17.05.2017
Провадження №2-а/389/61/17
ЄУН 389/1168/17
17 травня 2017 року місто Знам'янка
Суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Савельєва О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Знам'янського міськвиконкому Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірним здійснення нарахування та виплати відповідачем до 5 травня у 2016 році разової грошової допомоги в розмірі, меншому ніж п'ять мінімальних пенсій за віком; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у 2016 році учаснику бойових дій відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплачених сум. Разом з адміністративним позовом ОСОБА_1 подав до суду заяву про поновлення строку звернення до суду за захистом своїх прав. В обґрунтування поданої заяви зазначив, що про невідповідність розміру виплати щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 5 травня у 2016 році у розмірі 920 грн. він дізнався лише у квітні 2017 року із засобів масової інформації. Він не міг передбачити, що відповідач, який покликаний захищати права та законні інтереси громадян у сфері соціального забезпечення, може ці права порушувати. У зв'язку з відсутністю юридичної освіти та необізнаності в особливостях нарахування соціальних виплат, він не міг знати, що його права порушуються, а саме що розмір щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 5 травня у 2016 році не відповідає вимогам законодавства. З цього приводу компетентні органи влади його також не інформували.
Згідно з п.5 ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частина 2 статті 99 КАС України передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, оскаржувані дії управління соціального захисту населення Знам'янського міськвиконкому Кіровоградської області щодо здійснення нарахування та виплати позивачу до 5 травня у 2016 році разової грошової допомоги в розмірі, меншому ніж п'ять мінімальних пенсій за віком, вчинені 13.04.2016, а ОСОБА_1 з позовом про визнання їх протиправними звернувся до суду лише 16.05.2017, тобто з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду. При цьому, причинами пропуску встановленого законом строку звернення до суду позивач зазначає відсутність юридичної освіти, необізнаність в законодавстві, яким передбачено особливості нарахування соціальних виплат.
Суддя, оглянувши матеріали поданого позову, не вбачає підстав для визнання поважними причин пропуску позивачем встановленого законом строку звернення до суду, а тому вважає за необхідне позов ОСОБА_1 залишити без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.99, 100, 107, 160, 165 КАС України, суддя,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Знам'янського міськвиконкому Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, залишити без розгляду.
Особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Копію ухвали про залишення адміністративного позову без розгляду надіслати ОСОБА_1
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_2