Постанова від 03.05.2017 по справі 344/16504/16-а

Справа № 344/16504/16-а

Провадження № 2-а/344/377/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2017 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Польська М.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправним рішення комісії згідно якого утримуються кошти з пенсії, зобов'язання повернути кошти, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся у вересні 2016р. до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправним рішення (протокол) комісії №8 від 04.08.2016р., згідно якого утримуються кошти з пенсії в розмірі 20%, зобов'язання повернути кошти з вересня місяця 2016р., стягнення судових витрат.

В позові зазначено, що постановою Івано-Франківського міського суду від 01.12.2014р., залишеного без змін 20.08.2015р., встановлено про призначення пенсій державним службовцям в розмірі 80% від суми заробітної плати, проте відповідач повідомив 25.11.2015р. позивача про перерахунок його пенсії на виконання рішення суду у розмірі 70%. Такі дії повторно були оскаржені ОСОБА_1 до суду і постановою Івано-Франківського міського суду від 09.12.2015р., яка набрала законної сили 23.02.2016р., дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську були визнані протиправними щодо зменшення відсоткового перерахунку пенсії. Разом з тим, 26.09.2016р. відповідач листом повідомив позивача що за період з 12.05.2014р. по 30.06.2016р. утримуються кошти з його пенсії в розмірі 20% згідно рішення (протоколу) комісії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську №8 від 04.08.2016р.

Представник відповідача в письмовому запереченні адміністративний позов не визнав, мотивуючи тим, що рішенням суду від 01.12.2014р. зобов'язано було Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську здійснити ОСОБА_1 з 12.05.2014р. перерахунок його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги в розмірі 10839.92грн. та враховувати дану суму при чергових перерахунках пенсії, зобов'язано повернути йому різницю між отриманою з 12.05.2014р. та перерахованою сумами. На виконання даного рішення суду, управлінням здійснено перерахунок пенсії в розмірі 70% за нормами діючого на дату перерахунку Закону України «Про державну службу», оскільки рішення суду не розглядалося питання відсоткового відношення. В подальшому, рішенням суду від 09.12.2015р. такі дії управління щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку, визнано протиправними та зобов'язано здійснити перерахунок з врахуванням 90% заробітної плати, починаючи з 26.05.2015р. без обмеження кінцевого терміну. На виконання цього рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача в розмірі 90% з дати зазначеної в рішенні суду - 26.05.2015р. З послідовності виконання рішення судів та вчинених перерахунків пенсій позивача, з 12.05.2014р. до 26.05.2016р. пенсія повинна б була перераховуватись в розмірі 70% від заробітної плати, а фактично виплачена у більшому розмірі, в зв'язку з чим виникла переплата на суму 3676.65грн.

Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач проводить стягнення (відрахування) з пенсії позивача.

Судом встановлено, що з 18.03.2009р. позивач є пенсіонером за віком, і пенсія як державному службовцю призначена була йому у розмірі 90% від заробітку.

Постановою Івано-Франківського міського суду від 01.12.2014р., залишеного без змін 20.08.2015р. (а.с.11-14), було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб у розмірі 10839.92грн., та враховувати дану суму при чергових перерахунках, зобов'язано управління повернути йому різницю між отриманою з 12.05.2014р. та перерахованою сумами пенсій.

На виконання даного рішення суду, управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу з 12.05.2014р. в розмірі 70%, оскільки як вважало управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, рішенням суду не розглядалося питання відсоткового відношення, про що повідомлено позивача листом від 25.11.2015р. (а.с.5,9). Розмір пенсії після перерахунку з 12.05.2014р. вже становив - 2843.17грн.. При цьому, до такого перерахунку пенсія складала - 3249.01грн., а на 01.05.2014р. - 3418.88грн.

В подальшому, як зазначено в позові, постановою Івано-Франківського міського суду від 09.12.2015р., яка набрала законної сили 23.02.2016р., такі дії управління щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії позивачу, визнано протиправними та зобов'язано здійснити перерахунок з врахуванням 90% заробітної плати, починаючи з 26.05.2015р. без обмеження кінцевого терміну. Дана постанова суду від 09.12.2015р. до матеріалів адміністративного позову позивачем не долучалась, однак щодо її виконання є посилання і у листі відповідача від 04.08.2016р. (а.с.6). З даного доказу вбачається, що відповідач здійснив перерахунок пенсії у розмірі уже 90% від заробітку на виконання постанови суду, саме з дати зазначеної в рішенні - 26.05.2015р.

Пенсія після такого перерахунку становила - 3655.5 грн., а доплата за період з 26.05.2015р. по 30.06.2016р. - 1652.99грн. Натомість, цю доплату не було виплачено позивачу, а навпаки зменшено так звану переплату коштів з 5329.64грн. до 3867.74грн., про що зазначено листом від 10.10.2016р. (а.с.9-10).

Разом з тим, 26.09.2016р. відповідач листом повідомив позивача, а 10.10.2016р. Головне управління ПФУ в області, про те, що за період з 12.05.2014р. по 25.05.2016р. внаслідок фактичного зменшення пенсії (з 3418.88грн. до 2843.17грн.), позивачу проведено переплату коштів на суму 5329.64грн., а тому вирішено утримувати кошти з його пенсії в розмірі 20%, згідно рішення (протоколу) комісії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську №8 від 04.08.2016р. Утримання з пенсії позивача розпочато з 01.09.2016р.

Як встановлено ч. 1,2 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

За ст.. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті, в т.ч. пенсії, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За цією нормою, поєднанням двох обставин в сукупності є добровільність виплати пенсії без рахункової помилки та недобросовісність набувача. Тому, у разі наявності в управлінні ПФУ в місті, тобто відповідача, навіть рахункової помилки при виплаті пенсії позивачу після чи до проведеного перерахунку за рішенням суду (хоча на переконання суду такої не було, оскільки дії управління щодо зменшення відсоткового відношення визнано в судовому порядку неправомірними), будь-якої недобросовісності пенсіонера, тобто позивача, при цьому - не має. Як і відсутнє рішення суду про проведення стягнень з пенсії позивача за зайво виплачені на думку відповідача кошти. А саме рішення відповідача від 04.08.2016р. про проведення відрахувань є протиправним, так як жодних зловживань зі сторони пенсіонера не встановлено.

Отже, стягненню з позивача відповідачем коштів пенсії в сумі 5329.64грн. чи 3867.74грн. - не підлягали, а таке утримання частини пенсії позивача суперечить нормам ст.1215 ЦК України та ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, відповідно до ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.1215 ЦК України, ст. 6-11, 72, 99, 100, 158-163, 244-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправним рішення комісії згідно якого утримуються кошти з пенсії, зобов'язання повернути кошти - задовольнити ч.

Визнати протиправним рішення (протокол) Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську №8 від 04.08.2016р., згідно якого утримуються кошти з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20%.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повернути ОСОБА_1 стягнуті з його пенсії кошти починаючи з вересня місяця 2016р., відповідно до рішення№8 від 04.08.2016р.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1, жителя АДРЕСА_1, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Польська М.В.