Постанова від 12.05.2017 по справі 816/4090/14

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/4090/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про ухвалення додаткового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 Полтавського окружного адміністративного суду від 18.04.2016, залишеною ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2016 без змін, адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання вчинити дії задовольнити. Визнано неправомірними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області щодо відмови у перерахунку заробітної плати (грошового утримання) ОСОБА_2 за період з 25 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року.

Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області провести перерахунок грошового утримання ОСОБА_2 за період роботи останнього з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС починаючи з 25 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року з урахуванням:

- використання коефіцієнту кратності 3 за перебування в І-й зоні небезпеки ЧАЕС відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ СРСР від 26 травня 1986 року №0149 "Про додаткові виплати особовому складу органів і внутрішніх військ МВС СРСР, зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС";

- застосування нарахування денного грошового утримання за 6 годин роботи щодобово та розрахунку коштів за перебування в резерві в стані бойової готовності за 18 годин щодоби;

- нарахування 60% преміювання за бездоганну службу в зоні ЧАЕС відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ СРСР від 30 червня 1986 року №0189 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення особового складу органів і військ МВС СРСР, зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і попередження забруднення навколишнього середовища" із збільшенням удвічі та урахуванням коефіцієнту кратності 3 за перебування в І-й зоні небезпеки ЧАЕС з обмеженням, передбаченим підпунктом 3 пункту 1 постанови ОСОБА_3 Міністрів УРСР і Української республіканської ОСОБА_3 професійних Спілок від 10.06.1986 №207-7.

Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області видати ОСОБА_2 довідку про грошове утримання з урахуванням проведеного перерахунку.

Полтавським окружним адміністративним судом 09.09.2016 у справі № 816/4090/14 ОСОБА_2 видано виконавчий лист, на виконання якого старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області відкрито виконавче провадження ВП № 53116146.

Водночас судом з'ясовано, що прийнятою постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.04.2016 не вирішено позовну вимогу, яка були предметом судового розгляду, а саме в частині зобов'язання керівництва Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області здійснити перерахунок заробітної плати (грошового утримання) ОСОБА_2 за період ліквідації аварії на Чорнобилській АЕС з 25.07 по 25.08.1986 згідно положень, наказів, постанови ОСОБА_3 міністрів Української РСР від 08.05.1986 № 168/5, ОСОБА_3 міністрів УРСР Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7, ОСОБА_3 міністрів та ВЦСПС від 05.06.1986 № 524-156, які раніше були під грифом "Секретно", "Службового користування" про підвищену оплату в подвійному розмірі та видати довідку установленого зразка ОСОБА_2 для подачі до Лубенського пенсійного фонду для перерахунку пенсії.

У зв'язку із чим ухвалою від 28.04.2017 судом вирішено призначити питання винесення додаткової постанови у справі № 816/4090/14 до судового розгляду.

В судове засідання ОСОБА_2 не з явився, про дату, час та місце розгляду питання винесення додаткової постанови повідомлявся належним чином, надіслав клопотання, в якому повідомив про неможливість прибуття через стан здоров'я (т. 5, а.с. 21-22).

Представник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області в судовому засіданні не заперечувала щодо наявності підстав для винесення додаткової постанови, водночас заперечувала проти застосування в розрахунку подвійного розміру посадового окладу. Посилалась на те, що позивачем при обґрунтуванні позовної вимоги не взято до уваги накази МВС СРСР №№ 0130, 0149, що регулювали умови виплати грошового забезпечення для осіб рядового і начальницького складу в період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечили, про розгляд заяви повідомлений належним чином, надіслали клопотання про розгляд справи без участі представника управління (т. 5, а.с. 19).

Згідно з частиною третьою статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалює додаткове судове рішення після розгляду питання в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду питання.

Заслухавши пояснення представника відповідача у справі, розглянувши подану заяву та матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про необхідність прийняття додаткової постанови з таких підстав.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.

Питання про ухвалення додаткового судового рішення може бути заявлено до закінчення строку на виконання судового рішення /частина друга статті 168 Кодексу адміністративного судочинства/.

Судом встановлено, що у поданих до суду уточнених позовних заявах позивач /т. 1, а.с. 139, 229-230), окрім іншого, просив зобов'язати керівництво Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області здійснити перерахунок заробітної плати (грошового утримання) ОСОБА_2 за період ліквідації аварії на Чорнобилській АЕС з 25.07 по 25.08.1986 згідно положень, наказів, постанови ОСОБА_3 міністрів Української РСР від 08.05.1986 № 168/5, ОСОБА_3 міністрів УРСР Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7, ОСОБА_3 міністрів та ВЦСПС від 05.06.1986 № 524-156, які раніше були під грифом "Секретно", "Службового користування" про підвищену оплату в подвійному розмірі, кратність і нарахування премії в розмірі 60 % від посадового окладу по спеціальному званню, вказівки Управління пожежної охорони МВС України від 17.12.1986 № 3/7/1587 про оплату за перебування в резерві в стані бойової готовності з урахуванням кратності, застосувавши в розрахунковій частині при цьому 6-ти годинний робочий день і 18 годин в стані бойової готовності та видати довідку установленого зразка ОСОБА_2 для подачі до Лубенського пенсійного фонду для перерахунку пенсії.

Полтавський окружний адміністративний суд постановою від18.04.2016 /т.3, а.с. 232-236/ задовольнив позовні вимоги ОСОБА_2, однак не вирішив питання щодо перерахунку грошового утримання ОСОБА_2 за період роботи останнього з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС починаючи з 25 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року з урахуванням подвійного розміру посадового окладу, як про те було зазначено в уточнених позовних заявах від 09.12.2014, 18.12.2014 /т. 1, а.с. 139, 229-230/.

Харківський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 31.05.2016 залишив постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.04.2016 без змін /т. 4, а.с. 28-33/.

При цьому колегія суддів апеляційної інстанції зазначила, що до уваги не приймаються посилання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області на те, що у позивача відсутнє право на нарахування подвійного посадового окладу та окладу за спеціальне звання з огляду на те, що подвійність окладу замінено на кратність, кільки вони ґрунтуються на припущенні, нормативно - правові акти, що передбачали виплату посадового окладу та окладу за спеціальне звання в подвійному розмірі, діяли одночасно із нормативно - правовими актами, які встановлювали кратність оплати за зонами небезпеки, та не суперечили одне одному.

Отже матеріалами справи у їх сукупності підтверджено, що суд досліджував докази та обставини з приводу вищенаведеної позовної вимоги, однак рішення за результатами їх розгляду не ухвалив.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність передбачених пунктом 1 частини першої статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для ухвалення додаткового судового рішення у даній справі.

Надаючи правову оцінку позовній вимозі ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача перерахунку грошового утримання ОСОБА_2 за період роботи останнього з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС починаючи з 25.07.1986 по25.08.1986 року з урахуванням подвійного розміру посадового окладу та видати відповідну довідку про грошове утримання з урахуванням проведеного перерахунку, суд виходить з такого.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом ІІ групи /т.1, а.с. 3-5/.

У 1986 році проходив службу в органах МВ УРСР в державній пожежній охороні у спеціальному званні старший лейтенант внутрішньої служби на посаді начальник караулу СВПЧ-17 м. Лубни.

У період з 25.07.1986 по 25.08.1986 позивач виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У ході розгляду справи судом першої інстанції встановлено та підтверджується наявними в матеріалах доказами, що ОСОБА_2 отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків як інвалід другої групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС /т. 3, а.с. 228/.

Пенсію позивачу призначено відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначено Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно з статтею 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про правонаступництво України" від 12.09.1991 N 1543-XII закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України.

Так представник відповідача посилався на те, що при виконанні рішення суду керувалися наказом Міністерства внутрішніх справ від 26.05.1986 № 0149 "Про додаткові виплати особистому складу органів та внутрішніх військ МВС СРСР, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС " для виконання розпоряджень ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 рс та від 23.05.1986 № 1031 рс, виданих в цілях прискорення робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС наказано (пункт 4) особам, які отримують відповідно до пункту 1 ухваленого наказу збільшеного в п'ятикратному, чотирьохкратному, трьохкратному розмірі грошове утримання (заробітну плату) за цей же ... підвищення окладів грошового утримання, окладів (ставок) пункту І постанови, оголошеного наказом МВС СРСР від 11.05.1986 № 0І30, не здійснювати (т. 2, а.с. 70, зі звороту).

Так, пунктом 1 наказу МВС СРСР від 11.05.1986 № 0І30 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції" передбачено, оголошуючи для керівництва та виконання постанови ЦК КПСС, Президіума Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦРПРС від 07.05.1986 № 524-156 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції", міністрам внутрішніх справ Української РСР та Білоруської РСР, начальнику Управління внутрішніх військ МВС СРСР по Українській РСР та Молдавській РСР, командиру 43 конвойної дивізії МВС СРСР визначити наказами переліки органів внутрішніх справ, військових частин (підрозділів) з вказівкою часу початку та закінчення виконання службових обов'язків особовим складом в зоні Чорнобильської АЕС. Витяги з наказів доводити до відповідних органів та військових частин для надання особовому складу встановлених пільг та компенсацій (т.1, а.с. 192-194).

Таким чином наказом МВС СРСР від 11.05.2016 № 0130 доведено до відома та виконання постанови ЦК КПСС, Президіума Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦРПРС від 07.05.1986 № 524-156 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції".

Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 07.05.1986 № 524-156 визначався порядок оплати праці ліквідаторам аварії на ЧАЕС у 1986 році та надано право керівникам підприємств і організацій проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по підвищеній відсотковій ставці до 100 відсотків і посадовим окладам.

Отже, постанова № 524-156 від 07.05.1986 є єдиним документом, який регламентував порядок оплати праці, в тому числі військовослужбовців та призваних на військові збори військовозобов'язаних.

Так, постановою ЦК КПСС, Президіума Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦРПРС від 07.05.1986 № 524-156 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції" ( абз. 2 п. 1) постановлено виплачувати військовослужбовцям військових частин та органів Комітету державної безпеки СРСР, а також особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, виконуючим службові обов'язки в зоні Чорнобильської АЕС, посадові оклади та оклади з військового або спеціального звання в подвійному розмірі (т.1, а.с. 144-145, 189-191).

Як вже було встановлено та підтверджено матеріалами справи ОСОБА_2 у 1986 проходив службу в органах МВ УРСР в державній пожежній охороні у спеціальному званні старший лейтенант внутрішньої служби на посаді начальника караулу СВПЧ -17 м. Лубни, у період з 25.07.1985 по 25.08.1986 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС у першій зоні загалом 32 доби, безвиїзно (т. 3 а.с. 182).

З урахуванням зазначеного розрахунок грошового забезпечення позивача за період з 25.07.1986 по 25.08.1986 мав проводитись з урахуванням припису норми постанови ЦК КПСС, Президіума Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦРПРС від 07.05.1986 № 524-156, а саме з урахуванням подвійного розміру посадового окладу та окладу за спеціальне звання.

Разом з тим, як встановлено судом та пояснювала представник відповідача при розрахунку грошового утримання позивача було застосовано норму, визначену пунктом 1 наказу МВС СРСР від 11.05.1986 № 0І30, тобто розрахунок проведено без урахування подвійного розміру посадового окладу та окладу по військовому чи спеціальному званню.

Натомість чинні нормативно - правові акти, що передбачали виплату посадового окладу та окладу за спеціальне звання в подвійному розмірі, діяли одночасно із нормативно - правовими актами, які встановлювали кратність за зонами небезпеки, та не суперечили одне одному.

Аналогічного висновку прийшла колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду в ухвалі від 31.05.2016 у справі № 816/4090/14.

Таким чином посилання на імперативність норми пункту 4 наказу Міністерства внутрішніх справ від 26.05.1986 № 0149 є помилковим, оскільки останній прийнято для виконання розпорядження ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 рс та від 23.05.1986 № 1031, яким доведено до відома та виконання постанови ЦК КПСС, Президіума Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦРПРС від 07.05.1986 № 524-156.

Приймаючи до уваги наведене, суд вважає за необхідне прийняти в адміністративній справі №816/4090/14 додаткову постанову, якою задовольнити позовну вимогу ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання здійснити перерахунок грошового утримання з урахуванням подвійного розміру посадового окладу та окладу по військовому чи спеціальному званню, зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області провести перерахунок грошового утримання ОСОБА_2 за період роботи останнього з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС починаючи з 25 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року з урахуванням подвійного розміру посадового окладу та окладу по військовому чи спеціальному званню у відповідності до пункту 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.86 року N 524-156 та зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області видати ОСОБА_2 довідку про грошове утримання з урахуванням проведеного перерахунку.

Керуючись статтями 7-11, 69, 71, 86, 158-163, 168 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Прийняти в адміністративній справі №816/4090/14 додаткову постанову, якою задовольнити позовну вимогу ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання здійснити перерахунок грошового утримання з урахуванням подвійного розміру посадового окладу та окладу по військовому чи спеціальному званню.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області провести перерахунок грошового утримання ОСОБА_2 за період роботи останнього з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС починаючи з 25 липня 1986 року по 25 серпня 1986 року з урахуванням:

- подвійного розміру посадового окладу та окладу по військовому чи спеціальному званню у відповідності до пункту 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.86 року N 524-156.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області видати ОСОБА_2 довідку про грошове утримання з урахуванням проведеного перерахунку.

Додаткова постанова набирає законної сили відповідно до положень статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, визначені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 16 травня 2017 року.

Суддя Л.О. Єресько