фонд України з метою додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації органами Пенсійного фонду України своїх функцій надав відповідь, в якій просив відповісти МВС України на певні питання, а саме: до яких уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки, оскільки довідки про розмір грошового забезпечення надавались головними управліннями МВС в областях, які на даний час знаходяться в стадії ліквідації, а також з якого часу треба здійснювати перерахунок раніше призначених пенсій.

22 березня 2017 року МВС повторно направило лист до Пенсійного фонду щодо необхідності проведення перерахунку пенсії, в якому вказало, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01.01.2016 року. Повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.

Також повідомило, що 15.03.2017 року у Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ МВС від 17.02.2017 року № 138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку.

Вищенаведеними обставинами підтверджується повідомлення Міністерством внутрішніх справ України Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям після звернення позивача до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою здійснити перерахунок пенсії.

За таких обставин, позовні вимоги про зобов'язання Міністерство внутрішніх справ України повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям задоволенню не підлягають.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

З огляду на вищезазначене та керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 року у справі № 812/1370/16 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 18 травня 2017 року.

Головуючий суддя: Г.М. Міронова

Судді: Т.Г. Арабей

ОСОБА_5