Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
16 травня 2017 року справа №805/1105/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.,
розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Комсомольське рудоуправління» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2016 року у справі №805/1105/16-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Комсомольське рудоуправління» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач - Приватне акціонерне товариство «Комсомольське рудоуправління» (далі- ПАТ «Комсомольське рудоуправління») звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС (далі - СДПІ у м.Донецьку), в якому просив визнати протиправним та скасувати: податкове повідомлення-рішення №0000054300 від 07.04.2016 (т.1 а. с. 4-10).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2016 року відмовлено у задоволенні зазначеного позову ПАТ «Комсомольське рудоуправління» (т.1 а. с. 179-183).
Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позов в повному обсязі через неповне з'ясування судом всіх обставин справи та невідповідності висновків суду обставинам справи (т.1 а. с. 186-188).
Від відповідача на апеляційну скаргу надійшли письмові заперечення, в яких просив суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін ( т.1 а.с. 231 - 235).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судом апеляційної інстанції відхилене клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі в зв'язку з неможливістю прибути в судове засідання, оскільки явка сторін не визнавалася обов'язковою, про дату розгляду справи відповідач був повідомлений заздалегідь, а саме, 19.04.2017 року.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила їх за матеріалами справи і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - ПАТ «Комсомольське рудоуправління», зареєстрований як юридична особа за адресою: пр. Нахімова, 116А, м. Маріуполь, Донецька область, 87534, код ЄДРПОУ 00191827.
В період з 24.02.2016 року до 01.03.2016 року СДПІ у м. Донецьку було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Комсомольське рудоуправління» з питань дотримання вимог податкового законодавства зі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА 2020» (код ЄДРПОУ 37428778) з 01.01.2014 року до 28.08.2014 року, за результатами якої складено акт № 80/28-03-46/00191827 від 10.03.2016 року (т.1 а. с. 12-27, 236 -251).
Висновками акту перевірки податковим органом встановлено наступні порушення:
- п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України: підприємством неправомірно включено до податкового кредиту сум ПДВ по господарських операціях з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020», здійснення яких фактично не підтверджено первинними документами, обов'язковість ведення яких передбачено чинним законодавством України, що призвело до завищення податкового кредиту за січень 2014 року на загальну суму 502378,69 грн, за лютий 2014 року на загальну суму 560898,19 грн.;
- п.200.1 п. 200.2 ст.200 Податкового кодексу України: підприємством занижено різницю між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду за січень 2014 року на загальну суму 502378,69 грн, за лютий 2014 року на загальну суму 560898,19 грн. (т.1 а. с. 26).
На акт перевірки позивачем відповідачу подані заперечення (т.1 а. с. 28-33).
На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення форми «В4» №0000054300 від 07.04.2016 року, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 1 063 277,00 грн. за січень-лютий 2014 року (т.1 а. с. 34, 253).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність прийняття відповідачем податкового повідомлення - рішення №0000054300 від 07.04.2016 року, відповідно до якого позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 1 063 277,00 грн. за січень-лютий 2014 року.
Підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення були висновки, зазначені у акті перевірки фіскального органу про те, що взаємовідносини по господарських операціях між позивачем та його контрагентом - ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» у січні - лютому 2014 році не підтверджені відповідними первинними документами, а отже ПАТ «Комсомольське рудоуправління» не доведено факт реальності здійснення господарської операції та фактичного отримання товару від контрагента, внаслідок чого позивачем безпідставно сформовано податковий кредит за результатами взаємовідносин з зазначеним контрагентом за січень-лютий 2014 року на загальну суму 1063278,88 грн. (аркуш № 11 акту перевірки).
Вивченням матеріалів справи встановлено, що 04.04.2013 між позивачем (Покупець) та ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» (Постачальник) укладений договір №135/133 (з додатковою угодою № 1 від 30.12.2013 року), предметом якого є зобов'язання передати Постачальником, а Покупцем отримати та сплатити матеріали (ресурси) на умовах, передбачених даним договором (а.с.68-75).
Згідно з умовами договору №135/13 від 04.03.2013 року, при здійсненні прийому - передачі товару, Постачальник зобов'язаний надати покупцю наступні документи: залізничну накладну, пакувальні документи, сертифікат або паспорт якості постачальника або виробника, сертифікат санітарно-гігієнічного висновку, сертифікат радіологічної безпеки (у передбачених законодавством випадках), акт прийому-передачі оформлений з боку постачальника, інші документи, вказані у специфікаціях.
На підтвердження здійснення господарської операції від 17.01.2014 року, позивачем надані первинні документи, зокрема, рахунок на оплату №46 від 17.01.2014р., видаткову накладну №122 від 17.01.2014, прибутковий ордер №3 від 21.01.2014 та №7 від 23.01.2014, залізничну вантажну накладну (надалі ЗВН) № 42988733 від 17.01.2014 року, платіжне доручення: №2000006009 від 30.01.2014 на суму 1955031,05 грн. у т.ч. ПДВ 325 838,51 грн, податкову накладну: №65 від 17.01.2014 на суму 1 955 031.05 грн. у т.ч. ПДВ 325 838,51 грн.
На підтвердження здійснення господарської операції від 31.01.2014 року, позивачем надано первинні документи, зокрема, рахунки на оплату №117 від 31.01.2014 року та №155 від 14.02.2014 року; видаткові накладні №230 від 31.01.2014року, №321 від 14.02.2014 року, прибуткові ордери: №4 від 06.02.2014р. та №21 від 20.02.2014р, ЗВН № 40268120 від 31.01.2014р, платіжне доручення №2000008659 від 11.02.2014 року на суму 1059241,10 грн. у т.ч. ПДВ 176540,18 грн. податкові накладні: №209 від 31.01.2014р. на суму 1059241,10 грн. у т.ч. ПДВ 176540,18 грн. №76 від 14.02.2014р. на суму 3365 389,14 грн. у т.ч. ПДВ 560 898,19 грн.
Згідно п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України ( далі ПК України), об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
За приписами п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до пп. «а» п. 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг (п. 198.2 статті 198 ПК України).
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг (п. 198.3 статті 198 ПК України).
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1 ст.200 ПК України).
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п. 200.2 ст.200 ПК України).
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу (п.201.8 статті 201 ПК України).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п.201.10 ст. 201 ПК України).
З системного аналізу положень цих норм законодавства України вбачається, що право на формування податкового кредиту з податку на додану вартість виникає у платника податків за наступних умов: наявності у сторін спеціальної податкової правосуб'єктності (особа, що видає податкову накладну, повинна бути зареєстрованою як платник податку на додану вартість); фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій постачальником на користь покупця; наявності причинно-наслідкового зв'язку між операцією з придбання товарів чи послуг та потребою використання в господарській діяльності; документального підтвердження факту здійснення господарської операції сукупністю належним чином складених (оформлених) первинних та інших документів (у т.ч. платіжних), які супроводжують операції певного виду та підтверджують їх фактичне виконання; наявності у покупця належним чином складеної податкової накладної, яка має усі обов'язкові реквізити.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (пункт 198.6 статті 198 ПК України).
Отже, виникнення права платника податку на податковий кредит є наслідком фактичного проведення господарської операції, яка є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, за наявності первинних документів.
Засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні врегульовані Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - Закон № 996-XIV).
Згідно ст.1 Закону №996-ХІV бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
За приписами пп.44.1 статті 44 ПК України Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону №996-ХІV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені (ч.5 ст.9 Закону №996-ХІV).
На основі даних бухгалтерського обліку підприємства зобов'язані складати фінансову звітність. Фінансову звітність підписують керівник та бухгалтер підприємства (ч.1 ст.11 Закону №996-ХІV).
Метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства (ч.1 ст.3 Закону № 996-ХІV)
Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст.. 1 Закону №996-ХІV).
Згідно ч. 2 статті 9 Закону № 996-ХІV первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно положень чинного податкового законодавства умовою виникнення у платника права на включення до податкового кредиту сум податку на додану вартість сплачених в ціні товару (послуги) та віднесення сум до витрат, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, є реальне здійснення операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою використання їх у господарській діяльності, а також оформлення зазначених операцій необхідними документами первинного обліку, що містять достовірні відомості про обсяг та зміст господарської операції.
У податковому праві визначається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до п 5.2.2 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281) маса нафти і нафтопродуктів визначається вантажоодержувачем у кожній цистерні.
Під час надходження залізничних цистерн вантажоодержувач до приймання нафти або нафтопродукту має перевірити: відповідність фактичного номера і типу залізничної цистерни номеру і типу, зазначених у накладній; технічний стан залізничної цистерни на наявність механічних ушкоджень (ум'ятин, тріщин), справність зливних пристроїв. У разі виявлення несправності цистерни, через яку можлива втрата вантажу, слід вимагати від адміністрації залізничної станції перевірки маси вантажу в цистерні, а в разі встановлення нестачі - складання технічного акта за встановленою формою; наявність і цілісність пломб запірно-пломбувальних пристроїв (далі - ЗПП) і відбитків на них, відповідність відбитків на пломбах відбиткам, які зазначено у перевізних документах; відповідність градуювальної таблиці на залізничну цистерну номеру залізничної цистерни (п. 5.2.3 Інструкції № 281).
Комісійне приймання нафти або нафтопродукту за кількістю здійснюють уповноважені наказом керівника підприємства-вантажоодержувача особи, які мають відповідну освіту, кваліфікацію та досвід роботи з питань визначення кількості нафти і нафтопродуктів у залізничних цистернах, на яких покладено відповідальність за дотримання правил приймання нафти і нафтопродуктів, установлених цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами та нормативними документами. Комісійне приймання нафти і нафтопродуктів відбувається за участі представників охоронної організації, що супроводжували нафту або нафтопродукти (у разі, якщо згідно з відповідним договором вантаж супроводжується охоронною організацією). За потреби до приймання нафти або нафтопродуктів можуть залучатись представники незалежної експертної організації, якщо її визначено у відповідному договорі. Особи, які беруть участь у комісійному прийманні нафти і нафтопродуктів, повинні проходити відповідну підготовку з цих питань та періодичну перевірку знань згідно з порядком, установленим керівником підприємства (п. 5.2.5 Інструкції № 281).
Результати комісійного приймання нафти або нафтопродуктів оформлюються актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП, який складається одразу після приймання вантажу та затверджується керівництвом підприємства не пізніше наступного дня після його складання. Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП є підставою для оприбутковування нафти і нафтопродуктів у складському обліку та відображення на відповідних рахунках бухгалтерського обліку в підзвіт матеріально відповідальних осіб. Результати приймання нафти або нафтопродуктів однієї марки, які надійшли маршрутами або групами цистерн (від двох і більше) за однією залізничною накладною, визначаються за абсолютною величиною з врахуванням різниці між сумою надлишків та нестач нафти і нафтопродуктів одного типу і однієї марки, установлених для кожної цистерни за актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП (п.5.2.6 Інструкції № 281).
Якщо приймання відбувалось у вихідний або святковий день, акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП необхідно затвердити в перший робочий день після вихідного або святкового дня. Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП підписується особами, які брали участь у прийманні нафти або нафтопродуктів. Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП складається у двох примірниках. У разі подання претензії вантажовідправнику або залізниці акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП складається у трьох примірниках, при цьому обов'язковим є додання копії документа про виклик представника вантажовідправника для участі в прийманні нафти або нафтопродуктів. Уся кількість нафти або нафтопродуктів, що надійшла на підприємство в залізничних цистернах, зазначається в журналі обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою N 6-НП (додаток 2), сторінки якого шнуруються, нумеруються і скріплюються печаткою та підписом керівника підприємства. Записи в журналі робляться на підставі відвантажувальних документів і актів приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП (п. 5.2.7 Інструкції № 281).
Представнику, уповноваженому взяти участь у прийманні нафти та/або нафтопродуктів за кількістю, видається довіреність за підписом уповноваженої особи підприємства, скріплену гербовою печаткою підприємства. У довіреності обов'язково зазначається найменування, марка та кількість нафти або нафтопродуктів, які прийматиме вповноважений представник. Довіреність надається голові комісії і після приймання нафти або нафтопродуктів зберігається разом з актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП на підприємстві, де зберігаються нафтопродукти (п. 5.2.12 Інструкції № 281).
При вирішенні справи колегією суддів враховано висновок Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз від 05.04.2017 №1294 за результатами проведення судової економічної експертизи, відповідно до якого судовим експертом дослідженні первинні документи, які були підставою для формування податкового кредиту за спірний період (т.2 а. с. 45-54).
У зазначеному висновку експерта встановлені та досліджені наступні обставини.
В результаті співставлення висновків ОСОБА_2 перевірки СДПІ № 80/28-03-46/00191827 від 10.03.2016 щодо завищення податкового кредиту за січень 2014 на суму 502378,69 грн. за лютий 2014 на суму 560898,19 грн. та заниження різниці між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду за січень 2014 на суму 502378,69 грн., за лютий 2014р. - 560898,19 грн., експертом встановлена часткова невідповідність даних ОСОБА_2 перевірки, даним задекларованим ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» у податкових деклараціях з податку на додану вартість за січень, лютий 2014 року, а саме:
січень 2014 року:
- за даними ОСОБА_2 СДПІ завищення податкового кредиту за січень 2014 року по операціях з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» на суму 502 378,69 грн.;
- за даними податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року задекларовано податковий кредит по операціях з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» в сумі 325838,51грн.;
- розбіжності даних податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року з даними ОСОБА_2 СДПІ до зменшення задекларованого податкового кредиту з ПДВ по операціях з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» складає у сумі 176 540,18грн.
лютий 2014 року:
- за даними ОСОБА_2 СДПІ завищення податкового кредиту за лютий 2014 року по операціях з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» на суму - 560 898,19 грн.;
- за даними податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2014 року задекларовано податковий кредит по операціях з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» в сумі 737438,37грн.;
- розбіжності даних податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2014 року з даними ОСОБА_2 СДПІ до збільшення задекларованого податкового кредиту з ПДВ по операціях з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» у сумі 176 540,18грн.
Згідно договору №135/13 від 04.04.2013 (т.1 а.с. 68-74) ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» (Постачальник) зобов'язується передати, а ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» (Покупець) - прийняти та оплатити матеріали (далі - Ресурси) на умовах викладених в договорі. Оплата Покупцем Ресурсів здійснюється в національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, що зазначений у Договорі (п. 5.1. договору).
За п. 6.4 договору, Постачальник зобов'язаний надати Покупцю до початку приймання Ресурсів наступні документи:рахунок на оплату Ресурсів (оригінал); транспортні і супровідні документи (в т.ч. товарно-транспорту накладну (оригінал) та накладну на поставлені Ресурси (оригінал) при постачанні автомобільним транспортом, залізничну накладну (копія) при постачанні залізничним транспортом); пакувальні документи (копія); сертифікат або паспорт якості Постачальника або виробника (у випадку, якщо Постачальник не є виробником) (копія); сертифікат санітарно-гігієнічного висновку і сертифікат радіологічної безпеки (у передбачених законодавством випадках) (копія); акт приймання-передачі Ресурсів (в 2-х екземплярах), оформлений зі сторони Постачальника (оригінал); інші документи, що вказані в Специфікації. Постачальник зобов'язаний надати Покупцю рекомендованим листом або під підпис в отриманні, податкову накладну на всю суму податкових зобов'язань, що виникли у Постачальника, в день виникнення податкових зобов'язань по ПДВ. Договір діє до 31.12.2013р. (п.10.5 договору)..
Додатковою угодою № 1 від 30.12.2013 до договору № 135/13 від 04.04.2013р. (т.1 а.с. 75) передбачено строк дії Договору до 31.12.2014.
У відповідності до реєстрів виданих та отриманих податкових накладних за січень, лютий 2014р. встановлено факт реєстрації отриманих податкових накладних по контрагенту ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020»:
у січні 2014р.:
-№ 65 від 17.01.2014р. (дата отримання - 31.01.2014р.) на загальну суму - 1 955 031,05 грн., в т.ч. ПДВ - 325 838,51 грн.;
у лютому 2014р.:
-№ 209 від 31.01.2014р. (дата отримання - 10.02.2014р.) на загальну суму - 1 059 241,10 грн., в т.ч. ПДВ-176 540,18 грн.;
-№76 від 14.02.2014р. (дата отримання - 28.02.2014р.) на загальну суму - З 365 389,14 грн., в т.ч. ПДВ - 560 898,19 грн.;
- за наданими на дослідження податковими накладними за січень, лютий 2014 року по взаємовідносинам з контрагентом ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020», обсяг придбання за період січень-лютий 2014 року у сумі - 5 316 384,41 грн., ПДВ - 1 063 276,88 грн., всього з ПДВ - 6379661,29 грн.
За витягами з Єдиного, реєстру податкових накладних № 5091414, № 11125544, № 10085715 вищенаведені податкові накладні зареєстровані у Єдиному реєстру податкових накладних.
За наявними в матеріалах справи видатковими накладними за період січень, лютий 2014 року від постачальника ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» обсяг продажу палива дизельного за період січень - лютий 2014 року складає - 5 316 384,41 грн., ПДВ - 1 063 276,88 грн., всього з ПДВ - 6 379 661,29 грн.
У відповідності до рахунків на оплату № 46 від 17.01.2014, № 117 від 31.01.2014, №155 від 14.02.2014 постачальником ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» по взаємовідносинах з ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» за договором № 135/13 від 04.04.2013 заявлено до сплати у періоді січень-лютий 2014 року - 6 379 661,29 грн., в т.ч. ПДВ - 1 063 276,88.
Дослідженням платіжних доручень №2000006009 від 30.01.2014, № НОМЕР_1 від 11.02.2014 встановлено розмір сплати за Ресурси покупцем ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» на користь постачальника ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» у періоді січень- лютий 2014 на загальну суму - 3 014 272,15 грн., в т.ч. ПДВ - 502378,69 грн.
Згідно прибуткових ордерів № 3 від 21.01.2014, №7 від 23.01.2014, № 4 від 06.02.2014, № 21 від 20.02.2014 ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» оприбутковано від ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» дизельне паливо у загальній кількості - 572,129 т, на суму без ПДВ - 5 316 384,41 грн. (прийняв Кравченко через ОСОБА_3), з наведенням підстав для оприбуткування документи № 42988733, № 45035706, № 40268120, № 40536716.
За даними карток складського обліку № 28, № 31 оприбутковано від ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» дизельне паливо у загальній кількості - 572,129 т.
За даними залізничних накладних № 42988733 від 17.01.2014, №45035706 від 19.01.2014 (досилається до відправлення № 42988733), № 40268120 від 31.01.2014, №40536716 від 14.02.2014 наведено видача вантажу (дизельного палива) ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» за залізницею призначення Каракуба (ДОН) у загальній кількості 572 129 кг.
В матеріалах адміністративної справи і додатково наданих матеріалах містяться акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою № 5-НП, за даними яке ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» за період січень, лютий 2014 року оприбутковано дизельне паливо від постачальника - ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» у загальній кількості 572,129 т.
За даними оборотно-сальдової відомості по рахунку 6311 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» за період січень-лютий 2014 року наведені наступні операції по взаємовідносинам з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020»:
в періоді 01.01.2014-31.01.2014 за кредитом на початок періоду - кредиторська заборгованість в сумі 114 177,10 грн., обороти за дебетом - 2 069 208,15 грн., за кредитом 1 955 031,05 грн., кредиторська заборгованість ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» перед ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» станом на 31.01.2014р.;
в періоді 01.02.2014-28.02.2014 оборот за дебетом - 1 059 241,10 грн., оборот за кредитом - 4 424 630,24 грн., кредиторська заборгованість станом на 28.02.2014 ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» перед ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» в сумі 3 365 389,14 грн.
Згідно акту звірки розрахунків від 01.01.2015 (підписаного одноособово з боку ПрАТ «Комсомольське рудоуправління») станом на 01.01.2015 залишок на користь ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» за договором № 135/13 від 04.04.2013 склав - 3 365 389,14 грн.
За даними карток складського обліку № 28, № 31 наведено відпуск у січні-лютому 2014 року оприбуткованого дизельного палива (Євро) марки F, отриманого від ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» у загальній кількості - 572,129 т, цехам: ЖДЦ у кількості 57,335 т., та ТЦ Заправка А/К № 2 у кількості 514,794 т.
Лімітними картками на відпуск матеріалів за лютий, березень 2014 року № 16 (тепловоз № 67), № 17 (тепловоз № 33), № 35 (тепловоз № 05), № 6 (ДГКУ), № 14 (пескосушілка), №17 (кран № 608), № 18 (кран № 947), № 19 (кран № 667), № 33 (кран № 67), №34 (тепловоз №08), № 35 (тепловоз № 27) підтверджуються витрати дизельного палива за ціною - 9791,67 грн/т. у кількості 57,334 т.
За договорами про повну матеріальну відповідальність № 151, № 149, № 148, № 146 від 06.06.2011 ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» з працівниками ТЦ Заправка А/К № 2 підприємства, а саме: з ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_6, що виконують роботу оператора заправної станції, пов'язану із зберіганням, відпуском, переданих цінностей, приймають на себе повну матеріальну відповідальність за забезпечення збереження ввірених їм підприємством матеріальних цінностей.
Дослідженням оборотно-сальдових відомостей по ТЦ Заправка №2 за січень - квітень 2014 року встановлено:
- за січень 2014 року отримано та використано (Заправка А/К№2) дизельне паливо (Євро) марки F вид І у загальній кількості - 185,311 т на загальну суму - 1 629 192,54 грн. (ціна - 8791,67 грн/т; дані поставки - «ГАЗУКРАЇНА-2020»; договір № 135/13 від 04.04.2013; залізнична накладна № 42988733);
- за лютий 2014 року:
1) отримано та використано (Заправка А/К№2) дизельне паливо (Євро) марки F вид І у кількості - 100,402 т на суму - 882 700,92 грн; (ціна - 8791,67 грн/т; дані поставки - ТОВ,«ГАЗУКРАЇНА-2020»; договір № 135/13 від 04.04.2013; накладна № 230);
2) отримано дизельне паливо (Євро) марки F вид І Заправка А/К № 2 у кількості - 229,081 т на суму 2 243 085,55 грн. (ціна - 9791,67 грн/т; дані поставки ТОВ «ГАЗУКРАЇНА- 2020», договір № 135/13 від 04.04.2013; накладна № 321), використано на Заправці 42,733 т на суму - 418 427,44 грн., залишок станом на кінець лютого 2014 року - 186,348 т на суму
1 824 658,11грн.;
- за березень 2014 року використано дизельне паливо (Євро) марки F вид І (Заправка А/К№2) у загальній кількості - 72,786 т, на загальну суму - 712 696,48 грн. (ціна - 9791,67 грн/т; дані поставки ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020»; договір № 135/13 від 04.04.2013; накладна № 321), залишок станом на кінець березня 2014 року - 113,562 т на суму 1 111 961,63грн.;
- за квітень 2014 року використано дизельне паливо (Євро) марки F вид І (Заправка А/К№2) у загальній кількості - 113,562 т, на загальну суму - 1 111 961,63 грн. (ціна - 9791,67 грн/т; дані поставки ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020»; договір № 135/13 від 04.04.2013; накладна № 321), залишок станом на кінець квітня 2014 року - відсутній.
За результатами дослідження первинних документів та облікових регістрів, експертом встановлено, що господарські операції, відображено ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» в облікових регістрах, первинні документи бухгалтерського обліку систематизовано на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку, що відповідає вимогам статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XTV, податкові накладні виписані та складені у відповідності до вимог ст.201 Податкового кодексу України, підписані уповноваженою платником особою та скріплені печаткою, зареєстровані в Єдиному-реєстрі податкових накладних (підтверджується витягами з Єдиного реєстру податкових накладних № 5091414, № 11125544, № 10085715).
Отже, первинні документи, зокрема рахунки на оплату, видаткові накладні, акти приймання передачі, прибуткові ордери, оформлені відповідно до вимог, встановлених Законом № 996 та Положенням № 88 та складені в момент проведення кожної господарської операції або (якщо це неможливо) безпосередньо після її завершення є підставою для включення даних по проведеним господарським операціям до податкового обліку платника податку.
В матеріалах справи відсутні документи (відомості) СДПІ з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС щодо визнання недійсним договору № 135/13 від 04.04.2013, укладеного із ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020», визнання недійсними (тощо) первинних документів, виписаних сторонами за такими договорами, з наведенням відповідних правових наслідків щодо такого визнання та впливу на об'єкти оподаткування; відомостей щодо надання правової оцінки документів (у т.ч. накладних, податкових накладних та актів виконаних робіт, інш.).
Отже, в обсязі наданих документів, у судового експерта-економіста відсутні підстави для неврахування для цілей ведення податкового обліку документів, складених по операціях ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» з контрагентом - ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020».
Виходячи з вищенаведеного, придбання ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» ресурсів у ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» підтверджується наданими на дослідження первинними бухгалтерськими та податковими документами, які виписані з додержанням вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, п.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та п.2.4 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» (затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/704).
Таким чином, проведеним дослідженням, в обсязі наданих документів встановлено:
- висновки ОСОБА_2 перевірки СДПІ, щодо податкового кредиту по операціях з ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» за січень 2014 року в сумі ПДВ - 502 378,69 грн., частково не відповідають даним, задекларованим ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2014р., оскільки у складі податкового кредиту січня 201 року задекларовано суму ПДВ 325 838,51грн., або на 176 540,18грн. менше;
- документально підтверджуються господарські операції ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» по придбанню дизельного палива у ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» за договором № 135/13 від 04.04.2013 року;
- документально підтверджується оприбуткування в бухгалтерському обліку ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» дизельного палива, отриманого за договором № 135/13 від 04.04.2013 року від ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020»;
- документально підтверджується здійснення оплати за договором ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» на адресу контрагента - ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020»;
- надані на дослідження податкові накладні оформлені у відповідності з вимогами Податкового Кодексу України;
- обсяги придбання за податковими накладними значаться в наданих на дослідження податкових деклараціях з податку на додану вартість ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» за січень, лютий 2014 року (додаток № 5);
- надані на дослідження податкові накладні відповідають даним реєстрів виданих та отриманих податкових накладних;
- документально підтверджується використання отриманого дизельного палива за договором № 135/13 від 04.04.2013 у господарській діяльності ПрАТ «Комсомольське рудоуправління».
Відповідно до висновків експертизи висновки СДПІ у м.Донецьку, відображені в ОСОБА_2 перевірки № 80/28-03-46/00191827 від 10.03.2016 року щодо порушення ПАТ «Комсомольське рудоуправління» п.п. 198.1 ст.198 ПК України в частині неправомірного включення до податкового кредиту за січень 2014 року суми ПДВ у розмірі 502378,69 грн., та за лютий 2014 року у розмірі 560898,19 грн. по господарських операціях з підприємством ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020» документально не підтверджуються.
Крім того, висновки СДПІ у м. Донецьку, відображені в ОСОБА_2 перевірки № 80/28-03-46/00191827 від 10.03.2016 року щодо порушення ПАТ «Комсомольське рудоуправління» п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 ПК України в частині заниження різниці між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового періоду) та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду за січень 2014 року на загальну суму 502378,69 грн., та за лютий 2014 року у розмірі 560898,19 грн. документально не підтверджуються.
На підставі встановлених обставин справи та висновку судово-економічної експертизи, колегія суддів дійшла висновку про наявність у позивача правових підстав для формування податкового кредиту за спірний період, з огляду на те, що наданими позивачем первинними документами у повній мірі підтверджено здійснення господарських операцій з контрагентом
ТОВ «ГАЗУКРАЇНА-2020».
З огляду на встановлені обставини справи, норми матеріального закону, якими регулюються спірні відносини, колегія суддів дійшла висновку про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення СДПІ у м.Донецьку №0000054300 від 07.04.2016 року, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 1063277,00 грн. за січень-лютий 2014 року.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неправильно вирішив справу, в зв'язку з неповним з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи, внаслідок чого постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нової, про задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви в сумі 15949,15 грн. та за подання апеляційної скарги в сумі 17544,07 грн. (т.1 а. с. 3, 185).
Відповідно до ст.94 КАС України, з врахуванням задоволення позову повністю, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань СДПІ у м.Донецьку всі документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 33493,22 грн.
Керуючись ст.11, ст.94, ст.195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2 , ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.1, п.3, ст.205 ч.2, ст.207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Комсомольське рудоуправління» задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2016 року у справі №805/1105/16-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Комсомольське рудоуправління» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення скасувати.
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Комсомольське рудоуправління» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС форми «В4» №0000054300 від 07.04.2016 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на загальну суму 1063277,0 грн. (один мільйон шістдесят три тисячі двісті сімдесят сім гривень), з яких за січень 2014 року - 502379,0 грн. ( п'ятсот дві тисячі триста сімдесят дев'ять гривень), за лютий 2014 року - 560898,0 грн. ( п'ятсот шістдесят тисяч вісімсот дев'яносто вісім гривень).
Присудити Приватному акціонерному товариству «Комсомольське рудоуправління» (код ЄДРПОУ 00191827) за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС (код ЄДРПОУ 39789047) судові витрати в розмірі 33493,22 грн. (тридцять три тисячі чотириста дев'яносто три гривні 22 копійки).
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді: А.В.Гайдар
ОСОБА_7