Справа № 350/741/16-а
Номер провадження 2-а/350/6/2017
19 квітня 2017 року смт.Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
у складі :
головуючого судді Бейка А.М.
секретаря Маєвської С.П.
адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Рожнятів адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Петранківської сільської ради Рожнятівського району та ОСОБА_3 про визнання рішень нечинними, суд -
в с т а н о ви в :
в провадженні Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Петранківської сільської ради Рожнятівського району та ОСОБА_3 про визнання рішень Петранківської сільської ради Рожнятівського району нечинними.
В судове засідання позивачка ОСОБА_2 не з'явилася, хоч про дату та час розгляду справи була належним чином повідомлена.
В судовому засіданні адвокат відповідачки ОСОБА_3 - ОСОБА_1 надав свої пояснення та доводи та заявив клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку із тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
В судовому засіданні відповідач - представник Петранківської сільської ради Рожнятівського району не заперечив проти задоволення клопотання про закриття провадження по справі.
Суд, заслухавши адвоката ОСОБА_1 та представника Петранківської сільської ради Рожнятівського району приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі виходячи із наступного:
Відповідно до ст.ст.2, 17 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів субєктів права у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування при здійсненні ними владних управлінських функцій. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Критеріями розмежування справи цивільного судочинства у сфері земельних відносин від справи адміністративного судочинства є одночасно: субєктний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин.
Також враховуючи розяснення, дані в п.7 постанови пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" від 01 березня 2013 року № 3 про те, що земельні відносини, субєктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а обєктами землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю. Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування. Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією із сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них субєкта владних повноважень, згідно зі ст.15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства.
До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних осіб з органом місцевого самоврядування, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цього органу, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій. У справі адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а останній відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
У справі, що розглядається, спір пов'язаний із правомірністю вирішення сільською радою питання відносно земельної ділянки, якою користується відповідачка. У даному спорі у звязку з прийняттям відповідачем - сільською радою рішення про надання у безстрокове користування та надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації, оспорювання фізичною особою, яка претендує на частину спірної земельної ділянки, правомірності такого рішення має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
За таких обставин спір щодо захисту цивільних прав не має ознак публічно-правового характеру, а є приватноправовим спором, і його вирішення не належить до юрисдикції адміністративних судів.
У відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.157 КАС України, суд, своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись п. 7 постанови пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" від 01 березня 2013 року № 3, ст.ст.2, 17, 157, 160, 165 КАС України, суд -
Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Петранківської сільської ради Рожнятівського району та ОСОБА_3 про визнання рішень нечинними - закрити.
Розяснити позивачці ОСОБА_2, що даний спір може бути розглянутий в порядку цивільного судочинства Рожнятівським районним судом Івано-Франківської області.
Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожнятівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'яти денний строк з дня проголошення ухвали або з дня отримання сторонами копії ухвали.
Суддя А.М.Бейко