Справа № 815/2751/17
17 травня 2017 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання незаконними та скасування рішення від 04.05.2016 року, розпорядження від 25.07.2016 року та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання незаконними та скасування рішення від 04.05.2016 року, розпорядження від 25.07.2016 року та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії.
Згідно п.6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається зі змісту адміністративного позову, позивач просить: визнати незаконним та скасувати рішення №21 від 04.05.2016 року «Про відмову в перерахунку пенсії за Списком №2» Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі; зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду Укаїни в м. Одесі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах з 04.05.2016 року по час набрання судовим рішенням у цій справі законної сили та надалі здійснювати нарахування пенсії ОСОБА_1 за Списком №2 виробництв, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах; визнати незаконним та скасувати розпорядження Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 25.07.2016 року, яким здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1; зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без урахування розпорядження Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 25.07.2016 року та виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії за період з 01.08.2016 року по час набрання судовим рішенням у цій справі законної сили та надалі здійснювати нарахування пенсії ОСОБА_1 без врахування розпорядження Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 25.07.2016 року.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч.1 ст.2 КАС України є захист прав та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
За змістом вказаної норми судовому захисту підлягають право та інтерес, який був порушений суб'єктом владних повноважень.
Згідно п.1 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 18 КАС України визначено предметну підсудність, щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності органів державної влади.
Пунктом 4 ч.1 ст.18 КАС України передбачено, що місцевим загальним як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
За таких підстав, вказаний адміністративний позов не підсудний окружному адміністративному суду і підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним, з урахуванням правил територіальної та предметної підсудності, відповідно до вимог ст.ст. 18, 19 КАС України.
При цьому суд наголошує, що відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду № 2 від 06.03.2008 року у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі “Zand v. Austria” від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у частині першій статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …”. З огляду на це не вважається “судом, встановленим законом” орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відтак, проаналізувавши позовні вимоги, суддя дійшов висновку, що між позивачем та відповідачем виник спір з приводу обчислення, призначення та перерахунку розміру пенсії.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що справа не підсудна цьому адміністративному суду повертає її позивачеві.
З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку про необхідність повернення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 108, 171-2 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання незаконними та скасування рішення від 04.05.2016 року, розпорядження від 25.07.2016 року та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що з вказаним позовом він може звернутися до місцевого загального суду як адміністративного.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї - повернути позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.М. Тарасишина