16 травня 2017 рокусправа № 204/6733/16-а(2а/204/0187/2016)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.
судді: Суховаров А.В. Іванов С.М.
секретар судового засідання: Троянов А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 14 листопада 2016 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську, в якому просила визнати дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, як службовцю органів місцевого самоврядування, з 01 грудня 2015 року у розмірі 87% від заробітної плати, яка зазначена у довідці, виданій Фінансовим управлінням Шевченківської районної у місті Дніпропетровську ради за №250 від 03.10.2016 - протиправними. Зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії, як службовцю органів місцевого самоврядування, з 01 грудня 2015 року у розмірі 87% від заробітної плати,вказаній у довідці, виданій Фінансовим управлінням Шевченківської районної у місті Дніпропетровську ради за №250 від 03.10.2016 та виплачувати без будь-яких обмежень.
Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 14 листопада 2016 року позов задоволено. Визнано дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, як службовцю органів місцевого самоврядування з 01 грудня 2015 року у розмірі 87% від заробітної плати, яка зазначена у довідці, виданій Фінансовим управлінням Шевченківської районної у місті Дніпропетровську ради за №250 від 03 жовтня 2016 року - неправомірними. Зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, як службовцю органів місцевого самоврядування з 01 грудня 2015 року у розмірі 87% від заробітної плати яка зазначена у довідці, виданій Фінансовим управлінням Шевченківської районної у місті Дніпропетровську ради за №250 від 03 жовтня 2016 року.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що на час підвищення посадових окладів державним службовцям та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі статті 37, 37-1 Закону №3723-ХІІ, зазначена норма втратила чинність, а діюча норма закону не передбачає підстав для перерахунку пенсій державним службовця на підставі підвищення заробітної плати окремих категорій державних службовців.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача та позивача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що з 18 травня 2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
03 жовтня 2016 року Фінансовим управлінням Шевченківської районної у місті Дніпропетровську ради за №250 надано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
04 жовтня 2016 року позивач звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Рішенням комісії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунок) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, з урахуванням вищевказаної довідки від 03 жовтня 2016 року, позивачці було відмовлено з підстав того, що з 01 червня 2015 року пенсії державним службовцям не призначались і не перераховувались, а також те, що Закон №899 не передбачає проведення перерахунку пенсій державним службовцям, в тому числі призначених згідно із Законом №3723, а також те, що по становою КМУ №1013 скасовано пункту 4 Постанови №865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії, який був передбачений статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» відсутні.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У відповідності до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як зазначалося вище, пенсія за віком призначена позивачу з 18.05.2009 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 87% від заробітної плати як службовця органів місцевого самоврядування.
До 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульовано зазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Крім того, колегія суддів зазначає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865. Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, яка застосовується з 01.12.2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, зокрема виключено норми і положення, які встановлювали порядок і умови перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Враховуючи вищевикладене, правові підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2015 відсутні.
Таким чином, виходячи з зазначеного, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно встановлено обставини, що мають значення для справи, допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що у відповідності до статті 202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ст.ст.205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську - задовольнити.
Постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 14 листопада 2016 року скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: С.М. Іванов